Nasza piękna muzyczna przygoda rozpoczęła się w Chórze Akademickim UW, z którym jako chórzyści przeżyliśmy czas pełen radości, sukcesów i satysfakcji. Te niezwykłe przeżycia i wspomnienia z lat studenckich sprawiły, że po przeszło 20 latach odnajdujemy się w różnych stronach kraju i świata, by znów być razem! Po wielu spotkaniach organizacyjnych zakładamy w kwietniu 2000 roku Towarzystwo Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego. Około stu osób przybywa w maju 2001 roku na Jubileusz 80-lecia Chóru Akademickiego, i na bankiecie wszystkich pokoleń chórzystów po raz pierwszy po latach śpiewamy dawne utwory z repertuaru Chóru UW, pod kierunkiem przybyłego na jubileusz z Kanady b. dyrygenta Macieja Jaśkiewicza. Doskonale pamiętamy „Anusieńkę”, „Maki”, „Sarabandę”, Szwagrową „Kołysankę”. Wkrótce zaczynają się pierwsze spotkania śpiewacze, prowadzone przez byłych chórzystów: Elżbietę Zwolińską i Andrzeja Trybułę, potem regularne próby pod kierunkiem profesjonalnych dyrygentów. W 2003 roku Chór przyjął nazwę Amici Canentes.

To swego rodzaju fenomen, ponowna eksplozja muzycznej energii, niespotykane zjawisko, które trwa do dziś! W programie Towarzystwa, które liczy obecnie ok. 80 członków, są spotkania noworoczne, wyjazdy integracyjne (m.in. do Bachotka, Szklarskiej Poręby, Brwinowa),  działalność koncertowa, udział w festiwalach i konkursach, współpraca z Chórem Akademickim UW, z Towarzystwem Przyjaciół UW, Klubem Absolwenta UW, z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim i Centrum Promocji Kultury Praga-Południe.

TPChUW opracowało monografię „Gaudeamus. 80 lat Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego”, której autorzy odtworzyli piękną historię swych studenckich lat z Chórem UW, ukazując jednocześnie jego wielkie osiągnięcia.  W wyniku starań Towarzystwa została wydana płyta CD zawierająca 35 nagrań Chóru z lat 1963–1997, które dokumentują poszczególne etapy działalności zespołu pod kierunkiem kolejnych dyrygentów. Towarzystwo utrwaliło też na płytach historyczne nagrania Chóru Uniwersyteckiego, odnalezione w archiwum Polskiego Radia i Akademii Muzycznej, i przekazało je do Muzeum UW. Opracowało ponadto Kronikę Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW (2000–2020).
Działalność chóralno-koncertowa jest od początku jednym z najważniejszych celów TPChUW. Pierwszym dyrygentem Amici Canentes był Paweł Straszewski, następnymi – Agata Góreczna, Anna Cegielska i  Zuzanna Kuźniak. Od września 2015 roku Chórem dyrygują: Ilina Sawicka i Jerzy Sawicki, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Chór Amici Canentes, liczący obecnie 30 osób, wykonał ok. 150 koncertów w kraju i za granicą, m.in. w Szwecji, na Węgrzech i na Litwie. W 2009 roku na ogólnopolskim festiwalu muzycznym w Szamotułach zdobył II miejsce w jednej z kategorii konkursowych. Brał udział w wielu zagranicznych konkursach i festiwalach. W Międzynarodowym Festiwalu Varsovia Cantat w 2019 roku w jednej z kategorii zdobył  III nagrodę. Koncerty Chóru wzbogaca różnorodny akompaniament – Ilina Sawicka i Jerzy  Sawicki to utalentowani multiinstrumentaliści. Chór występował wielokrotnie w auli UMFC, na Uniwersytecie Warszawskim, w licznych kościołach i domach kultury. Cenna dla zespołu jest współpraca z prof. Ewą Marchwicką, patronującą letnim Spotkaniom Muzycznym w Szklarskiej Porębie, gdzie nasz chór występuje z koncertami.
Na Jubileusz 20-lecia TPChUW zespół przygotował nowy ciekawy repertuar – „Breve Regnum”, utwory Mariana Sawy, Piotra Tabakiernika, J.S. Bacha, T. Morleya, dawne madrygały, pieśni ludowe. Jednak z powodu światowej pandemii uczciliśmy to wydarzenie w formie on-line, zamiast na Uniwersytecie. Wirtualne Urodzinowe Spotkanie Śpiewających Przyjaciół, z udziałem członków-założycieli Towarzystwa i zaproszonych gości, miało swój niepowtarzalny charakter.

Przed chórzystami UW wszystkich pokoleń wkrótce bardzo ważne historyczne wydarzenie – Jubileusz 100-lecia Chóru Akademickiego UW, który pod artystycznym kierownictwem Iriny Bogdanovich odnosi wielkie sukcesy.                                                                                                      

Maria Laskowska