Wielkanocne Spotkanie Amici Canentes

z Zespołem Pieśni i Tańca SGH – 31 marca 2021

 

 

Przed Świętami Wielkiej Nocy odbyło się spotkanie online chórzystów  Amici Canentes oraz Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej, poświęcone tradycyjnym pieśniom wielkopostnym. Śpiewy prowadzili nasi Dyrygenci, muzyczne rodzeństwo Ilina i Jerzy Sawiccy, śpiewając i akompaniując wykonaniom chórzystów. Było to spotkanie otwarte także dla naszych zainteresowanych znajomych. (M.L.)

 


 

Noworoczne kolędowanie z Amici Canentes – 31 stycznia 2021

 

 Dziękujemy Naszym Dyrygentom i Chórzystom za wspólne noworoczne kolędowanie online. Zaśpiewaliśmy (z podziałem na role) „Nuż my dziś krześcijani”, dwie kolędy Piotra Dorosza – „Wiatr po stajni hula” i „Święta Panieneczka” oraz kilka nowych pastorałek. Mamy nadzieję, że wrócimy w lepszym czasie do tradycji kolędowej na żywo. A tymczasem z muzyczną energią i optymizmem czekamy na wiosnę. (M.L.)

  Kolędowanie z Amici Canentes Cz. 2


 Chóralne kolędowanie wigilijne – 18 grudnia 2020

 

 Wirtualnej Wigilii w Chórze jeszcze nie było! Na spotkaniu świąteczno-wigilijnym online nasi  utalentowani (nie tylko muzycznie, ale również elektronicznie!) Dyrygenci Ilina Sawicka i Jerzy Sawicki nagrali zaśpiewaną przez chórzystów pastorałkę „Graj dudka, graj” (po jednej zwrotce) oraz życzenia świąteczne do tekstu Leszka Lubańskiego. Zapraszamy do wysłuchania naszych muzycznych życzeń. (M.L.)

Kolędowanie z Amici Canentes Cz. 1


Próby Amici Canentes online trwają, zapraszamy!

 

Od października 2020 odbywają się systematyczne próby Amici Canentes, z konieczności online z powodu epidemii. Ćwiczymy nowe utwory sakralne: „Ave verum corpus” Gounoda, „Canticorum iubilo” Haendla, „O Crux ave” Dubra, „O bone Jesu” Granciniego.
Odbyły się też dwa wirtualne kabarety Grażynki. Bliską nam myśl przewodnią „Jeszcze w zielone gramy” teraz należy przekuć na mniejszą lub większą aktywność artystyczną, a mamy nadzieję, że wkrótce także turystyczną. (M.L.)


W Piśmie Uczelni „UW” o naszym Jubileuszu – październik 2020

 W Piśmie Uczelni „UW” nr 3 (96) 2020 zamieściliśmy artykuł z krótkim opisem naszej 20-letniej muzycznej przygody, wraz ze zdjęciem z koncertu w UMFC w kwietniu 2018 r. (M.L.)

 

 Bachotek – wrzesień 2020

Na początku września członkowie TPChUW i chórzyści Amici Canentes zorganizowali  tradycyjnie kilkudniowy wyjazd do Bachotka, z udziałem naszych Dyrygentów. Oprócz regat kajakowych, śpiewów przy ognisku i leśnych wypraw odbył się, jak co roku, koncert podczas Mszy w Kościele w Pokrzydowie. (M.P.)


 

Wyjazd do Szklarskiej Poręby – lipiec 2020

Mimo odwołania dorocznego Festiwalu Muzycznego z powodu pandemii, grupa miłośników Szklarskiej Poręby wyruszyła (prywatnie) do Królowej Karkonoszy, w celach turystycznych, muzycznych i integracyjnych, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Nie zabrakło atrakcyjnych wycieczek. W tym roku odwiedziliśmy Liberec z jego urokliwym ZOO, zaśpiewaliśmy „Breve Regnum” w Zamku Czocha, zwiedziliśmy dwie huty szkła, a podczas pieszych wycieczek, podziwialiśmy uroki karkonoskiej przyrody. Frekwencja na wszystkich imprezach była niemal 100% (mimo, że wyjazd był „prywatny”) Na próbach prowadzonych przez naszych Dyrygentów oraz na spotkaniu ogniskowym przypominano tegoroczny lekki repertuar świecki. Opracowano też projekt śpiewnika turystycznego Amici. (M.P.)


Przedwakacyjne Spotkanie Śpiewających Przyjaciół – 17 czerwca 2020

Chór Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej i Jerzego Sawickiego od kwietnia do połowy czerwca 2020 prowadził cotygodniowe próby online, pracując nad nowym repertuarem.
Na ostatnim przed wakacjami, otwartym spotkaniu zaśpiewaliśmy naszym Gościom kilka ulubionych piosenek, przeplatanych poezją o tematyce wakacyjnej, z nadzieją na udane urlopy  i miłe spotkanie w nowym sezonie artystycznym. (M.L.)


 

 Urodzinowe spotkanie Śpiewających Przyjaciół - 17 maja 2020

Dziękujemy bardzo za wspólne świętowanie jubileuszu 20-lecia Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW! Dziękujemy za wszelkie przemiłe życzenia i muzyczno-poetyckie prezenty - cieszymy się ogromnie, że mogliśmy spędzić ten wyjątkowy czas razem.

Zarząd TPChUW oraz Dyrygenci: Ilina Sawicka i Jerzy Sawicki

 

 


 

Zamieszczamy folder Chóru Amici Canentes 2020

 


Oprawa muzyczna Mszy św. w Kościele św. Anny w Warszawie

- 8 marca 2020

8 marca br. Chór Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej zapewnił oprawę muzyczną Mszy św. w intencji Śp Victorii Jankowskiej, harfistki, studentki UMFC, w siódmą rocznicę jej śmierci. Chór wykonał następujące utwory: "Ach, mój niebieski Panie" Wacława z Szamotuł, "Triswiatoje" I. Denisowej, "Ego sum panis vivus" P. Tabakiernika, "Ave Maris Stella" P. Dorosza, "Już Cię żegnam" w opr. A. Nikodemowicza oraz "Stabat Mater" Z. Kodalya.


 

Koncert w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe -

21 stycznia 2020

Zapraszamy do obejrzenia filmu z naszego koncertu kolęd:

https://www.facebook.com/AmiciCanentes/videos/262013804781785/

 


 Koncert w Pruszkowie w Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 19 stycznia 2020

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z występu.

 

 


Spotkanie noworoczne - 18 stycznia 2020

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

 

 


 Uroczystość św. Łucji w Domu Polonii - 2019

14 grudnia 2019 r. w Domu Polonii przy ul. Krakowskie Przedmieście 64 w Warszawie odbyła się uroczystość św. Łucji zorganizowana przez Towarzystwo Polsko-Szwedzkie oraz Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji. Chór Amici Canentes, wraz z orszakiem, zaśpiewał szwedzkie pieśni o tematyce bożonarodzeniowej oraz wykonał kilka kolęd polskich i zagranicznych. Chórem dyrygowała Ilina Sawicka.

Więcej informacji można znaleźć w dziale Piszemy.

Tutaj można obejrzeć zdjęcia z uroczystości, których autorem jest Stanisław Godula.

 

 


 Festiwal Varsovia Cantat 2019

16 listopada 2019 r. braliśmy udział w XIV Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Varsovia Cantat. Uczestniczyliśmy w tym konkursie po raz trzeci - tym razem w kategorii „S”- chóry senioralne. Dyrygował nami Jerzy Sawicki.
Wykonaliśmy następujące utwory:
1. Wacław z Szamotuł - Alleluja
2. Opr. Stanisław Rożdżyński - Oj, nasi jadą
3. Piotr Dorosz - Usypianka
4.Tadeusz Mayzner - Dysc
W naszej kategorii występowało 9 chórów. Międzynarodowe jury w składzie:
1. Prof. Romuald Twardowski - Polska (przewodniczący)
2. Prof. Bernhard Gfrerer - Austria
3. Damijan Mocnik - Słowenia
4. Agnes Gerenday - Węgry
5. Marcin Cmiel - Polska
przyznało nam III nagrodę. I miejsce zdobył Chór Wychowanków Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego „Jubilus”, II - Chór „Gaude Vitae” ze Stalowej Woli.

Poniżej zamieszczamy dyplom. A tutaj można zobaczyć zdjęcia z występu.

Maria Paczkowska

 


 

Turniej Trzech Towarzystw w Mölkky

W sobotę 5 października w siedzibie Towarzystwa Polska-Finlandia odbył się Turniej Trzech Towarzystw w Mölkky, która to gra staje się już powoli narodową grą nie tylko Finów, ale i członków TPChUW, oczywiście zaraz po Rummikubie. Do udziału w Turnieju Towarzystwo Polska-Finlandia zaprosiło zaprzyjaźnione towarzystwa: Polsko-Szwedzkie oraz najliczniej przybyłe tego dnia Towarzystwo Przyjaciół Chóru UW z chórem Amici Canentes.
W ramach rozgrzewki przed właściwymi zawodami odbyły się rozgrywki indywidualne, w których, ku największemu zaskoczeniu zwycięzcy, triumfował Olek. Drugie miejsce zajęła Zala, a trzecie Simo z grona gospodarzy.
Po niezaprzeczalnym wysiłku, jakim jest rzucanie drewnianym klockiem do celu (oraz zbieranie i ustawianie tych trafionych) nastąpił czas na regenerację przy grillu i fińskiej kawie, której spożycie w Finlandii stawia ją na pierwszym miejscu listy światowej (z krajów nordyckich najsłabiej pod tym względem wypada plasująca się na 6 miejscu Szwecja). Poza kawą doskonale rozgrzewała nalewka dereniowa sporządzona przez naszą chórzystkę Beatę. Przy smacznym jedzeniu i w miłej atmosferze udało nam się przeczekać przelotne opady deszczu i powrócić do gry, tym razem już w drużynach w składzie:
TPChUW - Beata i Olek
TP-S - Zala i Iza B.
TP-F - Jukka i Marceli
TP-F 2 - Dorota i Simo
Po zaciętej walce i jeszcze bardziej zaciętej próbie ustalenia zasad rywalizacji drużynowej, na najwyższym stopniu podium stanęła dwójka dowodzona przez Jukkę. Zaraz za nimi uplasowało się TP-S, a potem TPChUW, wspierane przez dzielnie kibicującą Grażynę N., która dała się namówić na przerwę w zbieraniu kasztanów.
Dzień spędzony na Jazdowie, mimo typowo jesiennej pogody, był bardzo udany i sprzyjał międzytowarzyskiej integracji, którą w podobnych okolicznościach planujemy kontynuować wiosną.

Izabela Borzym

Bachotek 2019


Jak co roku koniec wakacji nieuchronnie doprowadził nas do spotkania w Bachotku. Tym razem wyjazd został wydłużony o dodatkowy dzień, co okazało się strzałem w dziesiątkę: te cztery dni okazały się wspaniałym, gorącym i pogodnym końcem lata!

Różne drogi wiodły nas do celu – nasza czwórka: Ewa, Jola, Iza B. i niżej podpisany zwiedziła po drodze zamek w Brodnicy (z wieżą!) i zaliczyła dobry obiad w restauracji „Drukarnia” - polecamy! Gdy dojechaliśmy, część ekipy zdążyła już obsadzić stolik piwny, do którego dołączyliśmy ochoczo. W międzyczasie rozkwaterowaliśmy się w pokojach (warto odnotować nowe łóżka). Kolacja – i pierwszy wspólny wieczór w budynku stołówki, z charakterystycznym klimatem i wciąż tymi samymi ceramicznymi rybami w tle.

W piątek – hulaj dusza, próby nie ma! – zajęliśmy się czym tylko ta dusza zapragnie: spacerami, kajakowaniem, czy też słodkim próżnowaniem. My w szóstkę: Grażyna P. Ewa, Jola „Pszczoła”, Iza B., Witek i niżej podpisany, ruszyliśmy na znaną trasę przez las do jeziora Skrzynka. W lesie część z nas uznała, że wobec piękna natury trzeba wyzbyć się buty – i z tymiż butami w ręku kontynuowała wycieczkę, ku efektywnemu pobudzeniu wszystkich stosownych receptorów.

W ciągu przedpołudnia rozwinął się, silnie obsadzony (na całe 2 balkony!) turniej gry w Rummikuba, w którym triumfowała niezawodna Zala. Po obiedzie natomiast, w cieniu nadbrzeżnych sosen, rozpoczęły się rozgrywki fińskiej gry Mölkky – kawałki drewna ze świstem latały w powietrzu, ku niewątpliwemu zagrożeniu wczasowiczów, okolicznej ludności, dzikiej zwierzyny, ptactwa, ryb, i przestrzeni powietrznej RP. Ofiar jednak szczęśliwie nie było, a wygrała zasłużenie Grażyna Szarapanowska.

Wieczorem przyszedł czas na tradycyjne imieniny Stefana, które – korzystając z ciepłego wieczoru – odprawialiśmy na świeżym powietrzu, przy niezawodnych stolikach piwnych. Gościnny solenizant uraczył nas kilkoma wielkimi baniakami wybornego mołdawskiego wina, a my, pomni słów „Tourdiona”, dzielnie ruszyliśmy na bój z tymi flakonami. Szlachetny trunek podsycił nasze – i tak przecież niemałe! – pasje muzyczne. Śpiewy – to z głowy, to ze śpiewników (w świetle czołówki Grzegorza) – trwały, dobrze przekraczając czas ciszy nocnej – a wszystko to pod rozgwieżdżonym niebem i konarami starych sosen…

W sobotę zaraz po śniadaniu ogłoszono regaty kajakowe. Zgłosiło się aż pięć załóg – z czego na starcie stanęły cztery, podczas gdy Witek i Grażyna N. popłynęli w sobie tylko znanym kierunku… Ale wracając do regat: na starcie Iza M. i niżej podpisany, jako obrońcy tytułu, zostali (śmy) nieco z tyłu za pozostałymi załogami. Szybko jednak zagrała podrażniona ambicja i wyszli (śmy) na prowadzenie, nie oddając go już do końca, i zdobywając tym samym Puchar Komandora z godziwą mołdawską zawartością. Tymczasem za naszymi plecami trwała zacięta walka o drugie miejsce, w której srebro wywalczyli Iza B. z Grzegorzem, a brąz (wzmocniony opalenizną) Hania z Olkiem. Stefan, Komandor regat, z Haliną. utrzymali dobre miejsce w pierwszej czwórce. A że czasu i zapału było jeszcze dość, w dwie pierwsze osady podążyliśmy biegiem malowniczej Skarlanki na jezioro Strażym, obserwowani z bliska przez liczne łabędzie…

W ciągu dnia otrzymaliśmy niestety wiadomość, że nie dojedzie do nas nasza Pani Dyrygent – Ilina. Mimo pięknej, słonecznej pogody, zabraknie nam „naszego słoneczka”, a śpiewanie w kościele w Pokrzydowie nie dojdzie tym razem do skutku – oby za rok udało się lepiej!

Tymczasem stopniowo rozpoczęliśmy przygotowania do wieczornego ogniska, które zapłonęło przy gasnących już blaskach zmierzchu. Nie zabrakło pieczonych kiełbasek, napojów rozmaitego gatunku i oczywiście wspólnego śpiewania. Mimo tylko jednej gitary (czuło się jednak brak Karola!) repertuar był zróżnicowany a czasem nawet improwizowany, jak „Bachotek da się lubić”, czy „Szła ślicznotka do Bachotka”. Z pięknymi piosenkami, w dużej części rosyjskimi, dołączyła Grażyna Pijet – warto było to usłyszeć! Z czasem grono przy ognisku zaczęło topnieć, ale najwierniejsi wytrwali do północy.

Niedziela przywitała nas silnym wiatrem i falą na jeziorze. Nie przeszkodziło to wszelako naszej czołowej dwójce pływaków (Izie i Grzegorzowi) – już przed śniadaniem pobiegli do wody, dając tym dowody odwagi i hartu ducha. Po śniadaniu część grupy pojechała do kościoła w Pokrzydowie, reszta zaś dzieliła czas między plażowanie i … pakowanie. Ostatni obiad, po nim wspólne zdjęcia, podziękowania, pamiątkowe dyplomy – i siłą rzeczy przyszedł czas na odjazd. Ale nic to – wszak przez cztery dni mieliśmy pełen odjazd ;-).

Do zobaczenia za rok!

A tutaj fotorelacja z wyjazdu.

Leszek Lubański


 

Udział Chóru Amici Canentes w XII Spotkaniach Muzycznych w Szklarskiej Porębie

XII Spotkania Muzyczne w Szklarskiej Porębie już za nami. Amici Canentes i Przyjaciele (przyjaciele z Chóru Warszawskiego i Chóru Varietas) pod dyrekcją Jerzego Sawickiego wystąpili w dwóch koncertach - w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach w Jeleniej Górze oraz w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Szklarskiej Porębie. Występy zostały uhonorowane pamiątkowym pucharem wykonanym w tamtejszej hucie szkła oraz dyplomem.

Wyjazd był bardzo intensywny zarówno pod względem artystycznym, jak i rozrywkowym. Próby zostały wzbogacone warsztatami z p. prof. Ewą Marchwicką, której cenne rady oraz ciepłe słowa wzmocniły nas przed występami. Nie zabrakło też zróżnicowanych ćwiczeń aparatu mowy pod logopedycznym kierunkiem Agaty Kotlickiej. Artystycznie realizowaliśmy się nie tylko podczas koncertów, ale także przy ognisku i wieczorkach śpiewaczych, do których przyłączali się także inni goście. Odbyły się też warsztaty tańców dawnych prowadzone przez Agatę, które zyskały swoich zwolenników nawet wśród osób na co dzień nie do końca lubiących tę formę aktywności.

Piękna pogoda sprzyjała wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W wolnych chwilach graliśmy w dobrze znane już nam gry MÖLKKY oraz Rummikub, a zwyciężczynią turnieju tego ostatniego została Ewa Świątkowska. Wszystko to w pięknej scenerii Karkonoszy, z widokiem na Szrenicę i Śnieżkę, z biegającymi nieopodal sarenkami (komary i meszki lepiej przemilczeć).

Druga część pobytu w Szklarskiej Porębie upłynęła nam głównie pod znakiem turystycznym. Wybraliśmy się na całodniową wycieczkę do Zamku Książ, zamkowej palmiarni oraz opactwa w Krzeszowie. Towarzyszył nam wspaniały przewodnik - pan Adam, który nie tylko oprowadzał nas po tych miejscach, ale umilał nam podróż, sypiąc jak z rękawa ciekawostkami o Dolnym Śląsku i każdej mijanej miejscowości.

Sobota to był też dzień pełen atrakcji - w mniejszych grupkach wybraliśmy się m.in. (prawie) pieszo na Śnieżkę lub Szrenicę. Bardziej wytrwali zafundowali sobie 25-kilometrową wędrówkę obejmującą Szrenicę, Łabski Szczyt i Wielki Szyszak, a zwolennicy wycieczek zagranicznych pojechalii koleją trochę dalej, do czeskiego Liberca, gdzie nastąpiło zwiedzanie pięknego Starego Miasta, ogrodu botanicznego i okazałej palmiarni. Ten ostatni dzień każdy spędził w wybrany przez siebie sposób, a w niedzielę żal było odjeżdżać. Miejmy nadzieję, że za rok “Królowa Karkonoszy” i Szklarska Poręba przyjmą nas znowu z otwartymi ramionami, bo jest to niesamowite miejsce, zwłaszcza, gdy się do niego wraca razem ze Śpiewającymi Przyjaciółmi.

 Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu oraz plakatu i dyplomu pamiątkowego XII Spotkań Muzycznych w Szklarskiej Porębie.

Izabela Borzym


 

Majówka 2019 w Brwinowie

W słoneczną sobotę 18 maja 2019 członkowie TPChUW i Amici Canentes spotkali się w Brwinowie w ogrodach zabytkowego dworku, zwanego Zagrodą lub Bartkiewiczówką. Dworek zbudował na początku XX wieku Zygmunt Bartkiewicz, pisarz, malarz i regionalista, a od końca lat 70. mieści się w nim siedziba Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa. Dziękujemy Pani Krystynie Nowickiej za udostępnienie nam obiektu i wspólne miłe chwile. Na majowy piknik, przygotowany organizacyjnie przez koleżanki z Zarządu: Marysię, Jolę i Elę, przybyli nasi PP. Dyrygenci – Ilina i Jurek Sawiccy ze swoimi Gośćmi oraz Prezes Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego P. Tomasz Kwieciński z Małżonką.

Po degustacji sałatek i słodkości rozpoczęła się piknikowa część artystyczna – śpiewy i tańce przy akompaniamencie gitarowym Leszka, Karola i Piotrka. Na akordeonie przygrywali Jurek i Przemek, na tamburynie Małgosia, wiolonczelistka podczas koncertów w CPK i UMFC. Artystyczną kreatywność instrumentalistów i tancerzy ilustrują (w niewielkim tylko stopniu) załączone zdjęcia.

Po zachodzie słońca zapłonęło ognisko, rozpoczęła się ceremonia pieczenia kiełbasek. Po czym znów wspólne śpiewy, łańcuch splecionych rąk, nad głowami pełnia księżyca. A na zakończenie „Banda” i szkocka „Pieśń pożegnalna” (w tłum. Jerzego Litwiniuka):

Za nami jasnych nocy moc,
I moc młodzieńczych snów.
Przy innym ogniu, w inną noc,
Do zobaczenia znów.

Maria Laskowska


Wiosenny Koncert Śpiewających Przyjaciół w UMFC – 17 maja 2019

Tegoroczny wiosenny koncert, zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Chóru UW w 19. rocznicę jego powstania, odbył się w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina 17 maja 2019. Współorganizatorem były Studia Doktoranckie UMFC, a do wspólnego wykonania zaprosiliśmy Chór Varietas z warszawskiego Bródna. Chórami  Amici Canentes i Varietas dyrygowali Ilina Sawicka i Jerzy Sawicki. Przybyłych gości powitała Jolanta Sikorska-Lis, a koncert prowadziła Maria Laskowska.

Program koncertu składał się z dwóch części: sakralnej i świeckiej. Występ rozpoczęły obydwa zespoły utworem Wacława z Szamotuł „Alleluja. Chwalcie Pana”, stosując znany od renesansu styl polichóralny i technikę dialogowania: chórzyści Amici Canentes wykonywali swoje partie ustawieni na scenie, a Chór Varietas – na balkonie.

W części sakralnej można było usłyszeć pieśni cerkiewne Iriny Denisowej, Piotra Czajkowskiego i Jewstafija Aziejewa w wykonaniu Amici Canentes, oraz utwory Mariana Sawy, Józefa Świdra i Ola Gjeilo w wykonaniu Varietas.

Obydwa chóry zaśpiewały „Stabat Mater” Zoltana Kodaly’ego i „Ave verum corpus” – W.A. Mozarta. W tym ostatnim utworze akompaniował na pozytywie Wiktor Kowalski.

Na zakończenie części sakralnej obydwa chóry zaśpiewały – stosując technikę dialogowania – utwór „Christus surrexit hodie” – obecnego na sali kompozytora Piotra Dorosza. Akompaniowały na harfach: Sara Rosłon i Maria Łepkowska.

W programie drugiej części koncertu były utwory świeckie. Chór Amici Canentes pod dyrekcją Iliny Sawickiej i Jerzego Sawickiego zaprosił słuchaczy na muzyczną podróż po Europie. O podróży tej opowiedziała P. Dyrygent Ilina Sawicka. Wykonaliśmy francuski madrygał z XVI wieku „Tourdion”, ludową pieśń andaluzyjską „El vito” i staroangielską pieśń „Greensleeves”; partie solowe w tym utworze wykonała Agata Kotlicka. Muzyczną podróż skierowaliśmy następnie do Skandynawii, wykonując utwór „Kom!” współczesnej szwedzkiej kompozytorki Moniki Åslund. Polską pieśń ludową z nowotarskiego „Dysc” chór wykonał po raz pierwszy z elementami choreograficznymi.

W związku z obchodami Roku Moniuszki, dla uczczenia 200-setnej rocznicy urodzin kompozytora Chór Amici Canentes wykonał dwie pieśni Stanisława Moniuszki. Były to: „Kum i kuma” oraz „Prząśniczka”, ze słowami Jana Czeczota. W „Prząśniczce”, podobnie jak w „Dyscu”, wprowadzone zostały elementy choreograficzne autorstwa PP. Dyrygentów. 

W programie ostatniej części były utwory Marka Grechuty: „Wiosna, ach to ty” – z muzyką i słowami Marka Grechuty, „Ocalić od zapomnienia”, do słów K.I. Gałczyńskiego oraz „Dni, których nie znamy”, ze słowami Marka Grechuty i muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Utwory te wykonał zespół muzyczny, powstały specjalnie na nasz koncert. Partie solowe wykonali Jerzy Sawicki i Ilina Sawicka. Chórzystom akompaniowali: na wiolonczeli Małgorzata Wójcicka, na fortepianie Wiktor Kowalski, na gitarze Leszek Lubański, na altówce Jerzy Sawicki, na harfie i instrumentach perkusyjnych Ilina Sawicka.

Koncert zakończyły wspólnie obydwa zespoły „Usypianką”, najnowszym utworem Piotra Dorosza, zadedykowanym obecnemu na sali synkowi kompozytora, Stasiowi.

Szczegółowy przebieg koncertu przedstawia załączony program. Dołączamy zdjęcia i okolicznościowy plakat

Miłym akcentem dla wykonawców było przybycie na koncert wiernego grona członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW oraz sympatyków Chóru Varietas.

Maria Laskowska


Wiosenny koncert Amici Canentes i Varietas w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe – 13 maja 2019

Towarzystwo Przyjaciół Chóru UW zaprosiło do wspólnego wykonania dwóch wiosennych koncertów muzyki chóralnej Chór Varietas z warszawskiego Bródna. Chórem Amici Canentes i Chórem Varietas dyrygowali Ilina Sawicka i Jerzy Sawicki. Pierwszy koncert odbył się 13 maja 2019 w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe. Program koncertu składał się z części sakralnej i świeckiej. Szczegółowy repertuar przedstawia załączony program. Dołączamy także plakat. Wykonany program został kilka dni później zaprezentowany w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Prowadząca koncert Maria Laskowska podziękowała Dyrekcji i zespołowi pracowników CPK Praga-Południe za owocną współpracę. Po wykonanym koncercie Chór Amici Canentes zaśpiewał Chórzystom Varietas „Vivat!”, składając gratulacje z okazji 10-lecia działalności artystycznej zespołu.

Przebieg wspólnego koncertu ilustrują zdjęcia.

(M.L.)


Święto Vappu w Towarzystwie Polska-Finlandia

1 maja 2019 roku w siedzibie Towarzystwa Polska-Finlalndia na osiedlu Jazdów, w malowniczym otoczeniu domków fińskich odbyło się tradycyjne fińskie święto Vappu. Jest to swego rodzaju połączenie pogańskiej Nocy Walpurgii, Święta Pracy, a także święta studentów, tak więc obchodzi się je wyjątkowo hucznie i radośnie. Członkowie chóru Amici Canentes również przybyli na tę uroczystość - nie zabrakło więc wspólnych śpiewów, którym towarzyszył grający na harmonijce (a właściwie całym ich zestawie) Jukka Kiljunen. Była to też doskonała okazja dla chórzystów, by przypomnieć sobie śpiewaną za czasów studenckich w Chórze Akademickim UW fińską pieśń “Suomen laulu”.

Świętowanie rozpoczęło się przemówieniem Prezesa TP-F, Pawła Kiljunena oraz lampką szampana. Na stołach nie zabrakło licznych ciast, sałatek, potraw z grilla, czy przygotowanych przez gospodarzy tradycyjnie spożywanych tego dnia fińskich smakołyków, w tym tippaleipä - to chrupiące ciasteczka w kształcie gniazdek, smażone w głębokim tłuszczu, posypane cukrem pudrem i przypominające trochę nasze faworki; oraz sima. Jest to sfermentowany cytrynowy napój z rodzynkami, idealny na upalne dni i posiadający wiele zdrowotnych właściwości.

Podczas biesiadowania można było posłuchać występu zespołu Towarzystwa Polska-Finlandia, który nosi nazwę Hiipivät kissat (Skradające się koty) oraz obejrzeć mini wystawę z okazji 5-lecia jego istnienia. Zespół wykonał kilka tradycyjnych fińskich utworów, a także fińskie tłumaczenia naszych polskich kompozycji, m.in. “Płonie ognisko i szumią knieje” (muz. i sł. Jerzy Braun) czy “Kasztany” (muz. Zbigniew Korepta, sł. Krystyna Wodnicka, wykonanie Natasza Zylska).

Dla amatorów bardziej aktywnego wypoczynku odbyły się rozgrywki Mölkky - znanej i lubianej również wśród naszych chórzystów gry wymagającej nie tylko dobrego wyczucia w trafianiu do celu, ale także pewnej taktyki. Chętni mogli też pod kierunkiem Grażynki Pijet i przygrywającego na harmonijce Jukki potańczyć fińską polkę.

Święto Vappu było bardzo miłym zainaugurowaniem rozpoczynającego się długiego weekendu - gospodarze jak zawsze wszystko świetnie zorganizowali, pogoda dopisała, nie zabrakło atrakcji kulinarnych i artystycznych. Czekamy na kolejne takie wydarzenie, może z okazji Nocy Świętojańskiej?

Izabela Borzym

Link do zdjęć


Wiosna dla Doroty,

koncert charytatywny dla Doroty Krzemińskiej 

– 31 marca 2019

W Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN na warszawskim Ursynowie odbył się 31 marca br. koncert charytatywny „Wiosna dla Doroty”, połączony ze zbiórką funduszy na leczenie Doroty Krzemińskiej, dyrygent zespołu L’Estro Cantando, współpracującej i zaprzyjaźnionej z Towarzystwem Przyjaciół Chóru UW i Chórem Amici Canentes.

Organizatorem koncertu była Fundacja Ars Chori, a organizacjami  wspierającymi – Towarzystwo Przyjaciół Chóru UW, Fundacja im. Victorii Jankowskiej, Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego i Studio Realizacji Graficznych Kwintesencja.

Inicjatorami i koordynatorami koncertu byli Ilina Sawicka i Hubert Baraniecki. Koncert prowadził Marcin Kumosiński z Fundacji Ars Chori. O inspiracje muzyczne w Komitecie Organizacyjnym koncertu zadbała z właściwym sobie zaangażowaniem i energią dyrygent Ilina Sawicka. Chórem Amici Canentes dyrygował Jerzy Sawicki.

Koncert, w którym wzięło udział sześć warszawskich zespołów, poprzedzony był Mszą św. w intencji Doroty, w kościele górnym. Przed mszą Chór Amici Canentes pod dyr. Jerzego Sawickiego wykonał a cappella XVI-wieczną pieśń „Bóg wszechmogący”. Podczas Mszy kilka połączonych chórów zaśpiewało pod dyr. Zbigniewa Tupczyńskiego „Ave verum Corpus” W.A. Mozarta i „Clare benediction” Johna Ruttera. Na organach akompaniował Krzysztof Łazutka.

Podczas koncertu w kościele dolnym wystąpiło z przygotowanym programem sześć zespołów wokalnych. Wykonano utwory, których muzyczny klimat jest bliski Dorocie. Chór Amici Canentes zaśpiewał „Stabat Mater” Zoltána Kodálya, „Triswiatoje” Iriny Denisowej i „Alleluja, chwalcie Pana” Wacława z Szamotuł.

Zapowiadający koncert Marcin Kumosiński przekazał Dorocie, wspólnie z Iliną Sawicką, najlepsze życzenia od chórzystów i zebranych na widowni licznych przyjaciół Doroty. 

Wierzymy, że wkrótce Dorota powróci do aktywnej działalności artystycznej. Założony przez Nią w 2014 roku zespół L’Estro Cantando zdobył w 2017 roku pod Jej dyrekcją I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu. Otrzymał też nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie muzyki Mikołaja Zieleńskiego.

Zespół ten wystąpił dwa lata temu z Chórem Amici Canentes w UMFC podczas Wiosennego koncertu TPChUW. Mieliśmy wówczas przyjemność posłuchać znakomitego wykonania utworów w muzycznym opracowaniu Doroty, podobnie jak podczas innych warszawskich koncertów. Oczekujemy na Jej szybki powrót i kolejne muzyczne sukcesy.

Załączamy program i zdjęcia z koncertu. 

Maria Laskowska


Oprawa muzyczna Mszy św. w Kościele św. Anny w Warszawie – 8 marca 2019

W intencji Śp Victorii Jankowskiej, harfistki, studentki UMFC, w szóstą rocznicę śmierci odbyła się 8 marca br. Msza św. w Kościele św. Anny w Warszawie. Oprawę muzyczną zapewniły dwa chóry: Amici Canentes i Varietas pod dyr. Iliny Sawickiej i Jerzego Sawickiego. Wykonano wspólnie następujące utwory: Anonima z XVI wieku „Bóg wszechmogący”, „J. Ruttera „Clare Benediction”, W.A. Mozarta „Ave verum”, Z. Kodya „Stabat Mater”. Chór Varietas zaśpiewał „Kyrie”, „Sanctus” i Agnus Dei”. Na organach akompaniował Kamil Steć.

Maria Laskowska


Święto Kalevali w Towarzystwie Polska-Finlandia - 2 marca 2019

Towarzystwo Polska – Finlandia zaprosiło chórzystów Amici Canentes TPChUW na  uroczystość Dnia „Kalevali”, poświęconą rocznicy wydania narodowego eposu fińskiego. Mogliśmy zapoznać się z twórczością fińskich artystów powiązanych z „Kalevalą”, obejrzeć różne wydania eposu, od pierwszego oryginalnego w 1835 roku, do ostatnich edycji, także w polskich przekładach z lat 60. i 90. ub. stulecia. O fińskiej historii i tradycji opowiedzieli: Prezes Towarzystwa Paweł Kiljunen i lektor języka fińskiego Jukka Kiljunen. Oprawę muzyczną spotkania zapewnił zespół muzyczny Hiipivät Kissat, któremu przygrywał na niezwykłych organkach Jukka Kiljunen. W miłej atmosferze można było także poznać wykwintne smaki fińskich przekąsek. Członkowie TPChUW wpisali się do Księgi Pamiątkowej.

Maria Laskowska


Koncert kolęd w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe – 23 stycznia 2019

Na zakończenie sezonu kolędowego odbył się 23 stycznia br. wspólny koncert dwóch zespołów: Chóru Amici Canentes i Chóru Varietas z warszawskiego Bródna. Salę widowiskową Centrum Promocji Kultury Praga-Południe wypełnili liczni słuchacze, sympatycy obu zespołów. Dyrygował chórami Jerzy Sawicki. Przy wykonywaniu kolędy Stanisława Moryto „Zaśpiewam Jezuskowi” akompaniowała na tamburynie Ilina Sawicka, a na skrzypcach dyrygent Jerzy Sawicki.

Program koncertu składał się z kolęd polskich i obcych. Część utworów wykonały wspólnie obydwa chóry. Zapowiadały koncert dwie osoby: o utworach Chóru Varietas mówiła Marika Lis, a o programie Amici Canentes – Maria Laskowska. Słuchacze uznali koncert za udany, zachęcając nas do bisu.

(M.L.)


Spotkanie noworoczne TPChUW 2019

Na spotkanie noworoczne, które odbyło się 19 stycznia 2019, przybyło ponad 50 osób – oprócz dyrygentów i chórzystów Amici Canentes także członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW. Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele kierownictwa Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego i Towarzystwa Polska – Finlandia, Pani dyrygent Chóru UW Irina Bogdanovich, prezes Zarządu Chóru UW Hubert Świątek, Pani Teresa Gręziak, instruktor zespołu, oraz członkowie Zarządu i chórzyści: Jakub Gniadzik i Jędrzej Lepieszko. Obecni byli także zaproszeni członkowie zespołu „Teatralnia”, działającego w Komorowie przy Stowarzyszeniu K 40, którzy w dalszej części wieczoru wystąpili z przygotowanym programem poetyckim. Powitała przybyłych gości i sympatyków prezes TPChUW Jolanta Sikorska.

Chór Amici Canentes wykonał krótki koncert kolęd pod dyr. Jerzego Sawickiego. Występ rozpoczęto najnowszym utworem z repertuaru Chóru – współczesną kolędą „Zaśpiewam Jezuskowi” z muzyką Stanisława Moryto, zmarłego w czerwcu br. polskiego kompozytora 
i organisty, rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w latach 2005–2012, 
o czym opowiedziała przed występem Maria Laskowska. Akompaniowali w tym utworze chórowi: dyrygent Ilina Sawicka na tamburynie, oraz na skrzypcach dyrygujący równocześnie Jerzy Sawicki. Chór zaśpiewał następnie trzy utwory Piotra Dorosza, łącznie z najnowszą „Usypianką”, wykonaną po raz pierwszy. Występ zakończyliśmy afrykańską „Siyahambą”, razem z młodymi chórzystami UW. Druga część wieczoru odbyła się w sali biesiadnej.

Nie zabrakło pozdrowień i noworocznych życzeń od dawnych dyrygentów i chórzystów 
z lat studenckich. Na spotkaniu pojawili się członkowie Towarzystwa z różnych pokoleń. 
Z tych najstarszych stażem byłych chórzystów przybyli: Maria Koziołkiewicz, Maria Piotrkiewicz, Ewa Jellenta, Elżbieta Jędrych i Tadeusz Szumowski z Ostrołęki. Przyjechał także Krzysztof Surma ze Sztokholmu. Już za dwa lata Chór Akademicki UW, nasze Towarzystwo i Chór Amici Canentes obchodzić będą Jubileusz 100-lecia Chóru UW i 20-lecia TPChUW. Rada Programowa Amici Canentes pod kierunkiem prof. Andrzeja Trybuły opracowuje propozycje repertuaru na Jubileusz, z uwzględnieniem utworów z czasów studenckich. W skład Rady wchodzą starsi stażem chórzyści: Eugeniusz Melech, Aleksander Rutkowski, Zygmunt Szafrański i Halina Rylska. Przedstawiono podczas spotkania plany artystyczne Chóru na najbliższą przyszłość, dokonując jednocześnie krótkiego podsumowania półrocznej działalności nowego Zarządu TPChUW. Od maja 2018 do stycznia 2019 Chór wykonał 12 koncertów. Najważniejszy w tym półroczu koncert Amici Canentes zaplanowany jest na 17 maja br. w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Wszystkich członków i sympatyków Towarzystwa już teraz serdecznie zapraszamy.

Maria Laskowska

Link do zdjęć


Koncert w Szkole Głównej Handlowej – 19 grudnia 2018

Na zaproszenie kierownictwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie Chór Amici Canentes wystąpił 19 grudnia 2018 podczas uroczystości wigilijnej. Program koncertu składał się z kolęd polskich i obcych. Dyrygowała Anna Falkowska, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH p. Krystyna Lewkowicz złożyła uczestnikom wigilijnego wieczoru serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.

(M.L.)


Uroczystość św. Łucji w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim – 17 grudnia 2018

Chór Amici Canentes wystąpił podczas dorocznej uroczystości św. Łucji, która odbyła się 17 grudnia 2018 w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim przy ul. Senatorskiej 11. Po powitaniu Gości przez prezesa Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego Tomasza Kwiecińskiego Chór pod dyr. Iliny Sawickiej i Jerzego Sawickiego wykonał koncert kolęd szwedzkich i tradycyjnych kolęd polskich. Atrakcją wieczoru był orszak św. Łucji, złożony z dzieci i młodzieży.

Autorem zamieszczonych zdjęć jest Stanisław Godula z Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego.

(M.L.)

Link do zdjęć


Koncert kolęd w Pałacu Kazimierzowskim - 13 grudnia 2018

Dzięki współpracy Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW z Towarzystwem Przyjaciół Uniwersytetu Warszawskiego Chór Amici Canentes występował już kilkakrotnie przed szacownym Gronem Profesorów, członków Towarzystwa Przyjaciół UW, uczestniczących w czwartkowych prelekcjach w Pałacu Kazimierzowskim. Występowaliśmy z programem z okazji Święta Uniwersytetu i koncertami kolęd w okresie świąteczno-noworocznym.

13 grudnia br. w Sali Senatu odbyła się prelekcja Ks. Prof. Józefa Klocha z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – „O tradycji świętowania Bożego Narodzenia”. Dziękujemy Panu Dziekanowi, Prof. Januszowi Adamowskiemu za zaproszenie nas do wykonania po prelekcji koncertu kolęd. Swoją obecnością na koncercie zaszczycili nas: Ks. Prof. Józef Kloch, P. Prof. Joanna Pinińska, P. Prof. Krzysztof Wrocławski, P. Marzena Pindelska i inni pracownicy naukowi Uniwersytetu. Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia także naszym miłym Gościom z zaprzyjaźnionych instytucji oraz Członkom i Sympatykom Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW.

W zabytkowych wnętrzach Pałacu, w holu rektorskim, Chór Amici Canentes przy świątecznej choince wykonał pod dyr. Jerzego Sawickiego – w kameralnym tym razem składzie – kilkanaście kolęd, w tym siedem polskich, a wśród nich dwie skomponowane dla naszego chóru przez Piotra Dorosza: „Święta Panieneczka” i „Wiatr po stajni hula”.

Z uniwersytecką tradycją związana jest historia polskiej wersji słów kolędy „Cicha noc”. Ta najbardziej znana na świecie kolęda, przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów, po raz pierwszy została wykonana podczas pasterki w austriackim Oberndorfie w 1818 roku. Autorem oryginalnych słów niemieckich był wikariusz parafii Joseph Mohr, a melodię napisał Franz Xawer Gruber. Ciekawostkę stanowi fakt, że słowa w języku polskim napisał w 1930 roku Piotr Maszyński, polski kompozytor, dyrygent i pedagog – pierwszy dyrygent Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku (ówczesna nazwa to Chór mieszany Akademickiego Koła Muzycznego, którego założycielem i kierownikiem artystycznym był Piotr Maszyński). Przed zbliżającym się stuleciem Chóru Akademickiego UW jest okazja, by przypomnieć jego pierwszego dyrygenta, mającego swoją ulicę w pobliżu Senatu RP.

Zainteresowanie wzbudziła też jedna z kolęd obcych. Dlaczego kolęda „Ding dong! Merrily on high!” w opr. Charlesa Wooda ma słowa angielskie, skoro jest to utwór francuski? Dziękuję Pani Profesor za dociekliwość. Otóż (według dostępnych źródeł) jest to angielska kolęda, wydana w 1924 roku jako część zbioru „The Cambridge Carol-Book…” autorstwa anglikańskiego księdza George’a R. Woodwarda. Ale muzyka powstała o wiele wcześniej – jej autorem był bowiem francuski kompozytor renesansowy Jehan Tabourot (1519-1593), który stworzył utwór muzyczny z myślą o nauce tańca. A wzorem dla Woodwarda w ułożeniu słów była renesansowa kolęda francuska „Les anges dans nos campagnes”.

Bardzo dziękujemy za skierowane do nas po koncercie serdeczne słowa Pani Prof. Joannie Pinińskiej, członkini Zarządu Towarzystwa Przyjaciół UW. To dla nas zaszczyt i wielka przyjemność wystąpić przed tak znamienitym Gronem Słuchaczy. Dziękujemy także P. Marcie Piekut z Biura Rektoratu za pomoc logistyczną w przygotowaniu koncertu.

Historyczne wnętrza Pałacu Kazimierzowskiego, z portretami Rektorów UW, są dla wielu z nas, absolwentów Uczelni, miejscem sentymentalnym – symbolem lat studenckich i pięknej przygody z Chórem UW.

Zamieszczamy program koncertu oraz zdjęcia, wykonane przez P. Martę Piekut i P. Mariana Pawlika.

Maria Laskowska

Link do zdjęć


Polsko-szwedzki wieczór muzyczny – 22 września 2018

Koncertem w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim Chór Amici Canentes pod dyrekcją Iliny Sawickiej rozpoczął 22 września nowy sezon artystyczny 2018/2019. Mieliśmy przyjemność wystąpić przed członkami Towarzystwa Szwedzko-Polskiego ze Sztokholmu, których przywitał Pan Tomasz Kwieciński, Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego.

Program koncertu składał się z utworów sakralnych, pieśni ludowych oraz patriotycznych. Kilka znanych utworów, takich jak „Kum i kuma” Moniuszki, „Pierwsza kadrowa” czy „Ułani, ułani”, część słuchaczy o polskich korzeniach śpiewała razem z nami. O zespole i repertuarze, a także o kontaktach z zespołami szwedzkimi opowiedziała Maria Laskowska, a tłumaczył tekst na język szwedzki Arthur Sehn ze Sztokholmu.

Miłą niespodzianką była wiadomość, że jeden ze słuchaczy śpiewał w Chórze UW w latach 60. i uczestniczył w wyjeździe do Finlandii, razem z niektórymi obecnymi chórzystami Amici. Albo świat jest bardzo mały, albo… Chór UW jest bardzo duży… – co stwierdziła niegdyś dyrygent Chóru UW Irina Bogdanovich. Wyjazd do Finlandii został opisany w wydanej przez TPChUW monografii „Gaudeamus. 80 lat Chóru UW”.

Na bis wykonaliśmy Siyahambę, z efektami wizualnymi, do czego włączyli się spontanicznie niektórzy słuchacze. Po koncercie, w miłej atmosferze toczyły się rozmowy z Gośćmi ze Sztokholmu, z Kierownictwem Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego oraz członkami Towarzystwa Polska-Finlandia. Dużym zainteresowaniem uczestników spotkania cieszyła się Historyczna tablica genealogiczna dynastii Wazów – autorstwa Tomasza Kwiecińskiego, prezesa Towarzystwa Polsko- Szwedzkiego.

Dołączamy zdjęcia z uroczystości, wykonane przez Dorotę Krzemińską, Izabellę Mazurowską i Grażynę Nowodworską.

Maria Laskowska

Link do zdjęć


Bachotek 2018

Ostatni weekend tegorocznych wakacji (31 sierpnia – 2 września) tradycyjnie spędziliśmy w Bachotku. Program pobytu przewidywał obchody imienin Stefana, które świętowaliśmy w piątkowy wieczór, do późnych godzin nocnych. Dużą radość sprawiła nam obecność Basi Niemirowicz (byłej prezes Chóru UW), która przypomniała nam dawno niesłyszane piosenki chórowe.

Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem aktywności fizycznej – regaty, spacery i nowa fińska gra MÖLKKY.

Z przyjemnością uczestniczyliśmy w próbie, prowadzonej przez dyrygenta Jerzego Sawickiego, w sali konferencyjnej Stanicy Wodnej. Wieczorem pośpiewaliśmy przy ognisku. W niedzielę, jak co roku, udaliśmy się do Pokrzydowa, aby w tamtejszym kościele zaśpiewać podczas Mszy św.

I znów trudno było się rozstać z urokliwym miejscem, gdy po obiedzie zebraliśmy się przed historyczną stołówką. Pani prezes każdemu wręczyła pamiątkowy dyplom, bo przecież każdy miał swoje zasługi w tym, że wyjazd był tak udany.

Maria Paczkowska

Link do zdjęć


Oprawa muzyczna uroczystości ślubnej Basi Paczkowskiej w Kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej – 17 sierpnia 2018

Ach, co to był za ślub! Subtelna, uduchowiona Panna Młoda, w szlachetnej bieli i kolorowym wianuszku kwiatów we włosach, i pełen powagi, przystojny Pan Młody! Basia i Maciej zawarli związek małżeński w Kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej w dniu 17 sierpnia br., zapraszając do udziału także nas, chórzystów Amici Canentes. Z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie.

Pod dyr. Iliny Sawickiej chór wykonał podczas uroczystości kilka przygotowanych utworów: przed rozpoczęciem mszy psalm Mikołaja Gomółki „Kleszczmy rękoma”, następnie Johna Ruttera „Clare Benediction”, a na specjalne życzenie Panny Młodej – najnowszy utwór Piotra Dorosza „Ave Maris Stella”. Jeden z psalmów wykonała solo Pani dyrygent Ilina Sawicka.

Nastrój ceremonii był bardzo uroczysty. Po złożonej przysiędze Małżonkowie otrzymali ważne przesłania i życzenia od zaprzyjaźnionego księdza. Radosnego tonu dodawały swym wyglądem koleżanki Panny Młodej, przystrojone w kolorowe wianki na głowach.

W Kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, zaprojektowanym w 1932 roku przez Brunona Zborowskiego, można było obejrzeć ciekawe dzieła artystów: Stanisława Słoniny i Gustawa Zemły. Uświetniają one wnętrza kościoła, który ma obecnie charakter świątyniogrodu, usytuowanej w samym centrum Podkowy, miasta-ogrodu.

Po mszy chór zaśpiewał na cześć Młodej Pary „Vivat!” oraz afrykańską pieśń „Siyahamba”. Młodym Małżonkom życzymy dużo szczęścia na nowej drodze życia! Najlepsze życzenia składamy też Rodzicom Panny Młodej – Marysi, chórzystce Amici i członkini Zarządu TPChUW, oraz Tomkowi, autorowi wielu udanych fotografii zespołu.

(M.L.)

Link do zdjęć


Udział Amici Canentes w Festiwalu XI Spotkania Muzyczne w Szklarskiej Porębie – lipiec 2018

Chór Amici Canentes wziął udział w Festiwalu pn. XI Spotkania Muzyczne w Szklarskiej Porębie, który odbył się pod patronatem Pani Prof. Ewy Marchwickiej w dniach 29 czerwca – 8 lipca 2018

Wykonaliśmy podczas festiwalu trzy koncerty: w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze (3 lipca br.), w hotelu Mała Bawaria w Szklarskiej Porębie (4 lipca br.) i w Ośrodku KRUS w Szklarskiej Porębie (5 lipca br.). Dyrygowali Ilina Sawicka i Jerzy Sawicki, zapowiadając jednocześnie kolejne sekwencje repertuaru. Oprócz owacji i kwiatów zespół otrzymał także  pamiątkowy puchar.

Ważnym doświadczeniem dla chórzystów była próba z udziałem Prof. Ewy Marchwickiej i cenne wskazówki dotyczące interpretacji utworów.

Codzienne pracowite próby były rekompensowane przez wycieczki turystyczne  – zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, organizowane przez Leszka i Jolę. W ogrodzie „Królowej Karkonoszy” można było pośpiewać wspólnie przy ognisku i wpatrywać się w wolnych chwilach w malowniczy górski krajobraz z widokiem na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Przed wyjazdem wykonaliśmy na pożegnanie dodatkowy mini koncert dla Kierownictwa i Pracowników stołówki pensjonatu.

Zamieszczamy plakat i kilka zdjęć z koncertów.

(M.L.)


Koncert muzyki chóralnej w Centralnej Bibliotece Rolniczej na zakończenie sezonu artystycznego 2017/2018

W auli Centralnej Biblioteki Rolniczej Chór Amici Canentes wykonał 27 czerwca 2018 koncert dla członków i sympatyków TPChUW na zakończenie bieżącego sezonu artystycznego.

Dyrygowała Ilina Sawicka, a repertuar składał się z części sakralnej, pieśni staropolskich, piosenek ludowych i utworów współczesnych.

Przy wykonaniu przez Chór najnowszego utworu współczesnego kompozytora Piotra Dorosza „Christus surrexit hodie” Chórowi towarzyszył akompaniament harfy, na której zagrała Sara Rosłon, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie harfy Zuzanny Elsner. O programie koncertu i wykonawcach opowiedziała Maria Laskowska.

Niespodziankę taneczną przy pieśniach staropolskich przygotowali: Agata Kotlicka, pasjonatka tańca dawnego, oraz Michał Żelechowski.

Na zakończenie zaśpiewaliśmy razem ze słuchaczami piosenkę Jerzego Wasowskiego z 1959 roku – „Warszawa da się lubić”. Chórowi akompaniowali: na bandżo Maciej Mościcki (alias Heniek Małolepszy), na gitarach Leszek Lubański i Karol Wydrzyński.

Dyrekcji Biblioteki serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam wykonania koncertu w tej pięknej auli.

Załączamy program, plakat i zdjęcia.

Maria Laskowska


 

Koncert z okazji zakończenia roku akademickiego Staromiejskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  – 20 czerwca 2018

Chór Amici Canentes został zaproszony do udziału w uroczystości zakończenia roku akademickiego Staromiejskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która odbyła się 20 czerwca 2018 w auli Centralnej Biblioteki Rolniczej im. M. Oczapowskiego w Warszawie.

Na prośbę Kierownictwa SUTW rozpoczęliśmy koncert studenckim hymnem z XVIII wieku „Gaudeamus igitur”, zaśpiewanym wspólnie ze słuchaczami. Program koncertu, którym dyrygował Jerzy Sawicki, składał się z części sakralnej, pieśni staropolskich i dwóch utworów współczesnych. Na bis zaśpiewaliśmy razem ze słuchaczami piosenkę Jerzego Wasowskiego z 1959 roku – „Warszawa da się lubić”, do słów Bronisława Broka. Jerzy Sawicki akompaniował w tym utworze na akordeonie, Karol Wydrzyński na gitarze. Koncert zapowiadała Maria Laskowska.

Warto wspomnieć, że zabytkowy gmach Biblioteki Rolniczej, położony w samym sercu stolicy, dzielił z nią bardzo burzliwe dzieje. W połowie XV wieku  założono tu klasztor oo. Bernardynów, spalony podczas potopu szwedzkiego jako ważny punkt oporu, a następnie odbudowany w  stylu barokowym. Świeckie funkcje budynków klasztornych datuje się po rozbiorach Polski. Podczas pobytu wojsk napoleońskich klasztor służył jako szpital wojskowy, a w refektarzu urządzono wytwórnię pałaszy. Następnie czynny udział zakonników w Powstaniu Styczniowym przyczynił się do likwidacji klasztoru w 1865. W budynkach poklasztornych mieściło się przez dwa lata seminarium duchowne, następnie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Od 1883 roku właścicielem zabudowań stało się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Po przebudowie gmachu otwarto bibliotekę Muzeum liczącą 466 dzieł w 749 tomach treści przemysłowej, technicznej, przyrodniczej i artystycznych wzorów rzemieślniczych. Założono też stację meteorologiczną. W latach 1890–1891 w pracowni fizycznej i chemicznej prowadziła doświadczenia Maria Skłodowska (później Curie). W 1939 roku podczas bombardowania Warszawy budynek Muzeum wraz ze zbiorami uległ zniszczeniu. Wnętrze spłonęło doszczętnie od bomb zapalających. Odbudowany po wojnie, w 1955 roku został przeznaczony na Centralną Bibliotekę Rolniczą.

Księgozbiór Biblioteki liczy około 380 tys. wol. wydawnictw, w tym 207 tys. wydawnictw zwartych, 131 tys. wydawnictw ciągłych i 42 tys. zbiorów specjalnych. Liczba tytułów czasopism bieżących wynosi 598. W zbiorach Biblioteki znajdują się dwie cenne kolekcje: stare druki (828 wol. XVI–XVIII w.) i polonika XIX-wieczne (ok. 8200 wol.). Obie kolekcje – w językach polskim, łacińskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim – stanowią unikatowy w Polsce, bogaty zbiór obejmujący problematykę rolnictwa i nauk przyrodniczych, leśnictwa oraz szeroko pojętą wiedzę praktyczną o gospodarowaniu, w tym m.in. pszczelarstwo i jeździectwo.

Ta zasłużona dla kraju placówka propaguje poprzez wieki polską kulturę i naukę i pełni rolę społecznego mecenatu nad nauką.

W auli Biblioteki zorganizowany był jubileusz 90-lecia Chóru UW i spotkania wszystkich pokoleń chórzystów. Z tym większą przyjemnością wykonaliśmy tu koncert dla słuchaczy Staromiejskiego UTW.

Załączamy kilka zdjęć.

Maria Laskowska


Piknik chórzystów w Brwinowie – 9 czerwca 2018

Brwinów przywitał nas w tym roku piękną pogodą. Tradycyjne spotkanie członków i sympatyków TPChUW odbyło się jak zwykle w zielonych ogrodach Zagrody – zabytkowego dworku, zwanego też Bartkiewiczówką. Mieszkał tu bowiem Zygmunt Bartkiewicz, pisarz i regionalista, który zbudował dworek w latach 1905–1910. Od końca lat 70. ubiegłego stulecia mieści się w nim siedziba Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa. Dziękujemy Pani Krystynie Nowickiej z Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa za udostępnienie obiektu i wspólne chwile. W spotkaniu wzięło udział około 30 osób. Przybyła także Pani Dyrygent Ilina Sawicka z Gośćmi.

Zaopatrzenie kulinarne zapewnili uczestnicy i koleżanki z Zarządu: Ela, Jola i Marysia. Atrakcją dla smakoszy były lody firmy Koral, ufundowane przez Jolę, czerwcową solenizantkę i nową Prezes, której zaśpiewaliśmy chórowy Toast. Śpiewom towarzyszył akompaniament dwóch gitar – Leszka i Karola. Popłynęły biesiadne przeboje i znane piosenki z lat 60. i 70. Leszek zaśpiewał nową wersję Sokołów, a Karol wykonał fragment Ave Maris Stella Piotra Dorosza, „we własnym opracowaniu na gitarę”. Pozujący do zdjęć przed Zagrodą piknikowy chór zaśpiewał spontanicznie i bez nut Anusieńkę. Dalsza część wieczoru upłynęła na wspólnych śpiewach przy ognisku, w znakomitych nastrojach. Załączamy zdjęcia.

Maria Laskowska


Oprawa muzyczna Mszy św. w Kościele Seminaryjnym w Warszawie – 5 czerwca 2018

                                                                             

Do udziału w jubileuszowej Mszy św. z okazji 35-lecia małżeństwa zaprosiła nas koleżanka z sopranów Ewa Świątkowska. Kameralny skład Amici Canentes pod dyr. Jerzego Sawickiego wykonał na chórze Kościoła Seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 następujące utwory: dwa psalmy Mikołaja Gomółki – Kleszczmy rękoma oraz Nieście chwałę, mocarze, następnie Wacława z Szamotuł – Ach, mój Niebieski Panie, Piotra Dorosza – Ave Maris Stella i Johna Ruttera – Clare Benediction.

Po oficjalniej uroczystości zaśpiewaliśmy Jubilatom przed kościołem tradycyjne Sto lat, zapraszając przybyłych Gości na nasz koncert 27 czerwca br. w auli Centralnej Biblioteki Rolniczej.

Kościół Seminaryjny ma bardzo bogatą historię. Został zbudowany w latach 1661–1681 na planie krzyża z dwiema bocznymi nawami w stylu barokowym według projektu Isadoro Affaita starszego dla karmelitów bosych. Na stronie internetowej Kościoła zamieszczono ciekawe „spostrzeżenia renowacyjne” w wyniku badań świątyni i jej renowacji w 2012 roku.


Koncert Chóru Akademickiego UW w Sali Kolumnowej UW – 27 kwietnia 2018

Chór Akademicki UW zaprosił członków TPChUW na koncert promujący wydanie najnowszej płyty zespołu z „Całonocnym czuwaniem”, ostatnim i wyjątkowym dziełem wybitnego kompozytora Siergieja Rachmaninowa. Koncert odbył się 27 kwietnia br. w Sali Kolumnowej UW. Dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy Pani Dyrygent Irinie Bogdanovich oraz młodym chórzystom kolejnego sukcesu! Zamieszczamy kilka zdjęć z koncertu.

(M.L)


Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze TPChUW – 20 kwietnia 2018

Zorganizowane 20 kwietnia 2018 Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa podsumowało pracę kończącego kadencję Zarządu i dokonało wyboru nowych władz Towarzystwa. Zebranie prowadził kol. Andrzej Zieliński.


Przyjęto wnioski do realizacji w następnej kadencji.

Nowo wybrany Zarząd ukonstytuował się następująco:

Jolanta Sikorska-Lis – prezes


Maria Laskowska – wiceprezes


Elżbieta Dudzińska – skarbnik


Andrzej Trybuła – członek, przewodniczący Rady Programowej


Izabela Borzym – członek


Maria Paczkowska – członek


Grzegorz Urbaniak – członek

 

Komisja Rewizyjna będzie pracować w składzie:


Barbara Szlachetko – przewodnicząca


Elżbieta Jędrych-Pordes – członek


Maria Piotrkiewicz – członek

 

Kronikarzami nadal są:

Maria Laskowska


Maria Piotrkiewicz (współpraca artystyczna)


Wiosenny koncert Śpiewających Przyjaciół 2018

Warto przypomnieć, że Chór Amici Canentes, działający od 2001 roku jako zespół Towarzystwa Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego, obchodzi w tym roku 17. urodziny. Z tej okazji wykonał 13 kwietnia br. wyjątkowo różnorodny pod względem repertuaru wiosenny koncert w auli Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który zorganizowano w ramach studiów doktoranckich naszej Pani Dyrygent Iliny Sawickiej, prowadzonych pod kierunkiem Pani Prof. Ewy Marchwickiej.

Zespół ma już bogaty dorobek – był to nasz sto dwudziesty koncert. Bardziej urozmaicony niż zwykle program składał się z kilku części: sakralnej w wykonaniu Chóru Amici Canentes, instrumentalnej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Sulejówku, chóralnych pieśni staropolskich oraz melodii ludowych. Występ rozpoczęliśmy „Preludium e-moll” Fryderyka Chopina, wykonanym na harfie i wiolonczeli przez młode artystki ze Szkoły Muzycznej, a dedykowanym naszym Przyjaciołom, którzy odeszli na zawsze w ostatnich latach. Wspomniała o tym witając słuchaczy prezes TPChUW Elżbieta Chojecka.

W części sakralnej Chór zaśpiewał pod dyr. Iliny Sawickiej dwa XVI-wieczne utwory: „Ach, mój Niebieski Panie” Wacława z Szamotuł i psalm „Nieście chwałę, mocarze” Mikołaja Gomółki.

Największe owacje otrzymały w tej części najnowsze, skomponowane dla Chóru Amici Canentes utwory współczesnego kompozytora Piotra Dorosza, etnomuzykologa i muzyka, absolwenta Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prawykonanie przez nasz zespół tych lirycznych utworów było dla nas ciekawym wydarzeniem muzycznym. Były to następujące utwory: pieśń „Ave Maris Stella”, skomponowana do słów średniowiecznej antyfony łacińskiej, której początek w polskim przekładzie brzmi: Bądź pozdrowiona Gwiazdo Morza, Matko Boża Panno; „Święta Panieneczka”, do której Piotr Dorosz napisał także słowa (Chórowi towarzyszył akompaniament harfy, na której zagrała Sara Rosłon, studentka UMFC); pieśń „Wiatr po stajni hula”, z muzyką i słowami Piotra Dorosza; i najnowszy utwór, skomponowany na tegoroczny okres Wielkanocny – łaciński hymn rozpoczynający się słowami: „Christus surrexit hodie, humano pro solamine”, co w polskim przekładzie brzmi: Chrystus dziś zmartwychwstał, ku pocieszeniu ludzi.

Prawykonanie tych utworów oceniał razem ze słuchaczami obecny na sali kompozytor – Piotr Dorosz, którego prowadząca koncert Maria Laskowska zaprosiła następnie na scenę, by wykonawcy mogli złożyć podziękowania za skomponowanie specjalnie dla naszego Chóru tych pięknych utworów. Była to dla nas ogromna radość, że mogliśmy przygotować i zaprezentować tak ciekawe muzyczne dzieła.

W części instrumentalnej wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku, o czym opowiedziała Dyrygent Ilina Sawicka, która pełni funkcję pedagoga w tej szkole.

W następnej części pojawiły się zapowiedziane wiosenne niespodzianki. Podczas wykonywania przez Chór jednego z utworów staropolskich na scenie pojawiła się para w strojach z epoki, wykonując przygotowany układ taneczny. Tancerzami byli: Agata Kotlicka, pasjonatka tańca dawnego, oraz Michał Żelechowski.

Wśród anonimowych utworów staropolskich z XVII wieku zaśpiewaliśmy trzy pieśni w opr. Włodzimierza Sołtysika: „Serdeczna dziewczyno”, „Skarżęć się, matusiu moja” oraz „Sużyłem ja tobie”. Anonimowe melodie tych utworów pochodzą z rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej, i stanowią – w połączeniu z barokowymi tekstami – cenny zabytek polskiej kultury muzycznej i literackiej XVII wieku. W naszym zespole jest wielu miłośników muzyki dawnej i pieśni staropolskich, śpiewanych w czasach studenckich w Chórze Akademickim UW, z czym wiążą się sentymentalne wspomnienia. Sentymentalny jest też dla niektórych z nas powrót po latach na scenę UMFC, gdyż w czasach górnej młodości śpiewaliśmy tu podczas Jubileuszu 50-lecia Chóru Akademickiego UW (w ówczesnej PWSM).

W ostatniej części koncertu zaprezentowaliśmy polskie pieśni ludowe. Wykonawcami byli: Chór Amici Canentes pod dyr. Jerzego Sawickiego oraz nasi specjalni goście, członkowie Zespołu Pieśni i Tańca SGH w Warszawie, którzy przybyli w kolorowych strojach ludowych. Zaśpiewaliśmy wspólnie trzy pieśni ludowe w opr. Tadeusza Sygietyńskiego: „Kukułeczkę”, „Pod borem” i „Furmana”, w którym partie solowe wykonał (bisując) dyrygent Jerzy Sawicki. Chórowi towarzyszył akompaniament – na fortepianie zagrał gościnnie Wiktor Kowalski, na trąbce Michał Żelechowski.

Nasz wiosenny koncert zakończyliśmy starą warszawską piosenką (z 1959) „Warszawa da się lubić”, z muzyką Jerzego Wasowskiego i słowami Bronisława Broka. Do wspólnego zaśpiewania refrenu zostali zaproszeni wszyscy słuchacze. Zwrotki solo wykonał Maciej Mościcki (alias Heniek Małolepszy), akompaniowali mu: skrzypek Jerzy Sawicki oraz gitarzyści Leszek Lubański i Karol Wydrzyński.

Mimo późnej pory na życzenie słuchaczy wykonanych zostało kilka bisów. Powodzenie miały w tej części polskie pieśni ludowe. Podsumowanie koncertu odbyło się w pobliskiej „Kameralnej”, kawiarni z dawnym artystycznym klimatem. Potwierdziła się zasada, że trzynasty i piątek to szczęśliwy dzień, zwłaszcza z muzyką chóralną w tle. Zamieszczamy plakatzdjęcia z koncertu.

Maria Laskowska


Koncert w kościele Św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej - 28 stycznia 2018

Zwiastunem koncertu było wykonanie przez Elżbietę Chojecką kolędy „Gdy śliczna panna”, z akompaniamentem harfowym Iliny Sawickiej, w czasie Mszy Świętej o godz. 11.30. Po nabożeństwie chór Amici Canentes wykonał koncert kolęd polskich i zagranicznych. Zachęceni przez dyrygentkę Ilinę Sawicką, śpiewali później wspólnie z chórzystami kolędy licznie zgromadzeni w kościele słuchacze. Akompaniowała na harfie Ilina Sawicka. W czasie koncertu chór Amici Canentes podziękował obecnemu w kościele kompozytorowi dwóch kolęd wykonanych przez chór, Piotrowi Doroszowi. W imieniu zespołu wręczyła kwiaty i wyraziła podziękowania Jolanta Sikorska. Koncert zapowiadała Maria Laskowska. Załączamy zdjęcia.


Kolędowanie w CPK - 24 stycznia 2018

Chór Amici Canentes pod dyrekcją Iliny i Jerzego Sawickich wystąpił w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga-Południe z koncertem kolęd polskich i zagranicznych. Po koncercie, na zaproszenie dyrygentki i przy jej akompaniamencie harfowym, kolędowali wspólnie zgromadzeni słuchacze i chórzyści. Załączamy zdjęcia.


Spotkanie świąteczno-noworoczne 13 stycznia 2018

Doroczne spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW, podobnie jak ostatnie, odbyło się w siedzibie zaprzyjaźnionego z nami Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego. Gośćmi szczególnymi byli przedstawiciele naszego macierzystego Chóru UW, z p. dyrygent Iriną Bogdanovich i prezesem Hubertem Świątkiem.

Uczestnicy spotkania czuli się zobowiązani do dostarczenia jakiegoś smakołyku: a to wędlinki, a to paszteciku, a to sałateczki. Trunków też nie zabrakło.

Prezes Towarzystwa Elżbieta Chojecka powitała zebranych gości i przedstawiła plany naszej działalności w najbliższej przyszłości. Następnie zaprosiła gości do wysłuchania koncertu polskich kolęd w wykonaniu Amici Canentes. Zaśpiewaliśmy m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, „ Wiatr po stajni hula”, Święta panieneczka” (dwie ostatnie napisane specjalnie dla nas przez kompozytora Piotra Dorosza).

Po części oficjalnej nastąpiła część konsumpcyjna przy suto zastawionych stołach. Wszyscy czekali z niecierpliwością na „clou” wieczoru, czyli kabarecik. Wreszcie się zaczął! Kabarecik w reżyserii Grażynki Pijet oparty na tekstach o nieporozumieniach małżeńskich autorstwa znanych polskich satyryków. Wyróżnił się Władzio Mackiewicz „strojem i szykiem”, w dialogu z Izą Mazurowską. Ale najbardziej „zadała szyku” Iza Gac swoim talentem aktorskim . Wygłosiła monolog żony zatrzymanej za domniemane molestowanie męża. Wzbudziła prawdziwy entuzjazm sali.

Goście wrócili do konsumpcji, śpiewów i tańców, co obrazują fotografie wykonane przez Marię Laskowską, Krzysztofa Rostowskiego, Andrzeja Zielińskiego i Henryka Baczyńskiego prezentowane w zakładce Zdjęcia.

Urszula Capała


Dzień Świętej Łucji z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim

16 grudnia 2017 do Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu przybyło liczne grono zaproszonych gości, których przywitał Prezes TPS Tomasz Kwieciński. Następnie uroczyście wkroczył orszak Świętej Łucji, na czele z naszą koleżanką Agatą Kotlicką występującą w roli Św. Łucji. Chór Amici Canentes pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej wykonał po szwedzku stosowne na to święto piosenki, a po przerwie przeznaczonej na konsumpcję tradycyjnego „łucjowego” menu, kilka kolęd po polsku i angielsku.

Elżbieta Chojecka

Dokumentację fotograficzną wydarzenia można obejrzeć w zakładce „Zdjęcia


Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Towarzystwa Przyjaciół Chóru

Uniwersytetu Warszawskiego 18.10.2017


Warsztaty emisji głosu z p. Joanną Łukaszewską 11 października 2017


Udział członków Amici Canentes w koncercie Ad Hoc 30 września 2017

Koncert pod dyrekcją Iliny Sawickiej odbył się w AMFC jako zwieńczenie warsztatów Ad Hoc


Bachotek 1-3 września 2017

W dniach 1 -3 września 2017 roku tradycyjnie już spędzaliśmy czas w Bachotku. Tym razem wybraliśmy się wspólnie z grupą chórzystów z „ARS CHORI” – chórem, w którym śpiewa również nasza koleżanka Grażyna Pijet.

Ponieważ nie było nas dużo (24 osoby) zrezygnowaliśmy z autokaru, a dojechaliśmy na miejsce prywatnymi samochodami.

Chociaż już wiele razy byliśmy w Bachotku to jednak piękna Brodnica pozostawała na uboczu. Tym razem postanowiliśmy zwiedzić to urocze miasto angażując jako przewodników Lenkę i Mirka Pawlików. Pogoda trochę płatała figle, ale udało się nam zwiedzić Kościół Farny pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i stare kolorowe kamieniczki. Była to dla nas miła przerwa w podróży.

Do Bachotka dojechaliśmy w godzinach popołudniowych. Po zakwaterowaniu niespodzianka – nasza koleżanka Jola Sikorska ugościła nas pysznymi własnoręcznie przygotowanymi daniami. Chciała w ten sposób podziękować za udział chóru w uświetnieniu uroczystości zaślubin jej córki Oli. Jedzenie było pyszne, nasza koleżanka ma również talent kulinarny – przekazano więc wiele wspaniałych życzeń dla młodej pary oraz podziękowań dla Joli.

W sobotę mieliśmy 2 próby, które poprowadziła nasza prezes Zala, ponieważ dyrygentka Ilina nie mogła uczestniczyć w wyjeździe, a chcieliśmy, jak zawsze, zaśpiewać podczas niedzielnej mszy w pobliskim Pokrzydowie. Były pewne problemy z liczebnością w poszczególnych głosach, ale wsparli nas koledzy z „ARS CHORI”. Przygotowaliśmy następujące utwory: „Bóg Wszechmogący”, „Nieście chwałę mocarze”, „A Clare Benediction” i „Kleszczmy rękoma”.

Pogoda nas nie rozpieszczała, ale co to za wyjazd do Bachotka bez regat kajakowych?! Odważnymi żeglarzami byli Grzegorz Urbaniak, Iza Borzym i Witek Zieliński. Wszystko zakończyło się szczęśliwie, naszym śmiałkom (Grzegorzowi i Izie) udało się okrążyć wyspę na jeziorze i wrócić w chwale do Stanicy w Bachotku, gdzie nagrodziliśmy ich gromkimi brawami oraz wręczyliśmy nagrodę ufundowaną przez Stefana Chełstowskiego. A kiedy zapadł wieczór zebraliśmy się przy ognisku. Nadszedł czas złożenia życzeń solenizantowi Stefanowi, który przygotował dla wszystkich wspaniały poczęstunek. Życzenia i wiwaty na jego cześć rozbrzmiewały długo, a potem było wspólne śpiewanie z akompaniamentem gitar, na których grali Leszek Lubański, Karol Wydrzyński i Piotr Łobodziński z „ARS CHORI”.

W niedzielę wybraliśmy się do Pokrzydowa na mszę. Na szczęście pogoda się poprawiła i mogliśmy bez przeszkód spacerkiem dotrzeć na miejsce. Tam dołączyła do nas Lenka Pawlik i pod dyrekcją naszej nieocenionej Zali wykonaliśmy zaplanowane utwory podczas mszy. Słuchacze przyjęli nasze śpiewanie bardzo serdecznie i szkoda, że nie mogliśmy wykonać dla nich koncertu po nabożeństwie. Trzeba to będzie naprawić w przyszłości. A po powrocie z Pokrzydowa czekał na nas obiad, po którym trzeba było już wracać do domu. Czas w Bachotku upływa przyjemnie i bardzo szybko. Mamy więc nadzieję spotkać się w tym uroczym miejscu za rok.

W zakładce Zdjęcia można obejrzeć fotografie wykonane przez Elżbietę Dudzińską, Marię Laskowską i Leszka Lubańskiego.

Ela Dudzińska


Kościół Benedyktynów w Warszawie 15 lipca 2017

Chór Amici Canentes pod dyrekcją Magdaleny Przybysz wykonał kilka utworów jako oprawę muzyczną ślubu Oli, córki Joli Sikorskiej


Szklarska Poręba 3-9 lipca 2017

Tegoroczny sezon artystyczny zakończyliśmy w „pięknych okolicznościach przyrody”, uczestnicząc w „X Spotkaniach Muzycznych- Szklarska Poręba 2017”. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym imprezy była kolejny już raz Pani Profesor Ewa Marchwicka, która pracując głównie z Karkonoską Wakacyjną Orkiestrą Kameralną, przeprowadziła również z nami kilka zajęć warsztatowych.

Mieszkaliśmy w pięknie położonym pensjonacie „Królowa Karkonoszy”, skąd blisko było do ośrodka kultury, gdzie codziennie ćwiczyliśmy nasze wokalne umiejętności pod czujnym okiem i uchem naszej nieocenionej dyrygentki – Iliny Sawickiej. Każdą chwilę, która nie była zagospodarowana muzycznie, wykorzystywaliśmy na podziwianie uroków Karkonoszy. Świetnym organizatorem turystycznych wypadów był Leszek Lubański- wymyślał trasy, koordynował dowóz busami i czuwał, żebyśmy zdążyli na czas wrócić, bo przecież w Szklarskiej mieliśmy wykazywać się głównie artystycznie.

Wspólnie z orkiestrą (nazywaną przez p. prof. pieszczotliwie KWOKĄ) wykonaliśmy 3 koncerty, ciepło przyjęte przez publiczność: 6 lipca 2017 w CRR KRUS, 7 lipca 2017 w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach oraz 8 lipca 2017 w Muzeum Hauptmana w Jagniątkowie. Dużą radość sprawiło nam wykonanie z młodziutkimi członkami orkiestry utworu W. Steca „Chóry”. Po ostatnim koncercie „o ciptaszku” śpiewali już chyba wszyscy uczestnicy Spotkań.

Wyjechaliśmy ze Szklarskiej Poręby bogatsi o nowe doświadczenia, z nadzieją, że spotkamy się w tym uroczym miejscu za rok. Zdjęcia z naszego wyjazdu można obejrzeć tutaj.

Maria Paczkowska

Wyjazd do Płocka 3-4 czerwca 2017

Prośba o wykonanie koncertu w Katedrze Płockiej skierowana do proboszcza ks. Kanonika Stefana Cegłowskiego spotkała się z pozytywnym odzewem, co zdecydowało o organizacji wyjazdu. Pierwszy dzień pobytu przeznaczyliśmy na zwiedzanie: najpierw indywidualnie Muzeum Secesji , a następne 3 godziny z przewodnikiem. Dzień był dla miasta wyjątkowy, bo odbywał się doroczny Jarmark Tumski –jeden z największych w Polsce jarmarków kolekcjonerskich oraz inne imprezy w związku z 780 rocznicą nadania praw miejskich. Płock, jedna z pięciu stolic Polski, ma piękne zabytki: katedrę z XII w. z sarkofagami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, Muzeum Archidiecezjalne ze wspaniałą kolekcją , pozostałości zamku książęcego w postaci dwóch wież, Małachowiankę- najstarszą szkołę średnią w Polsce, Stare Miasto z uliczkami Grodzką i Tumską. To wszystko i wiele innych pokazał i opowiedział wspaniale p. Michał-przewodnik. Następnego dnia, w niedzielę, niezwykłym przeżyciem był udział Amici Canentes we Mszy Świętej w Katedrze, podczas której wykonaliśmy m. in. Mszę Piotra Tabakiernika i Ave verum V.A. Mozarta z akompaniamentem pana organisty katedry. Po nabożeństwie wykonaliśmy krótki koncert a cappella pieśni sakralnych i ludowych . Dyrygował wszystkimi utworami Jerzy Sawicki, a odebrano nasze muzykowanie bardzo ciepło. Wrażeń z pobytu w Płocku mamy dużo i pozytywnych. W zakładce Zdjęcia można obejrzeć foto wykonane przez Marię Laskowską, Tomasza Paczkowskiego, Mariana Rylskiego i Leszka Lubańskiego.


Majówka w Brwinowie 20 maja 2017

Z wielka radością członkowie naszego Towarzystwa udali się w słoneczną sobotę 20 maja do Brwinowskiej Zagrody na tradycyjny majowy piknik. Naszymi gośćmi byli p. Tomek – Prezes Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego z żoną . Zaopatrzenie żywnościowe zapewnili wspólnie uczestnicy i koleżanki z Zarządu: Ela, Marysia i Jola. Akompaniament gitarowy do licznych śpiewów zapewnili nasi nadworni gitarzyści: Karol i Tomek . Henio sprawdził się kolejny raz jako strażnik ogniska. Po przyjeździe Państwa Dyrygentów z osobą towarzyszącą było nas razem 30 osób. Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Brwinowa za gościnę!!!


Koncert wiosenny "Amici Canentes" na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie 2 kwietnia 2017

Tegoroczny koncert zespołu "Amici Canentes" pod dyrekcją Iliny Sawickiej odbył się w sali koncertowej UM Fryderyka Chopina w Warszawie. Do wspólnego śpiewania zostali zaproszeni goście - grupa wokalna L'Estro Cantando pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej. Zebraną licznie publiczność powitała prezes TPChUW Elżbieta Chojecka. Koncert zapowiadała Maria Laskowska, przed częścią trzecią koncertu wystąpiła również z zapowiedzią dyrygent Ilina Sawicka. Program koncertu składał się z trzech części. W pierwszej części wystąpił chór "Amici Canentes". Wykonał cztery utwory o charakterze sakralnym . Głównym punktem tego fragmentu koncertu była "Msza" Mariana Sawy składająca się z czterech części.W drugiej części koncertu wystąpili zaproszeni goście. Wykonali sześć utworów o bardzo zróżnicowanym charakterze , zarówno dawnych jak i współczesnych, z kręgu muzyki angielskiej , niemieckiej i polskiej. Pierwsze trzy utwory zostały wykonane z towarzyszeniem młodych , ale znakomitych instrumentalistów : podwójne skrzypce, wiolonczela , klawesyn. W trzeciej części koncertu wystąpił ponownie chór "Amici Canentes" , tym razem z repertuarem o charakterze folklorystycznym . Z tej okazji członkinie zespołu założyły kolorowe , ludowe chusty i korale. Zespół wykonał sześć utworów : trzy pieśni ludowe , pieśń F. Chopina "Życzenie" oraz Kołysankę " do słów K. I. Gałczyńskiego. Występ obu chórów zakończyło wspólne wykonanie żartobliwego utworu pt. "Chóry" z muzyką W. Steca do słów A. Andrusa. Tegoroczny koncert został bardzo życzliwie przyjęty przez publiczność . Z przyjemnością słuchaliśmy miłych opinii , że koncert był urozmaicony i udany.

Urszula Capała

Zdjęcia z koncertu wykonali:Jakub Chmielewski,Maria Laskowska, Marian Rylski - w zakładce Zdjęcia


Towarzystwo Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego
serdecznie zaprasza na

Wiosenny koncert muzyki chóralnej

Wystąpią:

Chór Amici Canentes
pod dyrekcją Iliny Sawickiej
i
L’Estro Cantando
pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej

♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Warszawa, ul. Okólnik 2

niedziela, 2 kwietnia 2017, godz. 13.30

W programie
m.in. T. Tallis, D. Buxtehude, A. Scarlatti,
J.S. Bach, F. Chopin, J. Maklakiewicz,
S. Moniuszko, M. Sawa, J. Rutter

Wstęp wolny


Kościół św. Anny 8 marca 2017

Chór Amici Canentes wykonał oprawę muzyczną Mszy Świętej w Kościele Św. Anny w Warszawie poświęconej pamięci harfistki Victorii Jankowskiej. Po Mszy odbył się koncert zorganizowany przez Fundację im. Victorii Jankowskiej wspierającą młodych artystów.


Koncert 15 stycznia 2017

Chór Amici Canentes wykonał koncert w Centrum Handlowym " Promenada" w ramach Wielkiej Orkiestry Swiątecznej Pomocy. Zaśpiewał 5 kolęd i "Kołysankę" J. Maklakiewicza.


Spotkanie świąteczno-noworoczne - 14 stycznia 2017

Dnia 14 stycznia 2017 zorganizowaliśmy sobie , tak jak co roku w styczniu , spotkanie noworoczne dla nas i zaproszonych gości i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW . Spotkanie odbyło się w siedzibie zaprzyjaźnionego Towarzystwa Polsko -Szwedzkiego przy ul. Senatorskiej.

Pani Prezes Ela Chojecka powitała zebranych gości i złożyła wszystkim życzenia noworoczne.

Na początku spotkania chór Amici Canentes zaśpiewał program złożony z kolęd polskich i angielskich oraz „Kołysanki” w opr. J. Maklakiewicza. Warto zaznaczyć , że rozgrzewkę głosową przed koncertem przeprowadził zawsze nas wspierający Jerzy Sawicki , w sposób nie tylko profesjonalny ale i niezwykle energetyzujący i mobilizujący.

Po koncercie rozpoczęliśmy degustację rozmaitych przysmaków zgromadzonych na stołach w sali biesiadnej . „Szwedzki” stół noworocznego spotkania zawsze jest świetny , ale w tym roku był wyjątkowo urozmaicony.

Po degustacji , wzmocnieni na ciele i duchu, zasiedliśmy na widowni, aby podziwiać , jak co roku „ Kabarecik” pod wodzą Grażynki Pijet.

Tegoroczny „Kabarecik” był przygotowany w duchu śpiewająco – piknikowym.

Rozpoczął Jerzy Sawicki jako Jan Kiepura , wykonując z własnym gitarowym akompaniamentem arię naszego słynnego tenora „Brunetki , blondynki” przy wielkim aplauzie publiczności.

Potem nastąpiła część śpiewająco-biesiadna „Kabareciku” rozpoczęta wykonanym razem z publicznością kanonem „Płonie ognisko w lesie”.

Potem nastąpiły występy taneczne.

Wśród nich na pewno na uwagę zasłużył taniec kurpiowski w wykonaniu naszej pani Dyrygent Iliny Sawickiej i Jerzego Sawickiego występujących w bajecznie kolorowych ludowych strojach.

Po „Kabareciku” znów kontynuowaliśmy degustację oraz śpiewanie piknikowe . Płynęły ulubione pieśni przy gitarowym akompaniamencie Karola : „Dunaj”, „Buzuki”, „W zielonym gaju” „Serce w plecaku” i tym podobne.

Pod koniec spotkania odbyła się wspaniała sesja zdjęciowa zaaranżowana przez naszych chórowych fotografów. Zdjęcia na pewno uchwyciły piękne, twarzowe kreacje dam wręcz wysmakowane pod kątem koloru i formy. Wyróżnić należy naszą koleżankę Agatę jako „damę w bieli” z epoki empire.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania.

Do miłego zobaczenia w przyszłym roku.

Urszula Capała.


Dzień Świętej Łucji z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim - 17 grudnia 2016

W tym roku Dzień Świętej Łucji był obchodzony szczególnie uroczyście przez Towarzystwo Polsko-Szwedzkie z racji 90-lecia jego istnienia. 17 grudnia o godz. 17.00 w hallu Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu zebrało się liczne grono gości, których przywitał Prezes Tomasz Kwieciński. Uroczystość rozpoczęła się koncertem kolęd wykonanych na harfie przez uczniów Iliny Sawickiej ze szkoły muzycznej w Sulejówku. Następnie uroczyście wkroczył ze śpiewem orszak Świętej Łucji, którą tym razem kreowała nasza koleżanka Magdalena Brykczyńska , a w orszaku wystąpiły dwie wnuczki członków naszego chóru. Amici Canentes odśpiewał po szwedzku kilka piosenek związanych z Dniem Świętej Łucji, niektóre z towarzyszeniem gitary, inne harfy lub instrumentów perkusyjnych. Po krótkiej przerwie przeznaczonej na konsumpcję tradycyjnych dla tego Święta przysmaków, chór Amici Canentes wykonał kilka kolęd polskich i „Ding dong” po angielsku.

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku przy ul. Senatorskiej, początkowo jako część zamknięta- z udziałem Pani Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce, a w części mniej oficjalnej w siedzibie Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego. Stamtąd do późnych godzin nocnych rozlegały się śpiewy międzynarodowego towarzystwa z różnorodnym repertuarem. Były solowe występ gitarzystów oraz dużo wspólnych śpiewów chóralnych. Główną rolę organizatora części artystycznej tego Dnia pełniła nasza pani dyrygent Ilina Sawicka.

W zakładce Zdjęcia można obejrzeć dokumentację fotograficzną wydarzenia.


Wielki Zjazd Chórzystów 3 grudnia 2016

Jubileuszowi Chóru UW tradycyjnie towarzyszy spotkanie chórzystów wszystkich pokoleń. Tym razem odbyło się w Sali Bankietowej „Imperia” i trwało do białego rana dnia następnego. Oprócz rozmów i konsumpcji były też: tańce przy muzyce , polonez w wykonaniu ok. 100 tancerzy, występy kabaretowe i estradowe chórzystów młodszych i starszych. Zabawa była przednia!

Elżbieta Chojecka

Dokumentacja fotograficzna autorstwa Marii Laskowskiej w zakładce Zdjęcia.


Koncert Trzech Chórów – 2 grudnia 2016

Z okazji Jubileuszu 95-lecia Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego odbył się koncert w wykonaniu chórów: Amici Canentes TPChUW, Collegium Musicum UW i Jubilata.

Wydarzenie to miało miejsce w Auli Koncertowej w Starym BUW-ie na terenie Kampusu Centralnego Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Chór Amici Canentes pod dyrekcją Iliny Sawickiej wykonał z akompaniamentem organowym Mszę współczesnego polskiego kompozytora Piotra Tabakiernika, pieśń Johna Ruttera oraz dwie polskie pieśni ludowe: „Na polu wierzba” i „Dysc”. Wykonanie zostało ciepło przyjęte przez słuchaczy.

Chór Kameralny Collegium Musicum pod dyrekcją Andrzeja Borzyma zaśpiewał interesujące opracowania na chór ośmiu piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, które , jak zawsze, podobały się bardzo licznie zgromadzonej publiczności.

Chór Akademicki UW pod dyrekcją Iriny Bogdanovich miał w programie utwory Wacława z Szamotuł, Pawła Łukaszewskiego, Einojuhani Rautavaara oraz część IX iX Całonocnego czuwania Siergieja Rachmaninowa. Zakończył swój wspaniały koncert oryginalnym wykonaniem Skyfall Adkinsa -Epwortha.

Dużym przeżyciem dla chórzystów, ale także słuchaczy, było wspólne wykonanie „Kołysanki” Jana Maklakiewicza jako wspomnienie Jurka Czarneckiego „Szwagra” - chórzysty związanego z Chórem UW przez kilkadziesiąt lat.

Elżbieta Chojecka


Udział chóru Amici Canentes w Festiwalu „Varsovia Cantat” 29-30 października 2016

29 października w pięknej Sali Koncertowej Galerii Porczyńskich odbywały się przesłuchania konkursowe Festiwalu, zgłoszonych w czterech kategoriach zespołów chóralnych: 6 polskich i 6 zagranicznych, w tym chóru Uniwersytetu z Hong Kongu. Chór Amici Canentes występował w kategorii „ Chóry mieszane” i wykonał 4 utwory a cappella : „Glorię” Mariana Sawy, utwór ludowy „Na polu wierzba” Piotra Maszyńskiego, „A Clare Benediction” Johna Ruttera i „Dysc” Tadeusza Mayznera.

W niedzielę 30 października w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbył się Koncert Galowy z rozdaniem nagród. Nagrody-statuetki i dyplomy wręczał Przewodniczący Jury prof. Romuald Twardowski z przedstawicielem organizatora. Obok prezentujemy dyplom dla chóru Amici Canentes, który odebrała dyrygentka Ilina Sawicka.

W zakładce Zdjęcia można obejrzeć mini dokumentację foto z wydarzenia.


Udział Amici Canentes w koncercie warsztatów muzycznych w UMFC pod dyr. Iliny Sawickiej - 24 września 2016

W sali koncertowej UMFC odbył się w sobotę 24 września br. koncert finałowy eksperymentalnego Chóru AD HOC, który przygotowała i poprowadziła Ilina Sawicka.

W ramach studiów doktoranckich Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie we wrześniu br., podobnie jak rok temu, zostały zorganizowane warsztaty muzyczne objęte merytoryczną opieką prof. Ewy Marchwickiej. Do udziału w nich zaproszono osoby śpiewające, gotowe na przeżycie ciekawej przygody chóralnej. Uczestnicy projektu przez osiem dni obcowania z wybranym repertuarem na chór mieszany i harfę stworzyli – pod kierunkiem profesjonalistów – eksperymentalny chór AD HOC, który na zakończenie warsztatów wykonał koncert finałowy pod dyr. Iliny Sawickiej. W programie znalazły się m.in. utwory Leoša Janáčka, Paula Hindemitha oraz obecnego na sali Bartosza Kowalskiego, który specjalnie na tę okazję skomponował jeden z wykonanych przez zespół utworów. Na harfie grały Sara Pustoła, Aleksandra Traczyńska i Agata Salwińska, na organach – Maja Baczyńska. Występy wzbogacił udział solistów i kwartetu smyczkowego.

Pozytywne słowa pod adresem wykonawców i ich muzycznej aktywności wyraziła obecna na sali pani prof. Ewa Marchwicka.

Wśród wykonawców byli chórzyści Amici Canentes – dwa alty (Iza M. i Grażyna N.), dwa soprany (Agata K. i Magda B.) oraz bas (Grzegorz U.). Brzmienie basów uświetnił muzyk profesjonalista Jerzy Sawicki.

Na koncert przybyła grupa słuchaczy z TPChUW, a także nasi sympatycy z Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego – pan prezes Tomasz Kwieciński z małżonką. Po koncercie wykonawcy i osoby towarzyszące spędzili w muzycznym nastroju resztę wieczoru w pobliskiej Kameralnej, składając gratulacje pani dyrygent Ilinie Sawickiej, autorce muzycznego projektu. Załączamy zdjęcia i plakat.

Maria Laskowska


Wyjazd do Bachotka 2-4 września 2016

36-osobowa grupa członków i sympatyków Towarzystwa, przy pięknej pogodzie, spędziła ten czas bardzo czynnie. Były próby chóru, regaty kajakowe, imieniny, ognisko ze śpiewaniem i tańcami. W niedzielę, tradycyjnie, chór Amici Canentes uczestniczył „śpiewajaco” we mszy świętej w Pokrzydowie.