Wyjazd do Zamościa i koncert w katedrze

30 września – 2 października 2022

Był to weekend bogaty w wydarzenia. Chór zainaugurował nowy sezon artystyczny wyjazdem do Zamościa i koncertem pod dyrekcją Agnieszki Zińczuk w zamojskiej katedrze. Rozpoczęliśmy koncert psalmem Kleszczmy rękoma, polskiego kompozytora epoki renesansu Mikołaja Gomółki, który tworzył w tym samym czasie, w II poł. XVI wieku, kiedy włoski architekt Bernardo Morando projektował zamojską kolegiatę, podniesioną w końcu XX wieku do godności katedry. Inną ciekawostką historyczną – według dostępnych źródeł – jest fakt, że w latach 1590-1591 kompozytor Mikołaj Gomółka oraz jego syn Michał byli muzykami na krakowskim dworze kanclerza Jana Zamoyskiego.
Oprócz psalmów Mikołaja Gomółki w programie koncertu były utwory Wacława z Szamotuł, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Piotra Tabakiernika, Piotra Dorosza, Charlesa Gounoda, Georga R. Haendla, Johna Ruttera i Rihardsa Dubra. Partię solową w utworze Ave Maris Stella Piotra Dorosza wykonała dyrygent Agnieszka Zińczuk. Prowadząca koncert Maria Laskowska podziękowała Proboszczowi parafii za umożliwienie występu w tej zabytkowej świątyni, pełniącej historycznie w tzw. państwie zamojskim podobną funkcję, co katedra wawelska w Rzeczypospolitej. Powitała także zasłużone osoby z zamojskiego środowiska nauki, edukacji i polityki, które zaszczyciły nas swoją obecnością na koncercie.
Piękny renesansowy Zamość, wybudowany przez Jana Zamoyskiego jako miasto idealne, mogliśmy podziwiać korzystając z bogatej wiedzy pana Przewodnika. Niezwykłą wartość zamojskiego Starego Miasta dla kultury światowej potwierdziło  w 1992 roku UNESCO, umieszczając je na liście światowego dziedzictwa. (M.L.)

Załączamy więcej zdjęć z koncertu oraz program.