Prezentujemy relacje z wyjazdu do Broku i Brwinowa.


Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego

22 października 2010 46-osobowa grupa członków TPChUW zwiedziła z przewodnikiem dostępne zabytkowe wnętrza Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu. Dziękujemy Pani przewodnik - Małgorzacie Matuszewskiej! Wycieczkę zorganizowała Maria Laskowska. Zamieszczamy trochę zbiorowych zdjęć z tej wycieczki.


Koncert Amici Canentes z okazji Święta Uniwersytetu 2010

18 listopada 2010 Chór Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak wystąpił w Pałacu Kazimierzowskim (w holu rektorskim). Koncertem poprzedzona była prelekcja pt. "Chopin a Uniwersytet", którą wygłosiła Pani prof. dr hab. Zofia Helman-Bednarczyk z Instytutu Muzykologii. Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Uniwersytetu Warszawskiego w ramach obchodów święta uczelni. Niezwykle miło było zaśpiewać przed tak szacownym gronem dziesięć utworów z repertuaru w przyjaznych murach naszej Alma Mater, wspomnieć dawne studenckie czasy spoglądając na zamieszczone w auli obrazy z sylwetkami Rektorów uczelni! Czujemy się wszak cząstką uniwersyteckiej społeczności. Poprzedni nasz koncert na UW, w Pałacu Tyszkiewiczów, odbył się kilka lat temu wspólnie z Collegium Musicum UW. Występowaliśmy też w Bibliotece Uniwersyteckiej. Bardzo lubimy uniwersytecką publiczność, która docenia naszą twórczość i wyraża to ze szczerą ekspresją - dziękujemy! Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy "Gaudeamus". Załączamy program koncertu oraz zdjęcia.

(M.L.)


Wydarzenia i koncerty planowane I półroczu 2011

  • marzec/kwiecień 2011 - wydanie folderu Chóru Amici Canentes z tekstem w języku polskim i angielskim oraz zdjęciami zespołu
  • 3 kwietnia 2011 - koncert w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (zaproszenie)
  • 11 maja 2011 - udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce
  • 2-7 czerwca 2011 - wyjazd do Szwecji na zaproszenie zespołu Attmarkören, koncerty w Sztokholmie, Sundsvall i Attmar

Koncert kolęd na UW - 20 stycznia 2011

W czwartek 20 stycznia 2011 o godz. 16.30 Chór Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak wystąpił z koncertem kolęd w Pałacu Kazimierzowskim, w holu rektorskim, przed Salą Senatu. Był to już drugi nasz występ w tej auli, ale pierwszy przy noworocznej choince. Po koncercie odbyło się czwartkowe spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Uniwersytetu Warszawskiego. Prelekcję z prezentacją medialną pt. "Od przyprawy do leku" wygłosiła Pani prof. dr hab. Iwona Wawer (Warszawski Uniwersytet Medyczny). Na koncert licznie przybyli członkowie i sympatycy naszego Chóru i Towarzystwa. Przedstawiony program podobał się słuchaczom - dodatkowo, na bis zaśpiewaliśmy kolędę "Bracia, patrzcie jeno".

Załączamy wybrane zdjęcia z koncertu.

(M.L.)


Spotkanie noworoczne w Dziekance - 22 stycznia 2011

Czas zakreśla magiczne koła - dokładnie 8 lat temu, w styczniu 2003, po raz pierwszy w tym miejscu czyli w barku Dziekanki, odbyło się spotkanie noworoczne bardzo młodego stażem Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW (warto zajrzeć do zdjęć w kronice). Zaprzyjaźniały się wtedy różne pokolenia chórzystów, umawiając się po raz pierwszy po latach na działki, śpiewy i coraz bardziej zaawansowane próby chóru Towarzystwa (powstał w 2001). A dziś ... jest nas w Towarzystwie około 100 osób, a nasz chór Amici Canentes wykonał już prawie 60 koncertów! W kwietniu planujemy doroczny koncert w Uniwersytecie Muzycznym, w czerwcu zaś wyjazd do Szwecji.

A Dziekanka stała się od tamtej pory bardzo bliskim, przyjaznym i ciekawym dla nas miejscem. Na ostatnie spotkanie przybyło wyjątkowo dużo osób. Po części oficjalnej, w której Pani Prezes powiedziała m.in. o planach pracy i terminach, program spotkania wypełniły w pierwszej kolejności kolędy, także mniej znane, spoza repertuaru chóru. Potem przyszedł czas na karnawałowe akcenty. Energia i młodzieńczy duch dały wyraz w improwizowanej części artystycznej - od śpiewu starszych i nowszych przebojów, po inscenizacje i taneczne korowody, a także występy grupy baletowej pod dyr. Grażynki, z coraz doskonalszą wersją utworu "Pamelo żegnaj". A wszystko to działo się - dzięki reżyserii Wiktorii i Basi - przy suto zastawionych stołach, dymiących w barku czajnikach z kawą i herbatą oraz serwowanych ze znawstwem przez Stefana różnych szlachetnych napojach. Nie zabrakło oczywiście fotografików - dziękujemy Andrzejowi, Tomkowi, Marysi i Edwardowi - którzy prawie wszystko, co się działo, utrwalil... Było naprawdę miło, nastrojowo, smakowicie i karnawałowo!

Zapraszamy do galerii zdjęć (z przyjemnością dołączyłam trochę swoich)

Maria Laskowska


Koncert kolęd dla Teodora - 29 stycznia 2011

Od paru lat organizuję z przyjaciółmi charytatywny koncert kolęd, z którego dochód przeznaczamy na rehabilitację Teodora. Staramy się w ferie zimowe zafundować mu 2-tygodniowy turnus w Centrum Intensywnej Terapii OLINEK w Warszawie. (Teodor wymaga cały czas systematycznych ćwiczeń prowadzonych przez specjalnie przygotowanych terapeutów i rehabilitantów.) W tym roku gościny udzielił nam proboszcz Sanktuarium św. Andrzeja Boboli ojciec Kazimierz Kubacki.

W programie znalazły się polskie i hiszpańskie kolędy śpiewane przeze mnie, mamę Teodora, Marylę Ochimowską-Teper, śpiewaczkę operową dysponującą sopranem koloraturowym. Słuchacze włączyli się we wspólne śpiewanie jednej z kolęd. Zapanowała miła rodzinna atmosfera. Towarzyszył mi na organach Adam Motyczyński. Zadeklarował się, że zawsze zagra dla Teodora. Właśnie dzięki takim ludziom możemy organizować koncerty charytatywne, aby wspomóc nas w kosztach rehabilitacji naszego niepełnosprawnego syna. W drugiej części koncertu wystąpił gościnnie Chór Amici Canentes Towarzystwa Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego z recitalem kolęd. Bardzo podobał się publiczności. Cały koncert pięknie i subtelnie prowadziła pani Agnieszka Pawlik.

Dziękując naszym chórzystom za liczne przybycie na ten koncert - załączamy trochę zdjęć.

Maryla Ochimowska-Teper


Koncert w Uniwersytecie Muzycznym 3 kwietnia 2011

Zgodnie z wieloletnim już zwyczajem 3 kwietnia bieżącego roku chór TPChUW -"Amici Canentes" pod dyrekcją Zuzanny Kuźniak wystąpił z koncertem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Program koncertu był bardzo urozmaicony.

Wykonywaliśmy utwory dawnych i współczesnych kompozytorów, religijne i świeckie, polskie i obce. Trzon koncertu stanowiły pieśni cerkiewne, które przygotowujemy na Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Traktowaliśmy to jak próbę generalną przed występem w tym Festiwalu, co będzie miało miejsce 11 maja bieżącego roku. Koncert prowadziła kol. Maria Bychawska, która starała się przekazać słuchaczom wiele ciekawych informacji o utworach i ich kompozytorach.

Publiczność jak zawsze dopisała. Salę koncertową zapełnili nasi przyjaciele, rodziny, jednym słowem wierni fani chóru "Amici Canentes". Rzęsiste brawa, kwiaty, wesoła, życzliwa atmosfera wynagrodziły członkom chóru trud godzinnego stania na scenie.

Wiktoria Melech

Prezentujemy trochę zdjęć.


W lutowym numerze "Uniwersytetu warszawskiego" ukazała się notka nt. chóru "Amici Canentes"


Koncert w Kościele św. Katarzyny w Warszawie - 8 maja 2011

W niedzielę 8 maja Chór Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak wziął udział w uroczystej mszy św. w Kościele św. Katarzyny w Warszawie. W czasie mszy zaśpiewliśmy kilka utworów, zaczynając "Gaude Mater Polonia", następnie wykonaliśmy psalm "Panu ja ufam" M. Gomółki, oraz "Ave Maria" J. Arcadelta i psalm "Nieście chwałę mocarze M. Gomółki.

Tradycyjnie już po mszy daliśmy krótki koncert, na którym zawsze chętnie zostaje część uczestników mszy św. i nasi przyjaciele. W programie mieliśmy jeszcze jeden psalm M. Gomółki "Boże wiecznej mocy". A także wykonaliśmy utwory: Wacława z Szmotuł "Już się zmierzka" oraz Erlanda von Kocha "Cantilenę". Naszym słuchaczom zaprezentowaliśmy również utwory, które przygotowaliśmy na Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej" 2011 (nasz zespół został zaproszony do przesłuchań konkursowych na 11 maja). W Kościele św. Katarzyny pozostałe utwory wykonaliśmy w konkursowej kolejności: "Dostojno jest" D. Bortnianskiego, "Błagosłowi dusze moja, gospoda" M. Ippolitowa-Iwanowa, "Triswiatoje" I. Denisowej, "Iże cheruwimy" D. Bortnianskiego, "Bogorodice Diewo, radujsia" S. Rachmaninowa.

Nasz występ został przyjęty przez słuchaczy bardzo życzliwie i nagrodzony gromkimi brawami.

Grażyna Legucka


Folder Chóru Amici Canentes 2011

W związku z wyjazdem na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce oraz czerwcowym wyjazdem do Szwecji na zaproszenie zespołu Attmarkören - wydaliśmy folder Chóru Amici Canentes z tekstem w języku polskim i angielskim, zawierający notkę o zespole, wybrany repertuar i zdjęcia z koncertów. Autorką tekstu jest Maria Laskowska, autorką przekładu na język angielski Barbara Smoleńska-Mally;

Opracowała graficznie Łucja Szlachetko.

A tak to wygląda: okładka i środek.


Kronika TPChUW 2009-2011

Przygotowano czwartą edycję Kroniki Towarzystwa, opracowywaną od początku istnienia Towarzystwa w wersji elektronicznej przez Marię Laskowską, od 2005 roku we współpracy artystycznej z Marią Piotrkiewicz, a wcześniej, w latach 2000-2005, we współpracy z Tadeuszem Szlachetko.

Nasza kronika ma nieco więcej lat niż Towarzystwo, zarejestrowane oficjalnie 17 kwietnia 2000 roku - pierwsze bowiem zdjęcia ze spotkań kolędowych byłych chórzystów UW u Barbary Terlikowskiej mają datę: styczeń 1993 roku. Dwukrotnie też odbyły się spotkania u Magdy i Zygmunta Szafrańskich, zanim powstało Towarzystwo.

W Kronice zostały udokumentowane najważniejsze wydarzenia z życia Towarzystwa, jubileusze, wyjazdy, spotkania, publikacje, a także działalność koncertowa Chóru Amici Canentes, w tym zdjęcia, dyplomy i listy gratulacyjne. Autorami zamieszczonych zdjęć są członkowie i sympatycy Towarzystwa.

Tak wygląda okładka Kroniki.


Festiwal w Hajnówce - 2011

Chór Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak po raz pierwszy wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Koncert naszego zespołu odbył się 11 maja br. w pięknym Soborze Świętej Trójcy, który stanowi jeden z najciekawszych przykładów współczesnej architektury w Polsce. Wszystko budziło zachwyt, zarówno bogaty ikonostas i ciekawa polichromia, jak i wspaniała akustyka. Zaśpiewaliśmy pięć utworów, w tym dwa Dmitrija Bortniańskiego - "Tebie pojem" i "Dostojno jest", następnie Michaiła Ippolitowa-Iwanowa "Błagosłowi dusze moja", Iriny Denisowej "Swiatyj Boże" i na zakończenie Siergieja Rachmaninowa "Bogorodice Diewo". Atmosfera była niezwykła, przyprawiała o mocniejsze bicie serca, zwłaszcza że miejsce i okoliczności były szczególne. Po naszym występie można było posłuchać - w niepowtarzalnym wnętrzu wypełnionego paschalną radością Soboru - koncertów innych zespołów, przewidzianych tego dnia w programie. Okazuje się, że dwupoziomowa świątynia może pomieścić pięć tysięcy wiernych i należy do największych w kraju. Wybudowano ją w latach 1981-1983 według projektu Aleksandra Grygorowicza. Od początku odbywają się tu festiwalowe koncerty.

Formuła festiwalu stwarzała okazję do spotkań, dyskusji i wymiany doświadczeń między uczestnikami z różnych środowisk, regionów i krajów. Na tle oryginalnej architektury Soboru, opromienionego blaskiem majowego słońca, wykonano wiele wspólnych zdjęć, utrwalając niecodzienne chwile. Przybyli na nasz koncert niektórzy członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW oraz rodziny chórzystów, m.in. mieszkające w tych okolicach.

Udział w Festiwalu w Hajnówce był dla nas ważnym przeżyciem duchowym i pozostawił niezatarte wrażenia, wypływające z piękna i wysokich wartości artystycznych muzyki cerkiewnej, a także z potrzeby dzielenia się radością wspólnego jej wykonywania.

Maria Laskowska

Dołączamy dyplom i zdjęcia. Dołączam też zdjęcia, które otrzymałem w mniejszych rozmiarach.


Wycieczka do Szwecji 2-7 czerwca 2011

A oto pierwsze efekty i następne.

Na koniec relacja Wiktorii.