Wyjazd do Płocka 3-4 czerwca 2017

Prośba o wykonanie koncertu w Katedrze Płockiej skierowana do proboszcza ks. Kanonika Stefana Cegłowskiego spotkała się z pozytywnym odzewem, co zdecydowało o organizacji wyjazdu. Pierwszy dzień pobytu przeznaczyliśmy na zwiedzanie: najpierw indywidualnie Muzeum Secesji , a następne 3 godziny z przewodnikiem. Dzień był dla miasta wyjątkowy, bo odbywał się doroczny Jarmark Tumski –jeden z największych w Polsce jarmarków kolekcjonerskich oraz inne imprezy w związku z 780 rocznicą nadania praw miejskich. Płock, jedna z pięciu stolic Polski, ma piękne zabytki: katedrę z XII w. z sarkofagami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, Muzeum Archidiecezjalne ze wspaniałą kolekcją , pozostałości zamku książęcego w postaci dwóch wież, Małachowiankę- najstarszą szkołę średnią w Polsce, Stare Miasto z uliczkami Grodzką i Tumską. To wszystko i wiele innych pokazał i opowiedział wspaniale p. Michał-przewodnik. Następnego dnia, w niedzielę, niezwykłym przeżyciem był udział Amici Canentes we Mszy Świętej w Katedrze, podczas której wykonaliśmy m. in. Mszę Piotra Tabakiernika i Ave verum V.A. Mozarta z akompaniamentem pana organisty katedry. Po nabożeństwie wykonaliśmy krótki koncert a cappella pieśni sakralnych i ludowych . Dyrygował wszystkimi utworami Jerzy Sawicki, a odebrano nasze muzykowanie bardzo ciepło. Wrażeń z pobytu w Płocku mamy dużo i pozytywnych. W zakładce Zdjęcia można obejrzeć foto wykonane przez Marię Laskowską, Tomasza Paczkowskiego, Mariana Rylskiego i Leszka Lubańskiego.


Majówka w Brwinowie 20 maja 2017

Z wielka radością członkowie naszego Towarzystwa udali się w słoneczną sobotę 20 maja do Brwinowskiej Zagrody na tradycyjny majowy piknik. Naszymi gośćmi byli p. Tomek – Prezes Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego z żoną . Zaopatrzenie żywnościowe zapewnili wspólnie uczestnicy i koleżanki z Zarządu: Ela, Marysia i Jola. Akompaniament gitarowy do licznych śpiewów zapewnili nasi nadworni gitarzyści: Karol i Tomek . Henio sprawdził się kolejny raz jako strażnik ogniska. Po przyjeździe Państwa Dyrygentów z osobą towarzyszącą było nas razem 30 osób. Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Brwinowa za gościnę!!!


Koncert wiosenny "Amici Canentes" na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie 2 kwietnia 2017

Tegoroczny koncert zespołu "Amici Canentes" pod dyrekcją Iliny Sawickiej odbył się w sali koncertowej UM Fryderyka Chopina w Warszawie. Do wspólnego śpiewania zostali zaproszeni goście - grupa wokalna L'Estro Cantando pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej. Zebraną licznie publiczność powitała prezes TPChUW Elżbieta Chojecka. Koncert zapowiadała Maria Laskowska, przed częścią trzecią koncertu wystąpiła również z zapowiedzią dyrygent Ilina Sawicka. Program koncertu składał się z trzech części. W pierwszej części wystąpił chór "Amici Canentes". Wykonał cztery utwory o charakterze sakralnym . Głównym punktem tego fragmentu koncertu była "Msza" Mariana Sawy składająca się z czterech części.W drugiej części koncertu wystąpili zaproszeni goście. Wykonali sześć utworów o bardzo zróżnicowanym charakterze , zarówno dawnych jak i współczesnych, z kręgu muzyki angielskiej , niemieckiej i polskiej. Pierwsze trzy utwory zostały wykonane z towarzyszeniem młodych , ale znakomitych instrumentalistów : podwójne skrzypce, wiolonczela , klawesyn. W trzeciej części koncertu wystąpił ponownie chór "Amici Canentes" , tym razem z repertuarem o charakterze folklorystycznym . Z tej okazji członkinie zespołu założyły kolorowe , ludowe chusty i korale. Zespół wykonał sześć utworów : trzy pieśni ludowe , pieśń F. Chopina "Życzenie" oraz Kołysankę " do słów K. I. Gałczyńskiego. Występ obu chórów zakończyło wspólne wykonanie żartobliwego utworu pt. "Chóry" z muzyką W. Steca do słów A. Andrusa. Tegoroczny koncert został bardzo życzliwie przyjęty przez publiczność . Z przyjemnością słuchaliśmy miłych opinii , że koncert był urozmaicony i udany.

Urszula Capała

Zdjęcia z koncertu wykonali:Jakub Chmielewski,Maria Laskowska, Marian Rylski - w zakładce Zdjęcia


Towarzystwo Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego
serdecznie zaprasza na

Wiosenny koncert muzyki chóralnej

Wystąpią:

Chór Amici Canentes
pod dyrekcją Iliny Sawickiej
i
L’Estro Cantando
pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej

♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Warszawa, ul. Okólnik 2

niedziela, 2 kwietnia 2017, godz. 13.30

W programie
m.in. T. Tallis, D. Buxtehude, A. Scarlatti,
J.S. Bach, F. Chopin, J. Maklakiewicz,
S. Moniuszko, M. Sawa, J. Rutter

Wstęp wolny


Kościół św. Anny 8 marca 2017

Chór Amici Canentes wykonał oprawę muzyczną Mszy Świętej w Kościele Św. Anny w Warszawie poświęconej pamięci harfistki Victorii Jankowskiej. Po Mszy odbył się koncert zorganizowany przez Fundację im. Victorii Jankowskiej wspierającą młodych artystów.


Koncert 15 stycznia 2017

Chór Amici Canentes wykonał koncert w Centrum Handlowym " Promenada" w ramach Wielkiej Orkiestry Swiątecznej Pomocy. Zaśpiewał 5 kolęd i "Kołysankę" J. Maklakiewicza.


Spotkanie świąteczno-noworoczne - 14 stycznia 2017

Dnia 14 stycznia 2017 zorganizowaliśmy sobie , tak jak co roku w styczniu , spotkanie noworoczne dla nas i zaproszonych gości i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW . Spotkanie odbyło się w siedzibie zaprzyjaźnionego Towarzystwa Polsko -Szwedzkiego przy ul. Senatorskiej.

Pani Prezes Ela Chojecka powitała zebranych gości i złożyła wszystkim życzenia noworoczne.

Na początku spotkania chór Amici Canentes zaśpiewał program złożony z kolęd polskich i angielskich oraz „Kołysanki” w opr. J. Maklakiewicza. Warto zaznaczyć , że rozgrzewkę głosową przed koncertem przeprowadził zawsze nas wspierający Jerzy Sawicki , w sposób nie tylko profesjonalny ale i niezwykle energetyzujący i mobilizujący.

Po koncercie rozpoczęliśmy degustację rozmaitych przysmaków zgromadzonych na stołach w sali biesiadnej . „Szwedzki” stół noworocznego spotkania zawsze jest świetny , ale w tym roku był wyjątkowo urozmaicony.

Po degustacji , wzmocnieni na ciele i duchu, zasiedliśmy na widowni, aby podziwiać , jak co roku „ Kabarecik” pod wodzą Grażynki Pijet.

Tegoroczny „Kabarecik” był przygotowany w duchu śpiewająco – piknikowym.

Rozpoczął Jerzy Sawicki jako Jan Kiepura , wykonując z własnym gitarowym akompaniamentem arię naszego słynnego tenora „Brunetki , blondynki” przy wielkim aplauzie publiczności.

Potem nastąpiła część śpiewająco-biesiadna „Kabareciku” rozpoczęta wykonanym razem z publicznością kanonem „Płonie ognisko w lesie”.

Potem nastąpiły występy taneczne.

Wśród nich na pewno na uwagę zasłużył taniec kurpiowski w wykonaniu naszej pani Dyrygent Iliny Sawickiej i Jerzego Sawickiego występujących w bajecznie kolorowych ludowych strojach.

Po „Kabareciku” znów kontynuowaliśmy degustację oraz śpiewanie piknikowe . Płynęły ulubione pieśni przy gitarowym akompaniamencie Karola : „Dunaj”, „Buzuki”, „W zielonym gaju” „Serce w plecaku” i tym podobne.

Pod koniec spotkania odbyła się wspaniała sesja zdjęciowa zaaranżowana przez naszych chórowych fotografów. Zdjęcia na pewno uchwyciły piękne, twarzowe kreacje dam wręcz wysmakowane pod kątem koloru i formy. Wyróżnić należy naszą koleżankę Agatę jako „damę w bieli” z epoki empire.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania.

Do miłego zobaczenia w przyszłym roku.

Urszula Capała.


Dzień Świętej Łucji z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim - 17 grudnia 2016

W tym roku Dzień Świętej Łucji był obchodzony szczególnie uroczyście przez Towarzystwo Polsko-Szwedzkie z racji 90-lecia jego istnienia. 17 grudnia o godz. 17.00 w hallu Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu zebrało się liczne grono gości, których przywitał Prezes Tomasz Kwieciński. Uroczystość rozpoczęła się koncertem kolęd wykonanych na harfie przez uczniów Iliny Sawickiej ze szkoły muzycznej w Sulejówku. Następnie uroczyście wkroczył ze śpiewem orszak Świętej Łucji, którą tym razem kreowała nasza koleżanka Magdalena Brykczyńska , a w orszaku wystąpiły dwie wnuczki członków naszego chóru. Amici Canentes odśpiewał po szwedzku kilka piosenek związanych z Dniem Świętej Łucji, niektóre z towarzyszeniem gitary, inne harfy lub instrumentów perkusyjnych. Po krótkiej przerwie przeznaczonej na konsumpcję tradycyjnych dla tego Święta przysmaków, chór Amici Canentes wykonał kilka kolęd polskich i „Ding dong” po angielsku.

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku przy ul. Senatorskiej, początkowo jako część zamknięta- z udziałem Pani Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce, a w części mniej oficjalnej w siedzibie Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego. Stamtąd do późnych godzin nocnych rozlegały się śpiewy międzynarodowego towarzystwa z różnorodnym repertuarem. Były solowe występ gitarzystów oraz dużo wspólnych śpiewów chóralnych. Główną rolę organizatora części artystycznej tego Dnia pełniła nasza pani dyrygent Ilina Sawicka.

W zakładce Zdjęcia można obejrzeć dokumentację fotograficzną wydarzenia.


Wielki Zjazd Chórzystów 3 grudnia 2016

Jubileuszowi Chóru UW tradycyjnie towarzyszy spotkanie chórzystów wszystkich pokoleń. Tym razem odbyło się w Sali Bankietowej „Imperia” i trwało do białego rana dnia następnego. Oprócz rozmów i konsumpcji były też: tańce przy muzyce , polonez w wykonaniu ok. 100 tancerzy, występy kabaretowe i estradowe chórzystów młodszych i starszych. Zabawa była przednia!

Elżbieta Chojecka

Dokumentacja fotograficzna autorstwa Marii Laskowskiej w zakładce Zdjęcia.


Koncert Trzech Chórów – 2 grudnia 2016

Z okazji Jubileuszu 95-lecia Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego odbył się koncert w wykonaniu chórów: Amici Canentes TPChUW, Collegium Musicum UW i Jubilata.

Wydarzenie to miało miejsce w Auli Koncertowej w Starym BUW-ie na terenie Kampusu Centralnego Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Chór Amici Canentes pod dyrekcją Iliny Sawickiej wykonał z akompaniamentem organowym Mszę współczesnego polskiego kompozytora Piotra Tabakiernika, pieśń Johna Ruttera oraz dwie polskie pieśni ludowe: „Na polu wierzba” i „Dysc”. Wykonanie zostało ciepło przyjęte przez słuchaczy.

Chór Kameralny Collegium Musicum pod dyrekcją Andrzeja Borzyma zaśpiewał interesujące opracowania na chór ośmiu piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, które , jak zawsze, podobały się bardzo licznie zgromadzonej publiczności.

Chór Akademicki UW pod dyrekcją Iriny Bogdanovich miał w programie utwory Wacława z Szamotuł, Pawła Łukaszewskiego, Einojuhani Rautavaara oraz część IX iX Całonocnego czuwania Siergieja Rachmaninowa. Zakończył swój wspaniały koncert oryginalnym wykonaniem Skyfall Adkinsa -Epwortha.

Dużym przeżyciem dla chórzystów, ale także słuchaczy, było wspólne wykonanie „Kołysanki” Jana Maklakiewicza jako wspomnienie Jurka Czarneckiego „Szwagra” - chórzysty związanego z Chórem UW przez kilkadziesiąt lat.

Elżbieta Chojecka


Udział chóru Amici Canentes w Festiwalu „Varsovia Cantat” 29-30 października 2016

29 października w pięknej Sali Koncertowej Galerii Porczyńskich odbywały się przesłuchania konkursowe Festiwalu, zgłoszonych w czterech kategoriach zespołów chóralnych: 6 polskich i 6 zagranicznych, w tym chóru Uniwersytetu z Hong Kongu. Chór Amici Canentes występował w kategorii „ Chóry mieszane” i wykonał 4 utwory a cappella : „Glorię” Mariana Sawy, utwór ludowy „Na polu wierzba” Piotra Maszyńskiego, „A Clare Benediction” Johna Ruttera i „Dysc” Tadeusza Mayznera.

W niedzielę 30 października w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbył się Koncert Galowy z rozdaniem nagród. Nagrody-statuetki i dyplomy wręczał Przewodniczący Jury prof. Romuald Twardowski z przedstawicielem organizatora. Obok prezentujemy dyplom dla chóru Amici Canentes, który odebrała dyrygentka Ilina Sawicka.

W zakładce Zdjęcia można obejrzeć mini dokumentację foto z wydarzenia.


Udział Amici Canentes w koncercie warsztatów muzycznych w UMFC pod dyr. Iliny Sawickiej - 24 września 2016

W sali koncertowej UMFC odbył się w sobotę 24 września br. koncert finałowy eksperymentalnego Chóru AD HOC, który przygotowała i poprowadziła Ilina Sawicka.

W ramach studiów doktoranckich Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie we wrześniu br., podobnie jak rok temu, zostały zorganizowane warsztaty muzyczne objęte merytoryczną opieką prof. Ewy Marchwickiej. Do udziału w nich zaproszono osoby śpiewające, gotowe na przeżycie ciekawej przygody chóralnej. Uczestnicy projektu przez osiem dni obcowania z wybranym repertuarem na chór mieszany i harfę stworzyli – pod kierunkiem profesjonalistów – eksperymentalny chór AD HOC, który na zakończenie warsztatów wykonał koncert finałowy pod dyr. Iliny Sawickiej. W programie znalazły się m.in. utwory Leoša Janáčka, Paula Hindemitha oraz obecnego na sali Bartosza Kowalskiego, który specjalnie na tę okazję skomponował jeden z wykonanych przez zespół utworów. Na harfie grały Sara Pustoła, Aleksandra Traczyńska i Agata Salwińska, na organach – Maja Baczyńska. Występy wzbogacił udział solistów i kwartetu smyczkowego.

Pozytywne słowa pod adresem wykonawców i ich muzycznej aktywności wyraziła obecna na sali pani prof. Ewa Marchwicka.

Wśród wykonawców byli chórzyści Amici Canentes – dwa alty (Iza M. i Grażyna N.), dwa soprany (Agata K. i Magda B.) oraz bas (Grzegorz U.). Brzmienie basów uświetnił muzyk profesjonalista Jerzy Sawicki.

Na koncert przybyła grupa słuchaczy z TPChUW, a także nasi sympatycy z Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego – pan prezes Tomasz Kwieciński z małżonką. Po koncercie wykonawcy i osoby towarzyszące spędzili w muzycznym nastroju resztę wieczoru w pobliskiej Kameralnej, składając gratulacje pani dyrygent Ilinie Sawickiej, autorce muzycznego projektu. Załączamy zdjęcia i plakat.

Maria Laskowska


Wyjazd do Bachotka 2-4 września 2016

36-osobowa grupa członków i sympatyków Towarzystwa, przy pięknej pogodzie, spędziła ten czas bardzo czynnie. Były próby chóru, regaty kajakowe, imieniny, ognisko ze śpiewaniem i tańcami. W niedzielę, tradycyjnie, chór Amici Canentes uczestniczył „śpiewajaco” we mszy świętej w Pokrzydowie.