Obchody 18-lecia Centrum Promocji Kultury.

W Centrum Promocji Kultury przy Podskarbińskiej, 15 listopada 2013 roku odbywały się obchody 18-lecia tego ośrodka kultury. Prezentowano występy grup artystycznych związanych z CPK: pokazy taneczne, teatralne, koncerty, prezentacje multimedialne. Sala widowiskowa była wypełniona osobami, związanymi z tym owocnie działającym na Pradze Południe środowiskiem kultury. Wiele osób z widowni dzieliła się z innymi wspomnieniami z czasów, kiedy nawiązywano pierwsze kontakty po to, aby tworzyć społeczną przestrzeń dla realizowania pasji artystycznych. Nasz chór od paru miesięcy spotyka się na próbach przy ulicy Podskarbińskiej 2. W CPK przyjęto nas bardzo gościnnie. W programie jubileuszowym, 15 listopada daliśmy krótki koncert utworów świeckich dawnych i nowszych, w różnych językach. Zaśpiewaliśmy: El Grillo, Cucu, cucu!, Il est bel et bon, Siyahamba, Kom!, Tourdijon.

Ola.


Mazowiecka Akademia Książki

Wyróżniona książka naszej koleżanki. Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki ogłosiło w 2013 roku X edycję konkursu Mazowiecka Akademia Książki. Można było zgłaszać gotowe, nigdzie dotychczas nie wydane książki o tematyce związanej z Mazowszem i Warszawą, mieszczące się w jednej z trzech kategorii: literatura piękna, eseistyka kulturalna i nauki historyczne. W jury zasiadły znane osoby - pisarze, publicyści, krytycy literaccy i historycy: Tomasz Łubieński, Iwona Smolka, Witold Wasilewski, Jan Żaryn, Zbigniew Markert, Alicja Jankiewicz. Do konkursu zgłoszono 16 prac. Na posiedzeniu w dniu 21 maja 2013 roku jury postanowiło przyznać 3 równorzędne nagrody oraz 1 wyróżnienie. Zgodnie z regulaminem X edycji konkursu Mazowiecka Akademia Książki, nagrodzone prace zostały wydane drukiem w 2013 roku. Książki te były dostępne podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród laureatom w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, przy ulicy Elektoralnej, w dniu 1 grudnia 2013 roku. Oto wyniki konkursu.

Trzy równorzędne nagrody otrzymali:

  • Tomasz Łaszkiewicz: za pracę: Opowieść kampinoska 1944;
  • Henryk Sienkiewicz za pracę: Z zapachem starego drewna cz. 2
  • Jovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko za pracę: Kosmos Warszawa. Owopowiastki.

Wyróżnienie otrzymała:

  • Elżbieta Jędrych-Pordes za pracę: Urodziłam się na Grochowie.

Gratulujemy Elżbiecie sukcesu literackiego.

Ola.


Koncert kolęd w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie - 20 grudnia 2013

Chór Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak wystąpił 20 grudnia 2013 z koncertem kolęd w Arkadach Kubickiego podczas uroczystości Opłatka Maltańskiego z podopiecznymi Centrum Pomocy Społecznej im. A. Tymowskiego oraz Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola.

Opatkiem podzielili się Damy i Kawalerowie Zakonu Maltańskiego oraz maltańscy Wolontariusze. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Jego Eminencja Ks. Kardynał Kazimierz Nycz, uczestniczący we wspólnej Wigilii. Świątecznym życzeniom towarzyszyła niezwykle serdeczna atmosfera.

W tym miłym, podniosłym nastroju i znakomitej akustyce zabytkowych wnętrz Zamku Królewskiego, przy roziskrzonej choince nasz chór zaśpiewał tradycyjne polskie kolędy, a kilka z nich wykonali wspólnie wszyscy uczestnicy spotkania. Zamieszczamy plakat i zdjęcia z tej uroczystości.

Maria Laskowska


Koncerty kolęd w styczniu 2014

W styczniu 2014 nasz chór dał dwa koncerty kolęd. W czasie każdego z nich wykonaliśmy czternaście kolęd, w tym najstarsze, jak Anioł pasterzom mówił i Nuż my dziś krześcijani, pastorałki, jak W Betlejem przy drodze, a także obcojęzyczne – angielską Deck the halls czy afrykańską Thula baba, thula sana, a zakończyliśmy tradycyjnie naszą uroczystą kolędą do słów Franciszka Karpińskiego Bóg się rodzi... Oba koncerty prowadziła znakomicie Maja Laskowska.

Koncert kolęd w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2, 17 stycznia 2014, był pierwszym naszym indywidualnym występem na estradzie tej instytucji (nie licząc trzech utworów zaśpiewanych podczas akademii jubileuszowej na 18-lecie Centrum). Maja przedstawiła więc nasz chór, a także, korzystając z okazji, złożyła Pani Dyrektor Barbarze Gebler-Wasiak i zespołowi pracowników Centrum najlepsze życzenia dalszych sukcesów w Nowym Roku, a wszystkim obecnym "pomyślności i wielu duchowych przeżyć podczas spotkań ze sztuką oferowanych w bogatym programie tej placówki". W załączeniu zdjęcia z koncertu.

Koncert kolęd w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy al. Solidarności 80, 19 stycznia 2014, odbył się przed liczną publicznością, która pozostała w kościele po wieczornej niedzielnej mszy. Maja Laskowska podziękowała Ks. Proboszczowi Czesławowi Aulichowi za możliwość koncertowania oraz przypomniała historię tego barokowego kościoła, który za czasów Królestwa Polskiego pełnił funkcję wiezienia, gdzie przebywali m. in. Walerian Łukasiński i członkowie Towarzystwa Patriotycznego, w czasie II wojny światowej został poważnie zniszczony, po wojnie odbudowany, a w 1962 roku przy poszerzaniu ulicy przesunięty o 21 metrów. Nasz śpiew spotkał się z życzliwym i serdecznym przyjęciem i na obu koncertach bisowaliśmy. W załączeniu zdjęcia z koncertu.

Należy dodać, że w styczniu minęło siedem lat, odkąd pracuje z naszym chórem Pani Dyrygent Zuzanna Kuźniak, której zawdzięczamy dużo przyjemności ze wspólnego śpiewania oraz udane koncerty w Polsce i za granicą.

Agnieszka Rabińska


Spotkanie noworoczne - 25 stycznia 2014

W siedzibie Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego przy ul. Senatorskiej odbyło się w sobotę 25 stycznia 2014 tradycyjne spotkanie noworoczne, na które - mimo siarczystego mrozu - przybyli gromadnie członkowie Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW i Chóru Amici Canentes. Program spotkania był bardzo bogaty. Niecodzienną atrakcję stanowił przygotowany specjalny program artystyczny.

W jednej z sal, pełniącej rolę estradowej, zaprezentowały się tego wieczoru talenty artystyczne chórzystów - muzyczne, poetyckie, taneczne, recytatorskie, malarskie, fotograficzne. W starożytnych strojach, maskach i laurowych wieńcach przybyły wprost z greckiego Olimpu uduchowione Muzy: symbolizująca poezję chóralną i muzykę Polihymnia (Hania), poezję liryczną i grę na flecie - Euterpe (Marysia), taniec (z lirą) - Terpsychora (Iza) i komedię - Thalia (Jola). Przewodniczył orszakowi Muz sam Apollo (Janek), a autorką scenariusza całości była Grażynka.

Natchnione Muzy z wdziękiem prezentowały chórowe talenty: Olę, która śpiewała i grała skomponowane przez siebie utwory muzyczne; Zalę, wykonującą kilka solowych utworów; Grażynkę i Andrzeja, dających klasyczny pokaz tanga; Marysię grającą na flecie znane melodie; Marylkę wykonującą hiszpańskie kolędy, Karola śpiewającego przy akompaniamencie gitary, Andrzeja G., który ujawnił zdolności oratorskie i Basię z humorystyczną opowiastką. Jednocześnie Tolek zaprezentował swoje najnowsze obrazy malarskie, a ja fotografie nadmorskich pejzaży i kalendarze ze zdjęciami (ekspozycja była widoczna w tle). Prezentacje i występy zostały przyjęte przez licznie zgromadzoną widownię z radością i entuzjazmem.

W spotkaniu wzięło udział Kierownictwo Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego, z którym nasza bliska współpraca ma już swoją kilkuletnią tradycję.

Po części artystycznej, w drugiej sali, można by rzec "biesiadnej", czekały zastawione suto stoły z przygotowanymi wcześniej przysmakami i napojami. Nadeszła pora na przyjacielskie rozmowy i towarzyskie pogawędki. Po pewnym czasie pod oknem, na tle noworocznej gwiazdy, ktoś ze śpiewnikiem w ręku zaintonował kolędę, a wszyscy chórem dołączyli. Potem zaśpiewano kolejną i spontanicznie zrodził się minikoncert kolęd. W takim miłym nastroju upłynęła następna część wieczoru. Spotkanie zakończyło się wspólnymi tańcami w "estradowej" sali przy dźwiękach muzyki rozrywkowej.

Załączamy zdjęcia, pełne barw tego noworocznego wieczoru.

Maria Laskowska


Udało mi się skleić w całość (niestety nie wszystkie) fragmenty kabareciku Grażki, nakręcone przez Michała. Miłego oglądania! (link do filmu na YouTube)


Akcja „Książka z rekomendacją” i koncert Chóru Amici Canentes w BUW - 30 marca 2014

W dniu 30 marca 2014 roku w Bibliotece UW przy ul. Dobrej 56/66 odbyła się uroczystość z okazji 10-lecia Akcji „Książka z rekomendacją”, pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Organizatorem był Klub Absolwentów UW i Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Uroczystość uświetnił koncert Chóru Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak. W zakładce Piszemy zamieszczamy artykuł Marii Laskowskiej, poświęcony temu wydarzeniu.

Załączamy zdjęcia z uroczystości wykonane przez Jadwigę Antoniak (© Archiwum BUW), oraz wykonane przez Helenę Mackiewicz i Edwarda Capałę.


Doroczny koncert kwietniowy 2014

W dniu 6 kwietnia 2014 roku odbył się tradycyjny doroczny koncert naszego chóru. Po raz pierwszy miało to miejsce w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12, nie jak zwykle w południe, ale o godz. 19. Sala Mazowieckiego Centrum jest bardzo ładna, urządzona na sposób nieco staroświecki, z rzędami wygodnych stylowych foteli. Nie jest wielka, więc nasza dość licznie przybyła publiczność wypełniła ją po brzegi. Koncert prowadziła Maja Laskowska, która przedstawiła zebranym nasz program, panią dyrygent i w kilku słowach dzieje chóru, a także przypomniała historię miejsca, w którym się tego wieczoru spotkaliśmy.

Program koncertu dzielił się na trzy części: pieśni religijne polskie, pieśni religijne obce oraz świeckie pieśni i madrygały.

Publiczność przyjęła nasz występ bardzo życzliwie.

Załączamy program koncertu oraz zdjęcia.

Agnieszka Rabińska


Pieśni Europy w Pałacu Staszica 17 maja 2014

W dniu 17 maja 2014 odbył się koncert Chóru Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak w Pałacu Staszica, siedzibie PAN, podczas Nocy Muzeów.

Koncert, zatytułowany Pieśni Europy, zorganizowany był z okazji kilku jubileuszy: 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 25-lecia wolnych wyborów w Polsce oraz 220 lat Insurekcji Kościuszkowskiej. Spotkanie prowadziła Maria Laskowska, która wspomina szerzej tę uroczystość w zakładce Piszemy.

Zamieszczamy plakat oraz zdjęcia. Fot. Edward Capała.


"Amici Canentes" w Budapeszcie

W dn. 5-9 czerwca 2014 nasz zespół pojechał na wycieczkę i "tournee" do Budapesztu. To było pięć bardzo pracowitych i emocjonujących dni. Zobaczyliśmy chyba wszystkie najpiękniejsze i najbardziej znane zabytki, budowle i obiekty Budapesztu : Wzgórze Zamkowe, Wzgórze Gellerta, Parlament, Wielką Synagogę, wspaniałe kościoły: największą świątynię Budapesztu - bazylikę św. Stefana, kościół Macieja,piękne mosty, kompleks zamkowy Vajdahunyad z pomnikiem Anonima, plac Bohaterów z kolumną archanioła Gabriela. Byliśmy w wielu niezwykłych, prawie magicznych miejscach : na wyspie Małgorzaty, w oceanarium, w wytwórni wina, w "węgierskim Kazimierzu" - Szantendre, podziwialiśmy wieczorem bajeczny widok rozświetlonego Budapesztu i Dunaju, roztaczający się spod Pomnika Wolności, płynęliśmy statkiem po Dunaju. Ale chyba najważniejsze dla nas było to, że daliśmy dwa udane koncerty, spotkaliśmy się z bardzo ciepłym, życzliwym przyjęciem ze strony Węgrów jak również miejscowej, małej Polonii. Ale chyba najbardziej emocjonujące było to, że mogliśmy zaśpiewać w zupełnie niezwykłych miejscach :w bazylice św. Stefana, w małym skalnym kościółku na Wzgórzu Gellerta,w Muzeum Marcepana, na wyspie Małgorzaty w oczekiwaniu na wycieczkową ciuchcię. A za słuchaczy mieliśmy często turystów przybyłych z bardzo odległych miejsc na świecie. To na pewno było dla nas wszystkich wielkie, niezapomniane przeżycie. Sprawozdanie z wycieczki zostało zamieszczone na zakładce "piszemy".

Urszula Capała