Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW - 22 czerwca 2016

Zgodnie ze Statutem Towarzystwa odbyło się coroczne Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze jego Członków. Zebranie odbyło się w siedzibie Towarzystwa Polsko Szwedzkiego , a przewodniczyła kol. Agnieszka Rabińska. Uczestniczyło w nim 21 osób. Podjęto wnioski do dalszej pracy.

Elżbieta Chojecka


Majówka w Brwinowie - 21 maja 2016

W sobotę 21 maja 2016 odbyła się dla członków i sympatyków Towarzystwa tradycyjna „Majówka w Brwinowie”. Przybyli podziwiali pięknie odnowiony dworek „Zagroda”, konsumowali zgromadzone przysmaki, a na koniec rozśpiewali się przy ognisku. Dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Brwinowa za zaproszenie. Więcej na ten temat - Ula Capała w „Piszemy”.

Elżbieta Chojecka


Jubileusz brwinowskiego liceum – 16 kwietnia 2016

16 kwietnia 2016 odbyły się obchody 60-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Brwinowie. Chór Amici Canentes już drugi raz uczestniczył w świętowaniu jubileuszu tej szkoły – w 2007 roku śpiewaliśmy podczas mszy św. z okazji 50-lecia. Tegoroczne obchody również zaczęły się uroczystą mszą i naszym „Gaude Mater Polonia”. Zaśpiewaliśmy następnie kilka psalmów Mikołaja Gomółki, „Kryste, dniu naszej światłości” Wacława z Szamotuł oraz „Glorię” Mariana Sawy. Zakończyliśmy występ radosnym „Gaudeamus igitur”.

Dołączam się do podziękowań, jakie otrzymał nasz Chór pod dyrekcją Iliny Sawickiej od Dyrekcji szkoły oraz Komitetu Organizacyjnego obchodów i bardzo się cieszę, że przyczyniliśmy się do uświetnienia jubileuszu mojej szkoły, w której pracują aż trzy nasze „soprany” – Ela Dudzińska, Jola Sikorska i ja (ja od prawie 30 lat). Dużą radość sprawiły mi wyrazy uznania dla Chóru, jakie składali na nasze ręce absolwenci i inni goście podczas dalszych uroczystości.

Załączamy tekst podziękowań Dyrekcji LO i Komitetu Organizacyjnego oraz trochę zdjęć.

Maria Paczkowska


Koncert wiosenny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina – 10 kwietnia 2016

Chór Amici Canentes TPChUW, obchodzący w tym roku piętnastolecie działalności, wystąpił 10 kwietnia br. pod dyr. Iliny Sawickiej z jubileuszowym koncertem, który odbył się w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Licznie przybyłych gości powitała prezes TPChUW Elżbieta Chojecka.

Program spotkania był bardzo urozmaicony. W repertuarze Amici Canentes znalazły się utwory Mikołaja Gomółki i Wacława z Szamotuł oraz wykonana po raz pierwszy „Missa Brevis” Piotra Tabakiernika z akompaniamentem organowym Mai Baczyńskiej, a także „Gloria” Mariana Sawy oraz melodie ludowe.

W drugiej części spotkania wystąpił zaproszony przez nas Chór Ursynovia Cantabile UUTW pod dyr. Krystyny Kowalskiej-Wojuckiej. Bliskie kontakty między naszymi zespołami zostały zainicjowane przez Zygmunta Szafrańskiego, śpiewającego w obu chórach.

Na zakończenie obydwa chóry wykonały wspólnie utwór „Kom” współczesnej szwedzkiej kompozytorki Moniki Aslund. Zaprezentowany program został dobrze przyjęty przez słuchaczy. Koncert zapowiadała Maria Laskowska. Dzięki prof. Andrzejowi Trybule dostępne będą nagrania koncertu na płytkach.

Zamieszczamy plakat, szczegółowy program koncertu oraz zdjęcia, których autorami są: Anna Młotkowska, Tomasz Paczkowski, Ryszard Żukowski, Grażyna i Jerzy Kilirenko.

Maria Laskowska


Oprawa muzyczna Mszy św. w Kościele św. Anny w Warszawie, poświęconej pamięci Victorii Jankowskiej

8 marca 2016

Chór Amici Canentes przygotował oprawę muzyczną, wykonaną podczas Mszy św. poświęconej pamięci artystki Victorii Jankowskiej w Kościele św. Anny w Warszawie w dniu 8 marca 2016

Wykonaliśmy pod dyr. Jerzego Sawickiego po raz pierwszy mszę współczesnego polskiego kompozytora Piotra Tabakiernika „Missa Brevis”, a także utwór Wacława z Szamotuł „Kryste, dniu naszej światłości.” Na organach akompaniował Kamil Steć.

W programie koncertu harfowego, poświęconego pamięci Victorii Jankowskiej, który odbył się bezpośrednio po Mszy, wystąpili m.in. – w utworze Bartosza Kowalskiego (ur. 1977) „Circles on the water II” na harfę i kwartet skrzypcowy – Ilina Sawicka (harfa), Jerzy Sawicki (altówka), Piotr Nermer (I skrzypce), Iga Wasilewska (II skrzypce), Can Kehri (wiolonczela).

Prowadzący koncert przekazali dużo informacji o repertuarze i tajnikach gry na harfie. Załączamy biografię artystyczną Victorii Jankowskiej, której poświęcony był wieczór harfowy (link), oraz informację o założonej fundacji, mającej na celu zachowanie pamięci harfistki.

Maria Laskowska


Akademia Chóralna Seniora w Bydgoszczy, 19–21 lutego 2016

Grupa Amici Canentes z p. dyrygent Iliną Sawicką i p. Jerzym Sawickim uczestniczyła w lutym w Akademii Chóralnej Seniora w Bydgoszczy. W programie był międzynarodowy panel dyskusyjny, konferencja naukowa, otwarte warsztaty wokalne i koncerty. Organizatorzy imprezy to Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, bydgoskie Miejskie Centrum Kultury, Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy oraz Federacja Caecilianum. Celem projektu było propagowanie śpiewu chóralnego w grupie seniorów zrzeszonych w zespołach wokalnych i chórach działających w organizacjach pozarządowych, ośrodkach kultury oraz w środowiskach parafialnych. Być może ktoś z naszych uczestników wzbogaci ten opis szczegółową relacją. Słyszymy, że był to ciekawy i udany wyjazd, a tego rodzaju impreza godna uwagi na przyszłość. Zamieszczamy kilka nadesłanych zdjęć.

(M.L.)


Udział w wykładzie prof. Hermana Lindqvista w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim – 15 lutego 2016

Kierownictwo Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego zaprosiło chórzystów Amici Canentes na wykład prof. Hermana Lindqvista ze Szwecji, który odbył się 16 lutego br. w znanej nam siedzibie Towarzystwa przy ul. Senatorskiej 11.

Tematem wykładu była historia dynastii Wazów, panującej w Szwecji i w Polsce w XVI i XVII wieku. Prof. Herman Lindqvist jest korespondentem zagranicznym, pasjonatem historii, autorem 59 książek i cyklu telewizyjnego „Historia Szwecji”. Podczas spotkania opowiedział o burzliwych losach rodu Wazów i skomplikowanych drogach do władzy i sukcesu. Wykład tłumaczyła na język polski żona profesora Lindqvista.

W spotkaniu, prowadzonym przez prezesa Towarzystwa Tomasza Kwiecińskiego, wzięli udział przedstawiciele środowisk polsko-szwedzkich, a także grupa chórzystów Amici Canentes. Zamieszczamy kilka zdjęć, wykonanych przez Stanisława Godulę.

Maria Laskowska


Koncert dla Teodora – 31 stycznia 2016

W dniu 31 stycznia 2016 Chór Amici Canentes uczestniczył w charytatywnym koncercie kolęd „Dla Teodora”, który odbył się w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61. Koncert prowadziła Maryla Ochimowska-Teper, mama Teodora, nasza koleżanka, chórzystka zespołu UW w latach studenckich. Chórem dyrygowali Ilina Sawicka i Jerzy Sawicki. Zaśpiewaliśmy kilka najstarszych kolęd polskich i kilka obcych, kończąc występ kolędą „Bóg się rodzi”. Wśród wykonawców byli instrumentaliści grający na skrzypcach, trąbce, organach i harfie. Wystąpiły dwie młode harfistki ze szkoły muzycznej z Sulejówka, które akompaniowały też chórowi przy wykonaniu kilku kolęd wspólnie ze słuchaczami. Można było posłuchać solowych utworów w wykonaniu Maryli Ochimowskiej-Teper (sopran koloraturowy) i nabyć nagrane przez Nią płyty: „Cantares” – z pieśniami hiszpańskimi, i „Veni Consolator” – z repertuarem sakralnym.

Załączamy bogaty program koncertu oraz zdjęcia, wykonane przez Edwarda Capałę.

(M.L.)


Zwiedzanie wystawy fotografii: Efez, perła Wybrzeża Egejskiego – 28 stycznia 2016

28 stycznia 2016 roku grupa chórzystów Amici zwiedziła wystawę fotograficzną Marii Laskowskiej w Bibliotece m.st. Warszawy przy ul. Świętojańskiej 5. Zamieszczamy folder wystawy, kilka zdjęć oraz link do strony internetowej Biblioteki z wybranymi zdjęciami z Efezu.

(M.L.)


Koncert w Kościele św. Jana Bożego – 24 stycznia 2016

Chór Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej w dniu 24 stycznia 2016 wykonał koncert kolęd w Kościele św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej 12. W programie koncertu były także utwory kolędowe młodych harfistów ze Szkoły Muzycznej „Paderevianum” w Sulejówku. O naszym wspólnym koncercie pisze Ula Capała w zakładce Piszemy. Zamieszczamy tez zdjęcia z koncertu, wykonane przez Helenę Mackiewicz i Krystynę Sobich.

(M.L.)


Koncert kolęd w Kościele Narodzenia NMP przy Al. Solidarności w Warszawie – 17 stycznia 2016

Był to nasz drugi koncert w tym pięknym, zabytkowym kościele, wzbogacony tym razem programem kolędowym zespołu młodych harfistów pod kierunkiem Iliny Sawickiej. Chórem Amici Canentes dyrygował Jerzy Sawicki. Więcej o programie koncertu można dowiedzieć się z relacji Wiktorii Melech w zakładce Piszemy. Zamieszczamy też trochę zdjęć wykonanych przez P. Tomasza Kwiecińskiego i P. Piotra Moroza.

(M.L.)


Spotkanie noworoczne członków i sympatyków TPChUW – 9 stycznia 2016

W bogatym programie spotkania, które odbyło się w siedzibie Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego, przewidziany był krótki koncert kolęd w wykonaniu Chóru Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej, kabaret Grażynki i wspólne śpiewy. O aktywności i entuzjazmie Śpiewających Przyjaciół można przeczytać więcej w relacji Uli Capały, w zakładce Piszemy. Zamieszczone zdjęcia mówią same za siebie – rozpoczęliśmy jubileusz 15-lecia Amici Canentes z optymizmem i dużym potencjałem pozytywnej energii. Autorami zdjęć są: P. Tomasz Kwieciński, P. Izabela Borzym, Marek Kaniewski, Maria Laskowska, Michał Proniewski, Andrzej Zieliński.

(M.L.)


Koncert kolęd w Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – 19 grudnia 2015

Chór Amici Canentes wystąpił 19 grudnia 2015 – jako jeden z kilku zaproszonych zespołów – podczas Wieczoru Kolędowego, zorganizowanego przez Dyrekcję Centrum Promocji Kultury Praga Południe, przy bardzo licznie zgromadzonej publiczności w sali widowiskowej CPK. Pod dyr. Iliny Sawickiej zaśpiewaliśmy kilka najstarszych kolęd polskich, rozpoczynając XVI-wieczną kolędą „Do szopy, hej pasterze”, następnie kilka utworów obcych, kończąc występ najbardziej znaną na świecie kolędą „Cicha noc” w opracowaniu muzycznym Davida Wikandera, ze słowami polskimi z 1930 roku autorstwa Piotra Maszyńskiego, pierwszego dyrygenta Chóru Akademickiego UW. Koncert zapowiadała Maria Laskowska. Załączamy zdjęcia, wykonane przez p. Karolinę Stępniewską, p. Grzegorza Dąbrowskiego i p. Edwarda Capałę.

(M.L.)


Koncert w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim podczas uroczystości św. Łucji – 13 grudnia 2015

Chór Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej wziął udział w niezwykłej uroczystości Święta Światła, czyli Dnia św. Łucji w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim, która odbyła się 13 grudnia 2015 roku, z udziałem Gości ze Szwecji i środowisk polonijnych. Wspólnie ze studentami skandynawistyki Uniwersytetu Psychologii Społecznej, czyli z orszakiem św. Łucji, zaśpiewaliśmy podczas uroczystości pieśń „Sankta Lucia” oraz kilka szwedzkich kolęd i pastorałek. Następnie nasz Chór wystąpił z recitalem szwedzkich pieśni i kolęd. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać w zakładce Piszemy. Załączamy też zdjęcia, wykonane przez Andrzeja Zielińskiego i Stanisława Godulę.

(M.L.)


Wyjazd integracyjny do Bachotka – 4 - 6 września 2015

Nowy sezon 2015/2016 Towarzystwo rozpoczęło wrześniowym wyjazdem do Bachotka, miejsca sentymentalnych wspomnień, gdzie w czasach studenckich odbywały się obozy chóru. Dlaczego po tylu latach nieustannie tam wracamy – o tym można się dowiedzieć z ciekawej relacji Grażynki Pijet. Można też obejrzeć zdjęcia z Bachotka.


Koncert Chóru Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej w Domu Kultury „Włochy” – 23 października 2015

Na zaproszenie kierownictwa Domu Kultury we Włochach Chór Amici Canentes wystąpił z koncertem muzyki sakralnej i świeckiej różnych epok. Był to koncert inaugurujący obecny sezon artystyczny, z nową Panią Dyrygent Iliną Sawicką. Licznie przybyła publiczność przyjęła nasz występ bardzo serdecznie. Załączamy plakat, zaprojektowany przez Panią Ilinę Sawicką oraz zdjęcia z koncertu.

(M.L.)