Festiwal Chóralny „O złotą kulę Atlasa” w Lubostroniu, 6 – 7 lipca 2024
6 lipca 2024 Chór Amici Canentes wziął udział w festiwalu chóralnym „O złotą kulę Atlasa” w Lubostroniu, w woj. kujawsko-pomorskim. Wykonaliśmy „Parce Domine” F. Nowowiejskiego, „A Clare Benediction” J. Ruttera, „Zosię” St. Niewiadomskiego i St. Wiechowicza oraz „Oj nasi jadą” w opracowaniu S. Rożdżyńskiego.
Przesłuchania konkursowe odbywały się w pięknej sali pałacu w Lubostroniu. Występowało wiele chórów w różnych kategoriach. Otrzymaliśmy II nagrodę w naszej kategorii.
Po konkursie, w godzinach popołudniowych, odbył się koncert, na którym mógł się zaprezentować każdy z uczestników festiwalu. Nasz chór został też zaproszony do udziału w finałowym koncercie w niedzielę 7 lipca 2024, podczas którego oprócz repertuaru konkursowego zaśpiewaliśmy naszego ulubionego „Tourdiona” .
Maria Paczkowska
Fot. Wojciech Zdunek
Warsztaty chóralne i koncert w Białymstoku, 24 – 30 czerwca 2024
Podobnie jak w ubiegłych latach, nasz sezon artystyczny zakończyliśmy wyjazdowymi warsztatami wokalnymi. Tym razem odbyły się one w Białymstoku. Mieszkaliśmy w Centrum Kultury Prawosławnej, obok pięknej cerkwi św. Mikołaja.
Czas upływał nam bardzo pracowicie – każdego dnia doskonaliliśmy swoje umiejętności podczas dwóch dwugodzinnych prób, między którymi nasza niesamowita dyrygentka Agnieszka prowadziła kolejno z każdym z nas indywidualne zajęcia z emisji głosu.
Oczywiście poznawaliśmy też uroki Podlasia. Podczas całodziennej wycieczki autokarowej odwiedziliśmy malowniczy Supraśl ze słynnym Muzeum Ikon oraz zabytkowym Prawosławnym Monasterem Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy. Następnie udaliśmy się do Kruszynian, gdzie mieliśmy okazję pogłębić swoją wiedzę na temat polskich Tatarów i zwiedzić czynny meczet i tatarski cmentarz. Na koniec spróbowaliśmy specjałów tatarskiej kuchni w miejscowej restauracji Tatarska Jurta.
Zwieńczeniem naszej pracy był udział w I edycji festiwalu UwBrzmienia, organizowanym przez Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku. Koncert odbył się 28 czerwca 2024 w Auli Wydziału Ekonomii i Finansów UwB. Oprócz nas występowały jeszcze trzy chóry. Był to bardzo udany występ, zostaliśmy niezwykle ciepło przyjęci przez widownię i zaproszeni na kolejne edycje festiwalu.
Maria Paczkowska
Fot. Jan Gromko
Piknik w Brwinowie – 25 maja 2024
25 maja 2024 r. spotkaliśmy się na tradycyjnym pikniku w gościnnym dworku Zagroda w Brwinowie.
Czas szybko płynie… w tym roku minęło już 20 lat od naszego pierwszego spotkania w tym uroczym miejscu. Pogoda tym razem dopisała i mogliśmy bez przeszkód cieszyć się swoim towarzystwem, wiosną, śpiewać ulubione piosenki i degustować pyszności, które przynieśliśmy.
Krysia Nowicka, prezes Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa, która od lat zaprzyjaźniona jest z naszym TPChUW, zaprosiła nas do udziału w imprezach organizowanych w Zagrodzie - między innymi w letnich potańcówkach odbywających się w niedzielne popołudnia. Może w tym roku spotkamy się jeszcze raz w Brwinowie?
Maria Paczkowska
Festiwal w Ursusie – 8 i 22 kwietnia 2024
8 kwietnia 2024 wzięliśmy udział w XI Przeglądzie Piosenki Polskiej „Kocham Cię Ojczyzno”, organizowanym przez Dom Kultury Miś Warszawa-Ursus.
Zaprezentowaliśmy utwór „Oj nasi jadą” w opracowaniu S. Różdżyńskiego.
Zdobyliśmy I nagrodę w kategorii Chóry, co uprawniło nas do zaśpiewania podczas koncertu finałowego 22 kwietnia 2024 r. Tym razem wykonaliśmy „Kołysankę” J. Maklakiewicza.
Maria Paczkowska
Koncert wiosenny w SGH – 28 marca 2024
28 marca 2024 r. kolejny raz wystąpiliśmy w auli SGH, na zaproszenie działającego przy tej uczelni Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem wykonaliśmy świeckie utwory z różnych krajów i epok.
Wraz z nami wystąpiła grupa teatralna działająca pod kierownictwem znanej aktorki Laury Łącz. Panie zaprezentowały utwory K.I. Gałczyńskiego, co pięknie wkomponowało się w nasz program, który zakończyliśmy „Kołysanką” do słów tego poety.
Maria Paczkowska
Koncert kolęd w Kościele św. Andrzeja Apostoła w Warszawie – 21 stycznia 2024
Chór Amici Canentes wystąpił z koncertem kolęd polskich i obcych w Kościele św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej w niedzielę 21 stycznia br. W repertuarze znalazły się zarówno kolędy tradycyjne z dawnych wieków, jak i współczesne, skomponowane m.in. przez Stanisława Moryto i Piotra Dorosza. Zapowiadała utwory i dyrygowała Agnieszka Zińczuk. (ML)
Fot. Łucja Szlachetko
Spotkanie noworoczne – 14 stycznia 2024
Tradycyjne spotkanie noworoczne członków i sympatyków TPChUW, które odbyło się 14 stycznia br. w siedzibie Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego, rozpoczęło się koncertem kolęd w wykonaniu Chóru Amici Canentes. Po raz pierwszy chór wykonał francuską pieśń świąteczną z XVI wieku „Nad Betlejem w ciemną noc” oraz kolędę ukraińską „Radość dziś nastała”, z tekstem polskim i ukraińskim. Znane polskie kolędy „Bóg się rodzi” i „Cichą noc” śpiewali wraz z chórem uczestnicy spotkania.
Dyrygent Agnieszka Zińczuk złożyła życzenia noworoczne przybyłym gościom i chórzystom, podsumowując bogaty w wydarzenia artystyczne rok 2023 w chórze. Prezes Jolanta Sikorska-Lis podziękowała Zespołowi TPChUW ds. Jubileuszu 100-lecia Chóru UW za realizację licznych jubileuszowych zadań. Maria Laskowska w imieniu ww. Zespołu przekazała słowa podziękowania dla dyrygent Iriny Bogdanovich i Krzysztofa Rostowskiego za miłą współpracę przy organizacji jubileuszowych uroczystości. O swoich muzycznych przeżyciach z Chórem UW opowiedziała ze wzruszeniem dyrygent Irina Bogdanovich, podkreślając znaczenie ciągłości chórowej tradycji i sztafety pokoleń. Swoją obecnością na spotkaniu zaszczycił nas również Tomasz Kwieciński – prezes Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego.
Biesiadna część spotkania była urozmaicona wspólnymi śpiewami znanego repertuaru rozrywkowego, począwszy od „Maków”, „Jaworiny” i „Buzuki”. Nie mogło zabraknąć też madrygałów staropolskich takich jak „Dobranoc ci Anusieńku” i „Skarżęć się matusiu moja”.
Maria Laskowska
Koncert Chóru Akademickiego UW i Chóru Amici Canentes w Auditorium Maximum UW – 9 grudnia 2023
Zwieńczeniem jubileuszu był – obok panelu – Koncert „Muzyczne podróże – 100 lat Chóru Akademickiego UW”, podczas którego zaśpiewano wybrane kompozycje klasyczne, folklorystyczne i rozrywkowe, wykonywane przez Chór w kolejnych okresach jego stuletniej działalności.
Koncert wykonali: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyr. Iriny Bogdanovich i zespół Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW – Chór Amici Canentes pod dyr. Agnieszki Zińczuk. Koncert zakończyło wspólne wykonanie „Maków” Stanisława Niewiadomskiego, łączących wszystkie pokolenia chórzystów.
Maria Laskowska
Fot. Daniel Miśko
Fot. Kuba Gniazdowski
Fot. Antoni Michalak
Panel dyskusyjny – „100 lat Chóru Akademickiego UW – jak tworzymy razem?”
5 grudnia 2023
Zbliżając się do zakończenia obchodów 100-lecia Chóru UW jubilaci zorganizowali panel dyskusyjny w Sali Kolumnowej na Wydziale Historii UW. Jego treścią były opowieści o stu latach muzyki, przyjaźni i pasji w Chórze Akademickim UW. Prorektor ds. rozwoju prof. Ewa Krogulec w swoim wystąpieniu skierowała serdeczne słowa gratulacji i podziękowania pod adresem Chóru UW.
Wraz z cenionymi wykładowcami, kompozytorami i dyrygentami rozmawiano m.in. o tym, jak zmieniał się Chór na przestrzeni lat, o roli lidera w zespole chóralnym i o rozwoju kreatywności poprzez śpiew i uczestnictwo w zespole. W panelu udział wzięły różne pokolenia chórzystów Uczelni, wśród nich członkowie TPChUW i Chóru Amici Canentes.
Maria Laskowska
A oto główne przesłania – cytaty z dyskusji panelowej:
Wyjazd do Gostynina - 22 października 2023
Chór Amici Canentes otrzymał zaproszenie do udziału w V Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Avis Cantores w Gostyninie. Pod dyrekcją Agnieszki Zińczuk wykonaliśmy dwa utwory sakralne polskie: psalm Mikołaja Gomółki „Nowy monarsze możnemu” i „Ojcze nasz” Stanisława Moniuszki oraz dwa utwory świeckie obce: staroangielską pieśń „Greensleeves” i francuski madrygał „Tourdion”.
Zwieńczeniem festiwalu było wspólne wykonanie przez wszystkie zaproszone zespoły klasycznego dzieła chóralnego amerykańskiego kompozytora Toma Fettke „The Majesty and Glory of Your Name”. Uroku dodawała piękna sceneria historycznego Zamku Książąt Mazowieckich i doskonała akustyka. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.
Maria Laskowska