ORSZAK ŚW ŁUCJI 14.12.2019 r.

Już od kilku lat dorocznym wydarzeniem w życiu naszego chóru są grudniowe obchody Orszaku Świętej Łucji, organizowanym przez Towarzystwo Polsko-Szwedzkie. To tradycyjne święto obchodzone w Szwecji, w jednym z najkrótszych dni w roku, poświęcone jest Św. Łucji jako "przynoszącej światło" i przypomina, że już niedługo dni zaczną stawać się coraz dłuższe. Pamiętając, że zimowe dni są tam jeszcze krótsze niż u nas, łatwo zrozumieć, jakie to ma znaczenie dla mieszkańców Szwecji.

W tym roku uroczystość została znowu zorganizowana w Domu Polonii, przy czym występ był tym razem nie na schodach, ale na wybudowanej z boku scenie. W przewidzianym momencie wstąpiliśmy na tę scenę trzymając zapalone świece - niestety elektryczne. Cóż - ekologia...

Tymczasem przygaszono światła i w półmroku, rozświetlanym blaskiem świec i... smartfonów, w drzwiach ukazał się orszak ubranych na biało dziewcząt ze świecami w dłoniach, śpiewając tradycyjną już w Szwecji pieśń "Sankta Lucia". Na czele, w roli Świętej Łucji, szła nasza ognista Agatka z wieńcem płonących świec na głowie. Aż dziw, że nie zadziałał alarm przeciwpożarowy...  Orszak doszedł pod scenę, a tymczasem chór - pod dyrekcją Iliny Sawickiej - kolejnymi głosami dołączał do pieśni. Następnie wykonaliśmy, z towarzyszeniem gitary, wiązankę kolęd i piosenek świątecznych w języku szwedzkim, po czym, żegnani brawami, zeszliśmy na przerwę.

W przerwie czekał nas nie tyle szwedzki stół, co poczęstunek skromny lecz gustowny, w postaci grzanego wina z pierniczkami. Wielu z nas wykazało pilną troskę o odpowiednie rozgrzanie i nasmarowanie strun głosowych...

W tym lepszej dyspozycji wyszliśmy na drugą część występu, obejmującą klika kolęd polskich oraz "Szczedryka", który, z racji barw narodowych, był tu jak najbardziej na miejscu. Brawom i owacjom nie było końca... itd., itd. W istocie jednak spotkało nas gorące przyjęcie ze strony zgromadzonych gości ze Szwecji i środowisk polonijnych, jak również Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego, z którym współpracę od dawna cenimy sobie wysoko.

Już po przebraniu zbieraliśmy się do wyjścia, gdy wtem naszym oczom ukazał się Olek w "Łucjowym" wianku ze świecami. Czyżbyśmy mieli już Łucję na przyszły rok? Tylko co na to Szwedzi...

Leszek Lubański

 Na sobotę 6 lipca prognoza zapowiadała cieplejszy i słoneczny dzień. Zachęceni tym postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę w góry. Rano po śniadaniu zebrała się nas siódemka: Iza M., Ewa, Olek, Jurek, Elek z Chóru Warszawskiego, Tomek z Varietas oraz niżej podpisany, i w tym składzie wyruszyliśmy busikiem do Karpacza. Po odstaniu „kolejki do kolejki” wyjechaliśmy wyciągiem na Kopę pod Śnieżką, podziwiając coraz to szersze widoki.

Gdy wyjechaliśmy na górę, słońce świeciło a Śnieżka była na wyciągnięcie ręki. I choć początkowo zakładaliśmy, że wejście będzie opcjonalne, zależnie od naszych możliwości, to wątpliwości prysły w jednej chwili – idziemy! Słowo przeszło w czyn i – mimo silnego wiatru – przed dwunastą stanęliśmy na szczycie. Nacieszywszy się widokami i (niektórzy) małą kawą po czeskiej stronie, ruszyliśmy wygodną (dla niektórych aż zanadto) drogą w dół.

Po małym postoju przy „Śląskim Domu” poszliśmy dalej grzbietem, a potem zaczęliśmy schodzić najpierw do "Strzechy Akademickiej” a następnie do schroniska „Samotnia” nad malowniczym kotłem Małego Stawu. Po dobrze zasłużonym posiłku w schronisku, w sali z dekoracją z... połamanych nart, ruszyliśmy w dół przez lasy ku świątyni Wang, zaplanowanej jako końcowy punkt wycieczki. Ten ciekawy i oryginalny kościół, sprowadzony w XIX w. aż z Norwegii, obejrzeliśmy już tylko z zewnątrz – trzeba byłoby czekać na wejście grupowe, a czas już naglił do powrotu. Niezawodny busik już czekał – w efekcie dojechaliśmy do „Królowej” na obiad dokładnie na 17-tą, a gdy wysiadaliśmy, zaraz za nami podjechała ekipa z Liberca. To się nazywa synchronizacja!

Leszek Lubański

Bachotek w odsłonach

Od przystanku skręt w prawo porządnie wyasfaltowaną szosą w dół, brama i wjazd prosto pod budynek Ośrodka. Przed nami PTTK-owska stołówka. Stoliki i podłoga lśnią nowością. Zaraz za drzwiami mozaika z falami jeziora i rybkami, okienko do wydawania potraw, dalej drugie do odstawiania brudnych naczyń. Oszklona ściana, zawieszona kolonijnymi rysunkami. Przyjeżdżają tu przez całe lato, zawsze pełno wioślarzy, harcerzy, kolonistów. Towarzystwo trochę hałaśliwe, ale grzeczne, rano mówią „dzień dobry”. Ze stołówki prosto do kiosku prowadzi ścieżka na skróty. Można wypić piwo, herbatę, do tego frytki i chipsy. Ława z zadaszeniem mieści osiem osób, a jak się ścieśni to nawet dziesięć. W dół do jeziora prowadzi szeroka ścieżka. Teraz uporządkowana, wygodne schody, poręcz, podjazd. Brakuje trochę powykręcanych korzeni, o które można było się potknąć wracając w nocy z ogniska. Jezioro jest niezmienne. Małe fale uderzają o brzeg z monotonnym pluskiem, przy brzegu kajaki i łodzie. Ciemna kreska lasu po drugiej stronie jeziora przechodzi w oddali w ledwo widoczny mostek na Skarlance. To już Tama Brodzka, do której dojeżdżało się pociągiem z przesiadką w Brodnicy. Stąd trzeba było już piechotą przez las lub kajakiem. Z drugiej strony jezioro się zwęża, zarasta, przechodzi w obszar rezerwatu. Pod mostkiem Jadwigi można przepłynąć kajakiem, potem przez szuwary Skarlanki i jezioro Strażym na Zbiczno. Klimat pozostał ten sam, tylko sosny wyogromniały. Stoi stary hotelik przy brzegu, teraz wyremontowany, rozrzucone wokół domki campingowe, pole namiotowe wśród drzew. Wieczór zakłóca ostre światło jarzeniówek, wokół nich krąży cała owadzia ferajna.

Znów tu jesteśmy. Mała, 20-osobowa grupka. Nie szkodzi, że Brodnica wita nas w iście jesiennej aurze, wieje i pryszczy, trzeba salwować się solidnym posiłkiem. Przyjeżdżają wszyscy zdeklarowani – Ciało Zarządowe w zacnym komplecie /gdzieżeś, Tomeczku?/oraz 1/Panie: Basia Sz., Basia prosto z Wiednia, Ewa K., Iza M. i Grażyna N, Iga, niedawno przybyła do nas Eulalia i ja, czyli Grażyna P. 2/Panowie: Olek, Leszek z gitarą, Karol z drugą, Grzesio /bez gitary/, Andrzej Z. z synem Witkiem, Krzysio ze Szwecji oraz Stefan. W sobotę po południu dojeżdża jeszcze zacna Rodzinka Sawickich, też z gitarą, a nawet dwiema! Nie tracąc czasu, po obfitej kolacji /dla nas to pestka!/ zasiedliśmy wokół wspólnego stołu aby jak należy uczcić corocznego bachotkowego solenizanta w osobie Stefana. Trunków nie brakowało, zatem i humoru też, do czego walnie przyczyniła się nasza wiedeńska Basia. Gdy tylko ten i ów popadał w chwilową zadumę lub kiwnął się niebezpiecznie na krzesełku, inicjowała chóralne odśpiewanie „Jestem muzykantem konszabelantem” lub popisową solówkę „Pognała Jagna wołki na bagna”. A gdy normalną koleją rzeczy doszliśmy do „Stary Donald farmę miał”, odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki , niczego nie wykropkowując. Nawet Olek, którego niełatwo zadowolić byle śpiewaniem, ochoczo wtórował! Obok spali koloniści, dziatwa niewinna i nie znająca takich pieprznych przyśpiewek, ale udało się na szczęście uniknąć słusznego oburzenia kierownictwa Ośrodka. Coś trochę po północy rozeszliśmy się do pokojów, że to w sobotę już od rana czekała moc zajęć w podgrupach i po całości.
I tak:
Po śniadaniu regaty, w których o pierwsze miejsce walczą trzy kajakowe osady: Iza B. z Grzesiem, Iza M. z Leszkiem i Grażyna N. z Witkiem. Ta ostatnia osada, pełna zapału, wystartowała z...wiosła, zanim sędziujący Stefan nie dał sygnału do startu. Dostali jednak dyplom za zajęcie trzeciego miejsca, co tam. Regaty wygrała ma się rozumieć drużyna nr 2. Reszta bądź to kibicowała, bądź wędrowała brzegiem jeziora Bachotek na mostek Jadwigi lub nad jeziorko Skrzynka. Część zapaleńców rozegrała jeszcze naprędce dwie rundki fińskiej terenowej gry Mölkky; obie wygrała oczywiście „młoda” Iza. „Życzliwi” sugerują, że potajemnie ćwiczyła przed wyjazdem, ale znając jej napięty grafik, nie dajemy im wiary! Po obiedzie przyjechał Jurek z Rodzinką, więc, ledwo co odetchnąwszy po sutym obiedzie, pospieszyliśmy na próbę, bo w niedzielę - jak tradycja nakazuje - obowiązkowo należało zaśpiewać na Mszy Św. w Pokrzydowie.

Wieczorem – Ognisko! Z kiełbaskami, pozostałymi z piątku trunkami i śpiewami a facecjami. Jako że co pieprzniejsze kawałki zostały odśpiewane w piątek /no może krom Polki Rozporkówki/, repertuar był spokojniejszy i bardziej artystyczny. Wprawdzie Karol domagał się czasu antenowego z tęże Rozporkówką, ale ostatecznie skończyło się na Beatlesach, które odśpiewali we trójkę z Krzysiem i Leszkiem, znanymi Beatles-maniakami. I ta imprezka skończyła się wyjątkowo wcześnie, bo już ok. pierwszej w nocy. W niedzielę po Mszy św i całkiem udanych śpiewach ostatni spacer z Pokrzydowa do ośrodka, ostatnia kąpiel co odważniejszych i mniej sfatygowanych, pamiątkowe zdjęcia, dyplomy uznania dla wszystkich bez wyjątku, uściski i obietnica, ze za rok o tej samej porze!

Czekaj na nas Bachotku roztomiły!

Wasz Stary Wiarus, Grażyna Pijet

W dniach 3–4 czerwca 2017 roku wybraliśmy się na kolejną wycieczkę integracyjną chóru Amici Canentes, tym razem do Płocka. W tym urokliwym mieście nad Wisłą spędziliśmy dwa dni pełne wrażeń.

Wyjechaliśmy w sobotę (03. 06) rano. Od razu po przyjeździe poszliśmy zwiedzić Muzeum Mazowieckie, gdzie zobaczyliśmy niezwykle ciekawe wnętrza mieszkań z epoki secesji – meble, porcelanę, srebra, obrazy, bibeloty, biżuterię itp. Duże wrażenie zrobił na nas wystawiony w innej części muzeum, w gablocie, złowiony w Wiśle w okolicach Płocka sum długości prawie trzech metrów.

Dwugodzinną przerwę wykorzystaliśmy na obiad, spacer główną ulicą Płocka, niektórzy nawet zdążyli zwiedzić tamtejsze ZOO.

O godzinie 15-ej zaczęło się prawdziwe zwiedzanie zabytków Płocka. Oprowadzał nas i opowiadał o nich zakochany w swoim mieście pan Michał. Kultura języka i wiedza naszego przewodnika wszystkim nam zaimponowały. W ciągu trzech godzin zdążyliśmy zobaczyć Bazylikę Katedralną wzniesioną w XII wieku, Zamek Książęcy z XIV w. z Wieżą Szlachecką, dawnym więzieniem dla szlachty, oraz Wieżą Zegarową z XIII w., Muzeum Diecezjalne z cennymi zabytkami, takimi jak Herma św. Zygmunta, gotyckie monstrancje czy kielich Konradowski. Następnie przeszliśmy ulicą Tumską, wytyczoną na początku XIX w. – głównym deptakiem miasta. To na tej ulicy mieści się Muzeum Mazowieckie, jedna z najstarszych placówek muzealnych w Polsce. Następnie nasz przewodnik pokazał nam stojącą przy ul. Małachowskiego „Małachowiankę”, najstarszą w Polsce szkołę średnią, założoną według tradycji w 1180 roku. Absolwentami tej szkoły byli m.in. Ignacy Mościcki – Prezydent II RP, Tadeusz Mazowiecki –pierwszy premier III RP, podróżnik Tony Halik oraz Jan Zumbach, dowódca legendarnego Dywizjonu 303. Na Starym Rynku, gdzie niegdyś stał gotycki ratusz, w latach dwudziestych XIX w. zbudowano Płocki Ratusz- siedzibę władz miejskich. W Płocku jest też dom, gdzie urodził się i mieszkał piewca Ziemi Mazowieckiej, Władysław Broniewski. W pobliżu, przy Placu Obrońców Warszawy, wzniesiono w 1972 monumentalny pomnik ku czci poety. Nie zdążyliśmy zobaczyć wielu innych ciekawych miejsc, takich jak np. Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny. Od nieocenionego przewodnika dowiedzieliśmy się, że brzegi Wisły na wysokości Płocka łączą dwa mosty. Stary most, zabytkowy, drogowo-kolejowy z 1938, zburzony podczas II wojny światowej, zrekonstruowany w 1950, z najdłuższą w Europie kolorową iluminacją. Nowy – Most Solidarności, zbudowany w 2007, z dwoma pylonami (wys. 65 m.), do których podwieszono 5 przęseł, najdłuższe z nich o rozpiętości 375 m. Jest to najdłuższy na świecie most takiej konstrukcji, ma 1200 m. długości.

Po przyjeździe do hotelu, zakwaterowaniu i obiadokolacji, spotkaliśmy się przy wspólnym śpiewaniu i w ten sposób zakończyliśmy pierwszy dzień pobytu w Płocku.

Następnego dnia, w niedzielę, chór Amici Canentes wziął udział w mszy w płockiej Bazylice Katedralnej. Dyrygował nami Jerzy Sawicki. Wykonaliśmy Missa Brevis Piotra Tabakiernika, oraz pieśni - Bóg Wszechmogący, anonimowego kompozytora, Tak bowiem Bóg, Piotra Pałki. Po mszy w ramach krótkiego koncertu zaśpiewaliśmy A Clare Benediction, Johna Ruttera, dwa psalmy Mikołaja Gomółki – Kleszczmy rękoma i Nieście chwałę, piosenkę ludową Na polu wierzba, w oprac. P. Maszyńskiego, Życzenie Fryderyka Chopina, a na zakończenie melodię ludową Dysc, w oprac. Tadeusza Mayznera.

Po powrocie do hotelu zjedliśmy obiad i zamierzaliśmy jeszcze raz przespacerować się po mieście, ale przeszkodziła nam burza i ulewny deszcz. Ruszyliśmy więc w drogę powrotną do Warszawy z żalem żegnając gościnne, piękne miasto Płock. Myślę, że wycieczka ta na długo zapadnie nam w pamięć.

Wiktoria Melech

Minęło lato, przyszedł znowu wrzesień,
A z nim złota, polska jesień.
Jezioro Bachotek i pachnący las
Jak zwykle gościnnie przyjęły nas.
Trzydzieści sześć osób-chórzyści i ich przyjaciele
Z prezeską Zalą i dyrygentką Iliną na czele.
Harmonogram zajęć z góry ustalony:
Próby chóru, spacery, kajakowe regaty,
Na cześć wrześniowych solenizantów(Stefana i Izy M.)
Zgodnym chórem wyśpiewane wiwaty.
Ognisko z winem, kiełbaskami,
Urozmaicone zabawnymi konkursami.
Przede wszystkim zaś wspólne śpiewanie,
Karol, Jerzy i Piotr zapewnili gitarowe granie.
Zwycięzcy regat-Agata i Jerzy-uhonorowani dyplomami.
Odkryty talent artystyczny-Basia Sz.
-nagrodzony okrzykami i gromkimi oklaskami.

W cieple grzejącego słońca,
W atmosferze pięknej pogody
Spędziliśmy wspaniale czas
Na łonie przyjaznej nam przyrody.

A na koniec jeszcze powiem:
Wszyscy się świetnie bawili.
Niech żałują ci, co z nami nie byli!

Wiktoria Melech