Link do zdjęć

 


Link do zdjęć


 

Bachotek 2018

Ostatni weekend tegorocznych wakacji (31.08. – 2.09)  tradycyjnie spędziliśmy w Bachotku. Program pobytu przewidywał obchody imienin Stefana, które świętowaliśmy w piątkowy wieczór, do późnych godzin nocnych. Dużą radość sprawiła nam obecność Basi Niemirowicz (byłej prezes Chóru UW), która przypomniała nam dawno niesłyszane piosenki chórowe.

Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem aktywności fizycznej – regaty, spacery i nowa fińska gra MÖLKKY.

Z przyjemnością uczestniczyliśmy w próbie, prowadzonej przez dyrygenta Jerzego Sawickiego, w sali konferencyjnej Stanicy Wodnej. Wieczorem pośpiewaliśmy przy ognisku. W niedzielę, jak co roku, udaliśmy się do Pokrzydowa, aby w tamtejszym kościele zaśpiewać podczas Mszy św.

I znów trudno było się rozstać z urokliwym miejscem, gdy po obiedzie zebraliśmy się przed historyczną stołówką. Pani prezes każdemu wręczyła pamiątkowy dyplom, bo przecież każdy miał swoje zasługi w tym, że wyjazd był tak udany.

                                                                                                                                                                                    Maria Paczkowska

 

Link do zdjęć

 

 

 

Link do zdjęć


 

Udział Amici Canentes w Festiwalu XI Spotkania Muzyczne w Szklarskiej Porębie – lipiec 2018

Chór Amici Canentes wziął udział w Festiwalu pn. XI Spotkania Muzyczne w Szklarskiej Porębie, który odbył się pod patronatem Pani Prof. Ewy Marchwickiej w dniach 29 czerwca – 8 lipca 2018 r.
Wykonaliśmy podczas festiwalu trzy koncerty: w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze (3 lipca br.), w hotelu Mała Bawaria w Szklarskiej Porębie (4 lipca br.) i w Ośrodku KRUS w Szklarskiej Porębie (5 lipca br.). Dyrygowali Ilina Sawicka i Jerzy Sawicki, zapowiadając jednocześnie kolejne sekwencje repertuaru. Oprócz owacji i kwiatów zespół otrzymał także  pamiątkowy puchar.
Ważnym doświadczeniem dla chórzystów była próba z udziałem Prof. Ewy Marchwickiej i cenne wskazówki dotyczące interpretacji utworów.
Codzienne pracowite próby były rekompensowane przez wycieczki turystyczne  – zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, organizowane przez Leszka i Jolę. W ogrodzie „Królowej Karkonoszy” można było pośpiewać wspólnie przy ognisku i wpatrywać się w wolnych chwilach w malowniczy górski krajobraz z widokiem na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Przed wyjazdem wykonaliśmy na pożegnanie dodatkowy minikoncert dla Kierownictwa i Pracowników stołówki pensjonatu.
Zamieszczamy plakat i kilka zdjęć z koncertów.

(M.L.)


Koncert muzyki chóralnej w Centralnej Bibliotece Rolniczej na zakończenie sezonu artystycznego 2017/2018

W auli Centralnej Biblioteki Rolniczej Chór Amici Canentes wykonał 27.06.2018 r. koncert dla członków i sympatyków TPChUW na zakończenie bieżącego sezonu artystycznego.
Dyrygowała Ilina Sawicka, a repertuar składał się z części sakralnej, pieśni staropolskich, piosenek ludowych i utworów współczesnych.
Przy wykonaniu przez Chór najnowszego utworu współczesnego kompozytora Piotra Dorosza „Christus surrexit hodie” Chórowi towarzyszył akompaniament harfy, na której zagrała Sara Rosłon, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie harfy Zuzanny Elsner. O programie koncertu i wykonawcach opowiedziała Maria Laskowska.
Niespodziankę taneczną przy pieśniach staropolskich przygotowali: Agata Kotlicka, pasjonatka tańca dawnego, oraz Michał Żelechowski.
Na zakończenie zaśpiewaliśmy razem ze słuchaczami piosenkę Jerzego Wasowskiego z 1959 roku – „Warszawa da się lubić”. Chórowi akompaniowali: na bandżo Maciej Mościcki (alias Heniek Małolepszy), na gitarach Leszek Lubański i Karol Wydrzyński.
Dyrekcji Biblioteki serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam wykonania koncertu w tej pięknej auli.
Załączamy program, plakat i zdjęcia.

Maria Laskowska

 


 

Koncert z okazji zakończenia roku akademickiego Staromiejskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  – 20.06.2018

      
Chór Amici Canentes został zaproszony do udziału w uroczystości zakończenia roku akademickiego Staromiejskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która odbyła się 20 czerwca 2018 w auli Centralnej Biblioteki Rolniczej im. M. Oczapowskiego w Warszawie.
      Na prośbę Kierownictwa SUTW rozpoczęliśmy koncert studenckim hymnem z XVIII wieku „Gaudeamus igitur”, zaśpiewanym wspólnie ze słuchaczami. Program koncertu, którym dyrygował Jerzy Sawicki, składał się z części sakralnej, pieśni staropolskich i dwóch utworów współczesnych. Na bis zaśpiewaliśmy razem ze słuchaczami piosenkę Jerzego Wasowskiego z 1959 roku – „Warszawa da się lubić”, do słów Bronisława Broka. Jerzy Sawicki akompaniował w tym utworze na akordeonie, Karol Wydrzyński na gitarze. Koncert zapowiadała Maria Laskowska.
       Warto wspomnieć, że zabytkowy gmach Biblioteki Rolniczej, położony w samym sercu stolicy, dzielił z nią bardzo burzliwe dzieje. W połowie XV wieku  założono tu klasztor oo. Bernardynów, spalony podczas potopu szwedzkiego jako ważny punkt oporu, a następnie odbudowany w  stylu barokowym. Świeckie funkcje budynków klasztornych datuje się po rozbiorach Polski. Podczas pobytu wojsk napoleońskich klasztor służył jako szpital wojskowy, a w refektarzu urządzono wytwórnię pałaszy. Następnie czynny udział zakonników w Powstaniu Styczniowym przyczynił się do likwidacji klasztoru w 1865 r. W budynkach poklasztornych mieściło się przez dwa lata seminarium duchowne, następnie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Od 1883 r. właścicielem zabudowań stało się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Po przebudowie gmachu otwarto bibliotekę Muzeum liczącą 466 dzieł w 749 tomach treści przemysłowej, technicznej, przyrodniczej i artystycznych wzorów rzemieślniczych. Założono też stację meteorologiczną. W latach 1890–1891 w pracowni fizycznej i chemicznej prowadziła doświadczenia Maria Skłodowska (później Curie). W 1939 r. podczas bombardowania Warszawy budynek Muzeum wraz ze zbiorami uległ zniszczeniu. Wnętrze spłonęło doszczętnie od bomb zapalających. Odbudowany po wojnie, w 1955 roku został przeznaczony na Centralną Bibliotekę Rolniczą.
       Księgozbiór Biblioteki liczy około 380 tys. wol. wydawnictw, w tym 207 tys. wydawnictw zwartych, 131 tys. wydawnictw ciągłych i 42 tys. zbiorów specjalnych. Liczba tytułów czasopism bieżących wynosi 598. W zbiorach Biblioteki znajdują się dwie cenne kolekcje: stare druki (828 wol. XVI–XVIII w.) i polonika XIX-wieczne (ok. 8200 wol.). Obie kolekcje – w językach polskim, łacińskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim – stanowią unikatowy w Polsce, bogaty zbiór obejmujący problematykę rolnictwa i nauk przyrodniczych, leśnictwa oraz szeroko pojętą wiedzę praktyczną o gospodarowaniu, w tym m.in. pszczelarstwo i jeździectwo.
         Ta zasłużona dla kraju placówka propaguje poprzez wieki polską kulturę i naukę i pełni rolę społecznego mecenatu nad nauką.  
        W auli Biblioteki zorganizowany był jubileusz 90-lecia Chóru UW i spotkania wszystkich pokoleń chórzystów. Z tym większą przyjemnością wykonaliśmy tu koncert dla słuchaczy Staromiejskiego UTW.
Załączamy kilka zdjęć.   

 Maria Laskowska


 

Piknik chórzystów w Brwinowie – 9 czerwca 2018
Brwinów przywitał nas w tym roku piękną pogodą. Tradycyjne spotkanie członków i sympatyków TPChUW odbyło się jak zwykle w zielonych ogrodach Zagrody – zabytkowego dworku, zwanego też Bartkiewiczówką. Mieszkał tu bowiem Zygmunt Bartkiewicz, pisarz i regionalista, który zbudował dworek w latach 1905–1910. Od końca lat 70. ubiegłego stulecia mieści się w nim siedziba Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa. Dziękujemy Pani Krystynie Nowickiej z Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa za udostępnienie obiektu i wspólne chwile. W spotkaniu wzięło udział około 30 osób. Przybyła także Pani Dyrygent Ilina Sawicka z Gośćmi.
Zaopatrzenie kulinarne zapewnili uczestnicy i koleżanki z Zarządu: Ela, Jola i Marysia. Atrakcją dla smakoszy były lody firmy Koral, ufundowane przez Jolę, czerwcową solenizantkę i nową Prezes, której zaśpiewaliśmy chórowy Toast. Śpiewom towarzyszył akompaniament dwóch gitar – Leszka i Karola. Popłynęły biesiadne przeboje i znane piosenki z lat 60. i 70. Leszek zaśpiewał nową wersję Sokołów, a Karol wykonał fragment Ave Maris Stella Piotra Dorosza, „we własnym opracowaniu na gitarę”. Pozujący do zdjęć przed Zagrodą piknikowy chór zaśpiewał spontanicznie i bez nut Anusieńkę. Dalsza część wieczoru upłynęła na wspólnych śpiewach przy ognisku, w znakomitych nastrojach. Załączamy zdjęcia.

Maria Laskowska


Oprawa muzyczna Mszy św. w Kościele Seminaryjnym w Warszawie – 5 czerwca 2018 r.

                                                                             

Do udziału w jubileuszowej Mszy św. z okazji 35-lecia małżeństwa zaprosiła nas koleżanka z sopranów Ewa Świątkowska. Kameralny skład Amici Canentes pod dyr. Jerzego Sawickiego wykonał na chórze Kościoła Seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 następujące utwory: dwa psalmy Mikołaja Gomółki – Kleszczmy rękoma oraz Nieście chwałę, mocarze, następnie Wacława z Szamotuł – Ach, mój Niebieski Panie, Piotra Dorosza – Ave Maris Stella i Johna Ruttera – Clare Benediction.

Po oficjalniej uroczystości zaśpiewaliśmy Jubilatom przed kościołem tradycyjne Sto lat, zapraszając przybyłych Gości na nasz koncert 27 czerwca br. w auli Centralnej Biblioteki Rolniczej.

Kościół Seminaryjny ma bardzo bogatą historię. Został zbudowany w latach 1661–1681 na planie krzyża z dwiema bocznymi nawami w stylu barokowym według projektu Isadoro Affaita starszego dla karmelitów bosych. Na stronie internetowej Kościoła zamieszczono ciekawe „spostrzeżenia renowacyjne” w wyniku badań świątyni i jej renowacji w 2012 roku.


Koncert Chóru Akademickiego UW w Sali Kolumnowej UW – 27 kwietnia 2018

Chór Akademicki UW zaprosił członków TPChUW na koncert promujący wydanie najnowszej płyty zespołu z „Całonocnym czuwaniem”, ostatnim i wyjątkowym dziełem wybitnego kompozytora Siergieja Rachmaninowa. Koncert odbył się 27 kwietnia br. w Sali Kolumnowej UW. Dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy Pani Dyrygent Irinie Bogdanovich oraz młodym chórzystom kolejnego sukcesu! Zamieszczamy kilka zdjęć z koncertu.

(M.L)


Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze TPChUW – 20 kwietnia 2018 r.
Zorganizowane 20 kwietnia 2018 r. Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa podsumowało pracę kończącego kadencję Zarządu i dokonało wyboru nowych władz Towarzystwa. Zebranie prowadził kol. Andrzej Zieliński.

Przyjęto wnioski do realizacji w następnej kadencji.

Nowo wybrany Zarząd ukonstytuował się następująco:
Jolanta Sikorska-Lis – prezes

Maria Laskowska – wiceprezes

Elżbieta Dudzińska – skarbnik

Andrzej Trybuła – członek, przewodniczący Rady Programowej

Izabela Borzym – członek

Maria Paczkowska – członek

Grzegorz Urbaniak – członek

Komisja Rewizyjna będzie pracować w składzie:

Barbara Szlachetko – przewodnicząca

Elżbieta Jędrych-Pordes – członek

Maria Piotrkiewicz – członek

Kronikarzami nadal są:
Maria Laskowska

Maria Piotrkiewicz (współpraca artystyczna)


Wiosenny koncert Śpiewających Przyjaciół 2018
Warto przypomnieć, że Chór Amici Canentes, działający od 2001 roku jako zespół Towarzystwa Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego, obchodzi w tym roku 17. urodziny. Z tej okazji wykonał 13 kwietnia br. wyjątkowo różnorodny pod względem repertuaru wiosenny koncert w auli Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który zorganizowano w ramach studiów doktoranckich naszej Pani Dyrygent Iliny Sawickiej, prowadzonych pod kierunkiem Pani Prof. Ewy Marchwickiej.
Zespół ma już bogaty dorobek – był to nasz sto dwudziesty koncert. Bardziej urozmaicony niż zwykle program składał się z kilku części: sakralnej w wykonaniu Chóru Amici Canentes, instrumentalnej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Sulejówku, chóralnych pieśni staropolskich oraz melodii ludowych. Występ rozpoczęliśmy „Preludium e-moll” Fryderyka Chopina, wykonanym na harfie i wiolonczeli przez młode artystki ze Szkoły Muzycznej, a dedykowanym naszym Przyjaciołom, którzy odeszli na zawsze w ostatnich latach. Wspomniała o tym witając słuchaczy prezes TPChUW Elżbieta Chojecka.
W części sakralnej Chór zaśpiewał pod dyr. Iliny Sawickiej dwa XVI-wieczne utwory: „Ach, mój Niebieski Panie” Wacława z Szamotuł i psalm „Nieście chwałę, mocarze” Mikołaja Gomółki.
Największe owacje otrzymały w tej części najnowsze, skomponowane dla Chóru Amici Canentes utwory współczesnego kompozytora Piotra Dorosza, etnomuzykologa i muzyka, absolwenta Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prawykonanie przez nasz zespół tych lirycznych utworów było dla nas ciekawym wydarzeniem muzycznym. Były to następujące utwory: pieśń „Ave Maris Stella”, skomponowana do słów średniowiecznej antyfony łacińskiej, której początek w polskim przekładzie brzmi: Bądź pozdrowiona Gwiazdo Morza, Matko Boża Panno; „Święta Panieneczka”, do której Piotr Dorosz napisał także słowa (Chórowi towarzyszył akompaniament harfy, na której zagrała Sara Rosłon, studentka UMFC); pieśń „Wiatr po stajni hula”, z muzyką i słowami Piotra Dorosza; i najnowszy utwór, skomponowany na tegoroczny okres Wielkanocny – łaciński hymn rozpoczynający się słowami: „Christus surrexit hodie, humano pro solamine”, co w polskim przekładzie brzmi: Chrystus dziś zmartwychwstał, ku pocieszeniu ludzi.
Prawykonanie tych utworów oceniał razem ze słuchaczami obecny na sali kompozytor – Piotr Dorosz, którego prowadząca koncert Maria Laskowska zaprosiła następnie na scenę, by wykonawcy mogli złożyć podziękowania za skomponowanie specjalnie dla naszego Chóru tych pięknych utworów. Była to dla nas ogromna radość, że mogliśmy przygotować i zaprezentować tak ciekawe muzyczne dzieła.
W części instrumentalnej wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku, o czym opowiedziała Dyrygent Ilina Sawicka, która pełni funkcję pedagoga w tej szkole.
W następnej części pojawiły się zapowiedziane wiosenne niespodzianki. Podczas wykonywania przez Chór jednego z utworów staropolskich na scenie pojawiła się para w strojach z epoki, wykonując przygotowany układ taneczny. Tancerzami byli: Agata Kotlicka, pasjonatka tańca dawnego, oraz Michał Żelechowski.
Wśród anonimowych utworów staropolskich z XVII wieku zaśpiewaliśmy trzy pieśni w opr. Włodzimierza Sołtysika: „Serdeczna dziewczyno”, „Skarżęć się, matusiu moja” oraz „Sużyłem ja tobie”. Anonimowe melodie tych utworów pochodzą z rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej, i stanowią – w połączeniu z barokowymi tekstami – cenny zabytek polskiej kultury muzycznej i literackiej XVII wieku. W naszym zespole jest wielu miłośników muzyki dawnej i pieśni staropolskich, śpiewanych w czasach studenckich w Chórze Akademickim UW, z czym wiążą się sentymentalne wspomnienia. Sentymentalny jest też dla niektórych z nas powrót po latach na scenę UMFC, gdyż w czasach górnej młodości śpiewaliśmy tu podczas Jubileuszu 50-lecia Chóru Akademickiego UW (w ówczesnej PWSM).
W ostatniej części koncertu zaprezentowaliśmy polskie pieśni ludowe. Wykonawcami byli: Chór Amici Canentes pod dyr. Jerzego Sawickiego oraz nasi specjalni goście, członkowie Zespołu Pieśni i Tańca SGH w Warszawie, którzy przybyli w kolorowych strojach ludowych. Zaśpiewaliśmy wspólnie trzy pieśni ludowe w opr. Tadeusza Sygietyńskiego: „Kukułeczkę”, „Pod borem” i „Furmana”, w którym partie solowe wykonał (bisując) dyrygent Jerzy Sawicki. Chórowi towarzyszył akompaniament – na fortepianie zagrał gościnnie Wiktor Kowalski, na trąbce Michał Żelechowski.
Nasz wiosenny koncert zakończyliśmy starą warszawską piosenką (z 1959 r.) „Warszawa da się lubić”, z muzyką Jerzego Wasowskiego i słowami Bronisława Broka. Do wspólnego zaśpiewania refrenu zostali zaproszeni wszyscy słuchacze. Zwrotki solo wykonał Maciej Mościcki (alias Heniek Małolepszy), akompaniowali mu: skrzypek Jerzy Sawicki oraz gitarzyści Leszek Lubański i Karol Wydrzyński.
Mimo późnej pory na życzenie słuchaczy wykonanych zostało kilka bisów. Powodzenie miały w tej części polskie pieśni ludowe. Podsumowanie koncertu odbyło się w pobliskiej „Kameralnej”, kawiarni z dawnym artystycznym klimatem. Potwierdziła się zasada, że trzynasty i piątek to szczęśliwy dzień, zwłaszcza z muzyką chóralną w tle. Zamieszczamy plakatzdjęcia z koncertu.

Maria Laskowska


Koncert w kościele Św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej - 28 stycznia 2018 r.
Zwiastunem koncertu było wykonanie przez Elżbietę Chojecką kolędy „Gdy śliczna panna”, z akompaniamentem harfowym Iliny Sawickiej, w czasie Mszy Świętej o godz. 11.30. Po nabożeństwie chór Amici Canentes wykonał koncert kolęd polskich i zagranicznych. Zachęceni przez dyrygentkę Ilinę Sawicką, śpiewali później wspólnie z chórzystami kolędy licznie zgromadzeni w kościele słuchacze. Akompaniowała na harfie Ilina Sawicka. W czasie koncertu chór Amici Canentes podziękował obecnemu w kościele kompozytorowi dwóch kolęd wykonanych przez chór, Piotrowi Doroszowi. W imieniu zespołu wręczyła kwiaty i wyraziła podziękowania Jolanta Sikorska. Koncert zapowiadała Maria Laskowska. Załączamy zdjęcia.


Kolędowanie w CPK - 24 stycznia 2018 r.
Chór Amici Canentes pod dyrekcją Iliny i Jerzego Sawickich wystąpił w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga-Południe z koncertem kolęd polskich i zagranicznych. Po koncercie, na zaproszenie dyrygentki i przy jej akompaniamencie harfowym, kolędowali wspólnie zgromadzeni słuchacze i chórzyści. Załączamy zdjęcia.


Spotkanie świąteczno-noworoczne 13 stycznia 2018r.
Doroczne spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW, podobnie jak ostatnie, odbyło się w siedzibie zaprzyjaźnionego z nami Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego. Gośćmi szczególnymi byli przedstawiciele naszego macierzystego Chóru UW, z p. dyrygent Iriną Bogdanovich i prezesem Hubertem Świątkiem.
Uczestnicy spotkania czuli się zobowiązani do dostarczenia jakiegoś smakołyku: a to wędlinki, a to paszteciku, a to sałateczki. Trunków też nie zabrakło.
Prezes Towarzystwa Elżbieta Chojecka powitała zebranych gości i przedstawiła plany naszej działalności w najbliższej przyszłości. Następnie zaprosiła gości do wysłuchania koncertu polskich kolęd w wykonaniu Amici Canentes. Zaśpiewaliśmy m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, „ Wiatr po stajni hula”, Święta panieneczka” (dwie ostatnie napisane specjalnie dla nas przez kompozytora Piotra Dorosza).
Po części oficjalnej nastąpiła część konsumpcyjna przy suto zastawionych stołach. Wszyscy czekali z niecierpliwością na „clou” wieczoru, czyli kabarecik. Wreszcie się zaczął! Kabarecik w reżyserii Grażynki Pijet oparty na tekstach o nieporozumieniach małżeńskich autorstwa znanych polskich satyryków. Wyróżnił się Władzio Mackiewicz „strojem i szykiem”, w dialogu z Izą Mazurowską. Ale najbardziej „zadała szyku” Iza Gac swoim talentem aktorskim . Wygłosiła monolog żony zatrzymanej za domniemane molestowanie męża. Wzbudziła prawdziwy entuzjazm sali.
Goście wrócili do konsumpcji, śpiewów i tańców, co obrazują fotografie wykonane przez Marię Laskowską, Krzysztofa Rostowskiego, Andrzeja Zielińskiego i Henryka Baczyńskiego prezentowane w zakładce Zdjęcia.

Urszula Capała


Dzień Świętej Łucji z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim
16 grudnia 2017 r. do Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu przybyło liczne grono zaproszonych gości, których przywitał Prezes TPS Tomasz Kwieciński. Następnie uroczyście wkroczył orszak Świętej Łucji, na czele z naszą koleżanką Agatą Kotlicką występującą w roli Św. Łucji. Chór Amici Canentes pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej wykonał po szwedzku stosowne na to święto piosenki, a po przerwie przeznaczonej na konsumpcję tradycyjnego „łucjowego” menu, kilka kolęd po polsku i angielsku.

Elżbieta Chojecka

Dokumentację fotograficzną wydarzenia można obejrzeć w zakładce „Zdjęcia


Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Towarzystwa Przyjaciół Chóru
Uniwersytetu Warszawskiego 18.10.2017


Warsztaty emisji głosu z p. Joanną Łukaszewską 11 października 2017


Udział członków Amici Canentes w koncercie Ad Hoc 30 września 2017
Koncert pod dyrekcją Iliny Sawickiej odbył się w AMFC jako zwieńczenie warsztatów Ad Hoc


Bachotek 1-3 września 2017
W dniach 1 -3 września 2017 roku tradycyjnie już spędzaliśmy czas w Bachotku. Tym razem wybraliśmy się wspólnie z grupą chórzystów z „ARS CHORI” – chórem, w którym śpiewa również nasza koleżanka Grażyna Pijet.
Ponieważ nie było nas dużo (24 osoby) zrezygnowaliśmy z autokaru, a dojechaliśmy na miejsce prywatnymi samochodami.
Chociaż już wiele razy byliśmy w Bachotku to jednak piękna Brodnica pozostawała na uboczu. Tym razem postanowiliśmy zwiedzić to urocze miasto angażując jako przewodników Lenkę i Mirka Pawlików. Pogoda trochę płatała figle, ale udało się nam zwiedzić Kościół Farny pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i stare kolorowe kamieniczki. Była to dla nas miła przerwa w podróży.
Do Bachotka dojechaliśmy w godzinach popołudniowych. Po zakwaterowaniu niespodzianka – nasza koleżanka Jola Sikorska ugościła nas pysznymi własnoręcznie przygotowanymi daniami. Chciała w ten sposób podziękować za udział chóru w uświetnieniu uroczystości zaślubin jej córki Oli. Jedzenie było pyszne, nasza koleżanka ma również talent kulinarny – przekazano więc wiele wspaniałych życzeń dla młodej pary oraz podziękowań dla Joli.
W sobotę mieliśmy 2 próby, które poprowadziła nasza prezes Zala, ponieważ dyrygentka Ilina nie mogła uczestniczyć w wyjeździe, a chcieliśmy, jak zawsze, zaśpiewać podczas niedzielnej mszy w pobliskim Pokrzydowie. Były pewne problemy z liczebnością w poszczególnych głosach, ale wsparli nas koledzy z „ARS CHORI”. Przygotowaliśmy następujące utwory: „Bóg Wszechmogący”, „Nieście chwałę mocarze”, „A Clare Benediction” i „Kleszczmy rękoma”.
Pogoda nas nie rozpieszczała, ale co to za wyjazd do Bachotka bez regat kajakowych?! Odważnymi żeglarzami byli Grzegorz Urbaniak, Iza Borzym i Witek Zieliński. Wszystko zakończyło się szczęśliwie, naszym śmiałkom (Grzegorzowi i Izie) udało się okrążyć wyspę na jeziorze i wrócić w chwale do Stanicy w Bachotku, gdzie nagrodziliśmy ich gromkimi brawami oraz wręczyliśmy nagrodę ufundowaną przez Stefana Chełstowskiego. A kiedy zapadł wieczór zebraliśmy się przy ognisku. Nadszedł czas złożenia życzeń solenizantowi Stefanowi, który przygotował dla wszystkich wspaniały poczęstunek. Życzenia i wiwaty na jego cześć rozbrzmiewały długo, a potem było wspólne śpiewanie z akompaniamentem gitar, na których grali Leszek Lubański, Karol Wydrzyński i Piotr Łobodziński z „ARS CHORI”.
W niedzielę wybraliśmy się do Pokrzydowa na mszę. Na szczęście pogoda się poprawiła i mogliśmy bez przeszkód spacerkiem dotrzeć na miejsce. Tam dołączyła do nas Lenka Pawlik i pod dyrekcją naszej nieocenionej Zali wykonaliśmy zaplanowane utwory podczas mszy. Słuchacze przyjęli nasze śpiewanie bardzo serdecznie i szkoda, że nie mogliśmy wykonać dla nich koncertu po nabożeństwie. Trzeba to będzie naprawić w przyszłości. A po powrocie z Pokrzydowa czekał na nas obiad, po którym trzeba było już wracać do domu. Czas w Bachotku upływa przyjemnie i bardzo szybko. Mamy więc nadzieję spotkać się w tym uroczym miejscu za rok.
W zakładce Zdjęcia można obejrzeć fotografie wykonane przez Elżbietę Dudzińską, Marię Laskowską i Leszka Lubańskiego.

Ela Dudzińska.


Kościół Benedyktynów w Warszawie 15 lipca 2017
Chór Amici Canentes pod dyrekcją Magdaleny Przybysz wykonał kilka utworów jako oprawę muzyczną ślubu Oli, córki Joli Sikorskiej


Szklarska Poręba 3- 9 lipca 2017
Tegoroczny sezon artystyczny zakończyliśmy w „pięknych okolicznościach przyrody”, uczestnicząc w „X Spotkaniach Muzycznych- Szklarska Poręba 2017”. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym imprezy była kolejny już raz Pani Profesor Ewa Marchwicka, która pracując głównie z Karkonoską Wakacyjną Orkiestrą Kameralną, przeprowadziła również z nami kilka zajęć warsztatowych.
Mieszkaliśmy w pięknie położonym pensjonacie „Królowa Karkonoszy”, skąd blisko było do ośrodka kultury, gdzie codziennie ćwiczyliśmy nasze wokalne umiejętności pod czujnym okiem i uchem naszej nieocenionej dyrygentki – Iliny Sawickiej. Każdą chwilę, która nie była zagospodarowana muzycznie, wykorzystywaliśmy na podziwianie uroków Karkonoszy. Świetnym organizatorem turystycznych wypadów był Leszek Lubański- wymyślał trasy, koordynował dowóz busami i czuwał, żebyśmy zdążyli na czas wrócić, bo przecież w Szklarskiej mieliśmy wykazywać się głównie artystycznie.
Wspólnie z orkiestrą (nazywaną przez p. prof. pieszczotliwie KWOKĄ) wykonaliśmy 3 koncerty, ciepło przyjęte przez publiczność: 6.07.17 w CRR KRUS, 7.07.17 w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach oraz 8.07. 17 w Muzeum Hauptmana w Jagniątkowie. Dużą radość sprawiło nam wykonanie z młodziutkimi członkami orkiestry utworu W. Steca „Chóry”. Po ostatnim koncercie „o ciptaszku” śpiewali już chyba wszyscy uczestnicy Spotkań.
Wyjechaliśmy ze Szklarskiej Poręby bogatsi o nowe doświadczenia, z nadzieją, że spotkamy się w tym uroczym miejscu za rok. Zdjęcia z naszego wyjazdu można obejrzeć tutaj.

Maria Paczkowska

Wyjazd do Płocka 3-4 czerwca 2017 r.
Prośba o wykonanie koncertu w Katedrze Płockiej skierowana do proboszcza ks. Kanonika Stefana Cegłowskiego spotkała się z pozytywnym odzewem, co zdecydowało o organizacji wyjazdu. Pierwszy dzień pobytu przeznaczyliśmy na zwiedzanie: najpierw indywidualnie Muzeum Secesji , a następne 3 godziny z przewodnikiem. Dzień był dla miasta wyjątkowy, bo odbywał się doroczny Jarmark Tumski –jeden z największych w Polsce jarmarków kolekcjonerskich oraz inne imprezy w związku z 780 rocznicą nadania praw miejskich. Płock, jedna z pięciu stolic Polski, ma piękne zabytki: katedrę z XII w. z sarkofagami Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, Muzeum Archidiecezjalne ze wspaniałą kolekcją , pozostałości zamku książęcego w postaci dwóch wież, Małachowiankę- najstarszą szkołę średnią w Polsce, Stare Miasto z uliczkami Grodzką i Tumską. To wszystko i wiele innych pokazał i opowiedział wspaniale p. Michał-przewodnik. Następnego dnia, w niedzielę, niezwykłym przeżyciem był udział Amici Canentes we Mszy Świętej w Katedrze, podczas której wykonaliśmy m. in. Mszę Piotra Tabakiernika i Ave verum V.A. Mozarta z akompaniamentem pana organisty katedry. Po nabożeństwie wykonaliśmy krótki koncert a cappella pieśni sakralnych i ludowych . Dyrygował wszystkimi utworami Jerzy Sawicki, a odebrano nasze muzykowanie bardzo ciepło. Wrażeń z pobytu w Płocku mamy dużo i pozytywnych. W zakładce Zdjęcia można obejrzeć foto wykonane przez Marię Laskowską, Tomasza Paczkowskiego, Mariana Rylskiego i Leszka Lubańskiego.


Majówka w Brwinowie 20 maja 2017 r.
Z wielka radością członkowie naszego Towarzystwa udali się w słoneczną sobotę 20 maja do Brwinowskiej Zagrody na tradycyjny majowy piknik. Naszymi gośćmi byli p. Tomek – Prezes Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego z żoną . Zaopatrzenie żywnościowe zapewnili wspólnie uczestnicy i koleżanki z Zarządu: Ela, Marysia i Jola. Akompaniament gitarowy do licznych śpiewów zapewnili nasi nadworni gitarzyści: Karol i Tomek . Henio sprawdził się kolejny raz jako strażnik ogniska. Po przyjeździe Państwa Dyrygentów z osobą towarzyszącą było nas razem 30 osób. Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Brwinowa za gościnę!!!


Koncert wiosenny "Amici Canentes" na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie 2.04.2017
Tegoroczny koncert zespołu "Amici Canentes" pod dyrekcją Iliny Sawickiej odbył się w sali koncertowej UM Fryderyka Chopina w Warszawie. Do wspólnego śpiewania zostali zaproszeni goście - grupa wokalna L'Estro Cantando pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej. Zebraną licznie publiczność powitała prezes TPChUW Elżbieta Chojecka. Koncert zapowiadała Maria Laskowska, przed częścią trzecią koncertu wystąpiła również z zapowiedzią dyrygent Ilina Sawicka. Program koncertu składał się z trzech części. W pierwszej części wystąpił chór "Amici Canentes". Wykonał cztery utwory o charakterze sakralnym . Głównym punktem tego fragmentu koncertu była "Msza" Mariana Sawy składająca się z czterech części.W drugiej części koncertu wystąpili zaproszeni goście. Wykonali sześć utworów o bardzo zróżnicowanym charakterze , zarówno dawnych jak i współczesnych, z kręgu muzyki angielskiej , niemieckiej i polskiej. Pierwsze trzy utwory zostały wykonane z towarzyszeniem młodych , ale znakomitych instrumentalistów : podwójne skrzypce, wiolonczela , klawesyn. W trzeciej części koncertu wystąpił ponownie chór "Amici Canentes" , tym razem z repertuarem o charakterze folklorystycznym . Z tej okazji członkinie zespołu założyły kolorowe , ludowe chusty i korale. Zespół wykonał sześć utworów : trzy pieśni ludowe , pieśń F. Chopina "Życzenie" oraz Kołysankę " do słów K. I. Gałczyńskiego. Występ obu chórów zakończyło wspólne wykonanie żartobliwego utworu pt. "Chóry" z muzyką W. Steca do słów A. Andrusa. Tegoroczny koncert został bardzo życzliwie przyjęty przez publiczność . Z przyjemnością słuchaliśmy miłych opinii , że koncert był urozmaicony i udany.

Urszula Capała

Zdjęcia z koncertu wykonali:Jakub Chmielewski,Maria Laskowska, Marian Rylski - w zakładce Zdjęcia


Towarzystwo Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego
serdecznie zaprasza na

Wiosenny koncert muzyki chóralnej

Wystąpią:

Chór Amici Canentes
pod dyrekcją Iliny Sawickiej
i
L’Estro Cantando
pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej

♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Warszawa, ul. Okólnik 2

niedziela, 2 kwietnia 2017, godz. 13.30

W programie
m.in. T. Tallis, D. Buxtehude, A. Scarlatti,
J.S. Bach, F. Chopin, J. Maklakiewicz,
S. Moniuszko, M. Sawa, J. Rutter

Wstęp wolny


Kościół Św.Anny 8.03.2017 r.
Chór Amici Canentes wykonał oprawę muzyczną Mszy Świętej w Kościele Św. Anny w Warszawie poświęconej pamięci harfistki Victorii Jankowskiej. Po Mszy odbył się koncert zorganizowany przez Fundację im. Victorii Jankowskiej wspierającą młodych artystów.


Koncert 15.01.2017 r.
Chór Amici Canentes wykonał koncert w Centrum Handlowym " Promenada" w ramach Wielkiej Orkiestry Swiątecznej Pomocy. Zaśpiewał 5 kolęd i "Kołysankę" J. Maklakiewicza.


Spotkanie świąteczno-noworoczne - 14. 01. 2017 r.
Dnia 14. 01 . 2017 r. zorganizowaliśmy sobie , tak jak co roku w styczniu , spotkanie noworoczne dla nas i zaproszonych gości i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW . Spotkanie odbyło się w siedzibie zaprzyjaźnionego Towarzystwa Polsko -Szwedzkiego przy ul. Senatorskiej.
Pani Prezes Ela Chojecka powitała zebranych gości i złożyła wszystkim życzenia noworoczne.
Na początku spotkania chór Amici Canentes zaśpiewał program złożony z kolęd polskich i angielskich oraz „Kołysanki” w opr. J. Maklakiewicza. Warto zaznaczyć , że rozgrzewkę głosową przed koncertem przeprowadził zawsze nas wspierający Jerzy Sawicki , w sposób nie tylko profesjonalny ale i niezwykle energetyzujący i mobilizujący.
Po koncercie rozpoczęliśmy degustację rozmaitych przysmaków zgromadzonych na stołach w sali biesiadnej . „Szwedzki” stół noworocznego spotkania zawsze jest świetny , ale w tym roku był wyjątkowo urozmaicony.
Po degustacji , wzmocnieni na ciele i duchu, zasiedliśmy na widowni, aby podziwiać , jak co roku „ Kabarecik” pod wodzą Grażynki Pijet.
Tegoroczny „Kabarecik” był przygotowany w duchu śpiewająco – piknikowym.
Rozpoczął Jerzy Sawicki jako Jan Kiepura , wykonując z własnym gitarowym akompaniamentem arię naszego słynnego tenora „Brunetki , blondynki” przy wielkim aplauzie publiczności.
Potem nastąpiła część śpiewająco-biesiadna „Kabareciku” rozpoczęta wykonanym razem z publicznością kanonem „Płonie ognisko w lesie”.
Potem nastąpiły występy taneczne.
Wśród nich na pewno na uwagę zasłużył taniec kurpiowski w wykonaniu naszej pani Dyrygent Iliny Sawickiej i Jerzego Sawickiego występujących w bajecznie kolorowych ludowych strojach.
Po „Kabareciku” znów kontynuowaliśmy degustację oraz śpiewanie piknikowe . Płynęły ulubione pieśni przy gitarowym akompaniamencie Karola : „Dunaj”, „Buzuki”, „W zielonym gaju” „Serce w plecaku” i tym podobne.
Pod koniec spotkania odbyła się wspaniała sesja zdjęciowa zaaranżowana przez naszych chórowych fotografów. Zdjęcia na pewno uchwyciły piękne, twarzowe kreacje dam wręcz wysmakowane pod kątem koloru i formy. Wyróżnić należy naszą koleżankę Agatę jako „damę w bieli” z epoki empire.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie spotkania.
Do miłego zobaczenia w przyszłym roku.

Urszula Capała.


Dzień Świętej Łucji z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim -17.12.2016 r.
W tym roku Dzień Świętej Łucji był obchodzony szczególnie uroczyście przez Towarzystwo Polsko-Szwedzkie z racji 90-lecia jego istnienia. 17 grudnia o godz.17.00 w hallu Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu zebrało się liczne grono gości, których przywitał Prezes Tomasz Kwieciński. Uroczystość rozpoczęła się koncertem kolęd wykonanych na harfie przez uczniów Iliny Sawickiej ze szkoły muzycznej w Sulejówku. Następnie uroczyście wkroczył ze śpiewem orszak Świętej Łucji, którą tym razem kreowała nasza koleżanka Magdalena Brykczyńska , a w orszaku wystąpiły dwie wnuczki członków naszego chóru. Amici Canentes odśpiewał po szwedzku kilka piosenek związanych z Dniem Świętej Łucji, niektóre z towarzyszeniem gitary, inne harfy lub instrumentów perkusyjnych. Po krótkiej przerwie przeznaczonej na konsumpcję tradycyjnych dla tego Święta przysmaków, chór Amici Canentes wykonał kilka kolęd polskich i „Ding dong” po angielsku.

Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku przy ul. Senatorskiej, początkowo jako część zamknięta- z udziałem Pani Ambasador Królestwa Szwecji w Polsce, a w części mniej oficjalnej w siedzibie Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego. Stamtąd do późnych godzin nocnych rozlegały się śpiewy międzynarodowego towarzystwa z różnorodnym repertuarem. Były solowe występ gitarzystów oraz dużo wspólnych śpiewów chóralnych. Główną rolę organizatora części artystycznej tego Dnia pełniła nasza pani dyrygent Ilina Sawicka.

W zakładce Zdjęcia można obejrzeć dokumentację fotograficzną wydarzenia.


Wielki Zjazd Chórzystów 3.12.2016
Jubileuszowi Chóru UW tradycyjnie towarzyszy spotkanie chórzystów wszystkich pokoleń. Tym razem odbyło się w Sali Bankietowej „Imperia” i trwało do białego rana dnia następnego. Oprócz rozmów i konsumpcji były też: tańce przy muzyce , polonez w wykonaniu ok. 100 tancerzy, występy kabaretowe i estradowe chórzystów młodszych i starszych. Zabawa była przednia!

Elżbieta Chojecka

Dokumentacja fotograficzna autorstwa Marii Laskowskiej w zakładce Zdjęcia.


Koncert Trzech Chórów – 2.12.2016r.
Z okazji Jubileuszu 95-lecia Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego odbył się koncert w wykonaniu chórów: Amici Canentes TPChUW, Collegium Musicum UW i Jubilata.
Wydarzenie to miało miejsce w Auli Koncertowej w Starym BUW-ie na terenie Kampusu Centralnego Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu.
Chór Amici Canentes pod dyrekcją Iliny Sawickiej wykonał z akompaniamentem organowym Mszę współczesnego polskiego kompozytora Piotra Tabakiernika, pieśń Johna Ruttera oraz dwie polskie pieśni ludowe: „Na polu wierzba” i „Dysc”. Wykonanie zostało ciepło przyjęte przez słuchaczy.
Chór Kameralny Collegium Musicum pod dyrekcją Andrzeja Borzyma zaśpiewał interesujące opracowania na chór ośmiu piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów, które , jak zawsze, podobały się bardzo licznie zgromadzonej publiczności.
Chór Akademicki UW pod dyrekcją Iriny Bogdanovich miał w programie utwory Wacława z Szamotuł, Pawła Łukaszewskiego, Einojuhani Rautavaara oraz część IX iX Całonocnego czuwania Siergieja Rachmaninowa. Zakończył swój wspaniały koncert oryginalnym wykonaniem Skyfall Adkinsa -Epwortha.
Dużym przeżyciem dla chórzystów, ale także słuchaczy, było wspólne wykonanie „Kołysanki” Jana Maklakiewicza jako wspomnienie Jurka Czarneckiego „Szwagra” - chórzysty związanego z Chórem UW przez kilkadziesiąt lat.

Elżbieta Chojecka


Udział chóru Amici Canentes w Festiwalu „Varsovia Cantat” 29-30 października 2016 r.

29 października w pięknej Sali Koncertowej Galerii Porczyńskich odbywały się przesłuchania konkursowe Festiwalu, zgłoszonych w czterech kategoriach zespołów chóralnych: 6 polskich i 6 zagranicznych, w tym chóru Uniwersytetu z Hong Kongu. Chór Amici Canentes występował w kategorii „ Chóry mieszane” i wykonał 4 utwory a cappella : „Glorię” Mariana Sawy, utwór ludowy „Na polu wierzba” Piotra Maszyńskiego, „A Clare Benediction” Johna Ruttera i „Dysc” Tadeusza Mayznera.
W niedzielę 30 października w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbył się Koncert Galowy z rozdaniem nagród. Nagrody-statuetki i dyplomy wręczał Przewodniczący Jury prof. Romuald Twardowski z przedstawicielem organizatora. Obok prezentujemy dyplom dla chóru Amici Canentes, który odebrała dyrygentka Ilina Sawicka.
W zakładce Zdjęcia można obejrzeć mini dokumentację foto z wydarzenia.


Udział Amici Canentes w koncercie warsztatów muzycznych w UMFC pod dyr. Iliny Sawickiej - 24 września 2016
W sali koncertowej UMFC odbył się w sobotę 24 września br. koncert finałowy eksperymentalnego Chóru AD HOC, który przygotowała i poprowadziła Ilina Sawicka.
W ramach studiów doktoranckich Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie we wrześniu br., podobnie jak rok temu, zostały zorganizowane warsztaty muzyczne objęte merytoryczną opieką prof. Ewy Marchwickiej. Do udziału w nich zaproszono osoby śpiewające, gotowe na przeżycie ciekawej przygody chóralnej. Uczestnicy projektu przez osiem dni obcowania z wybranym repertuarem na chór mieszany i harfę stworzyli – pod kierunkiem profesjonalistów – eksperymentalny chór AD HOC, który na zakończenie warsztatów wykonał koncert finałowy pod dyr. Iliny Sawickiej. W programie znalazły się m.in. utwory Leoša Janáčka, Paula Hindemitha oraz obecnego na sali Bartosza Kowalskiego, który specjalnie na tę okazję skomponował jeden z wykonanych przez zespół utworów. Na harfie grały Sara Pustoła, Aleksandra Traczyńska i Agata Salwińska, na organach – Maja Baczyńska. Występy wzbogacił udział solistów i kwartetu smyczkowego.
Pozytywne słowa pod adresem wykonawców i ich muzycznej aktywności wyraziła obecna na sali pani prof. Ewa Marchwicka.
Wśród wykonawców byli chórzyści Amici Canentes – dwa alty (Iza M. i Grażyna N.), dwa soprany (Agata K. i Magda B.) oraz bas (Grzegorz U.). Brzmienie basów uświetnił muzyk profesjonalista Jerzy Sawicki.
Na koncert przybyła grupa słuchaczy z TPChUW, a także nasi sympatycy z Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego – pan prezes Tomasz Kwieciński z małżonką. Po koncercie wykonawcy i osoby towarzyszące spędzili w muzycznym nastroju resztę wieczoru w pobliskiej Kameralnej, składając gratulacje pani dyrygent Ilinie Sawickiej, autorce muzycznego projektu. Załączamy zdjęcia i plakat.

Maria Laskowska


Wyjazd do Bachotka 2-4 września 2016 r.
36-osobowa grupa członków i sympatyków Towarzystwa, przy pięknej pogodzie, spędziła ten czas bardzo czynnie. Były próby chóru, regaty kajakowe, imieniny, ognisko ze śpiewaniem i tańcami. W niedzielę, tradycyjnie, chór Amici Canentes uczestniczył „śpiewajaco” we mszy świętej w Pokrzydowie.


Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW -22 czerwca 2016 r.
Zgodnie ze Statutem Towarzystwa odbyło się coroczne Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze jego Członków. Zebranie odbyło się w siedzibie Towarzystwa Polsko Szwedzkiego , a przewodniczyła kol. Agnieszka Rabińska. Uczestniczyło w nim 21 osób. Podjęto wnioski do dalszej pracy.

Elżbieta Chojecka


Pożegnanie Ewy - 22 czerwca 2016
W dn. 22.06.2016r z głębokim żalem pożegnaliśmy naszą koleżankę śp Ewę Zielińską z domu Łaszkiewicz współzałożycielkę i członkinę chóru Amici Canentes, w którym mimo ciężkiej choroby śpiewała prawie do ostatnich swoich dni. Ostatnie pożegnanie odbyło się w Domu Pogrzebowym na Wojskowych Powązkach. Ceremonię liturgiczną uzupełnioną o wspomnienia biograficzne z życia Ewy odprawił pastor kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. W ostatnim pożegnaniu uczestniczyła liczna grupa jej byłych koleżanek i kolegów z chóru Uniwersyteckiego, którego również była członkiem w okresie studiów oraz aktualni członkowie chóru Amici Canentes, który uświetnił ceremonię śpiewem wykonując cztery utwory „Ave Verum Corpus”, Kryste, Dniu Nasze Światłości”, Psalm XI „ Czekałem z cierpliwością, a Pan mnie obaczył” oraz „My Lord What a Morning”. Po mszy urna z prochami została złożona do grobu rodzinnego na Starych Powązkach.


Majówka w Brwinowie - 21 maja 2016
W sobotę 21 maja 2016 r. odbyła się dla członków i sympatyków Towarzystwa tradycyjna „Majówka w Brwinowie”. Przybyli podziwiali pięknie odnowiony dworek „Zagroda”, konsumowali zgromadzone przysmaki, a na koniec rozśpiewali się przy ognisku. Dziękujemy Towarzystwu Przyjaciół Brwinowa za zaproszenie. Więcej na ten temat - Ula Capała w „Piszemy”.

Elżbieta Chojecka


Jubileusz brwinowskiego liceum – 16 kwietnia 2016 r.
16 kwietnia 2016 r. odbyły się obchody 60-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Brwinowie. Chór Amici Canentes już drugi raz uczestniczył w świętowaniu jubileuszu tej szkoły – w 2007 roku śpiewaliśmy podczas mszy św. z okazji 50-lecia. Tegoroczne obchody również zaczęły się uroczystą mszą i naszym „Gaude Mater Polonia”. Zaśpiewaliśmy następnie kilka psalmów Mikołaja Gomółki, „Kryste, dniu naszej światłości” Wacława z Szamotuł oraz „Glorię” Mariana Sawy. Zakończyliśmy występ radosnym „Gaudeamus igitur”.
Dołączam się do podziękowań, jakie otrzymał nasz Chór pod dyrekcją Iliny Sawickiej od Dyrekcji szkoły oraz Komitetu Organizacyjnego obchodów i bardzo się cieszę, że przyczyniliśmy się do uświetnienia jubileuszu mojej szkoły, w której pracują aż trzy nasze „soprany” – Ela Dudzińska, Jola Sikorska i ja (ja od prawie 30 lat). Dużą radość sprawiły mi wyrazy uznania dla Chóru, jakie składali na nasze ręce absolwenci i inni goście podczas dalszych uroczystości.
Załączamy tekst podziękowań Dyrekcji LO i Komitetu Organizacyjnego oraz trochę zdjęć.

Maria Paczkowska


Koncert wiosenny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina – 10 kwietnia 2016
Chór Amici Canentes TPChUW, obchodzący w tym roku piętnastolecie działalności, wystąpił 10 kwietnia br. pod dyr. Iliny Sawickiej z jubileuszowym koncertem, który odbył się w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Licznie przybyłych gości powitała prezes TPChUW Elżbieta Chojecka.
Program spotkania był bardzo urozmaicony. W repertuarze Amici Canentes znalazły się utwory Mikołaja Gomółki i Wacława z Szamotuł oraz wykonana po raz pierwszy „Missa Brevis” Piotra Tabakiernika z akompaniamentem organowym Mai Baczyńskiej, a także „Gloria” Mariana Sawy oraz melodie ludowe.
W drugiej części spotkania wystąpił zaproszony przez nas Chór Ursynovia Cantabile UUTW pod dyr. Krystyny Kowalskiej-Wojuckiej. Bliskie kontakty między naszymi zespołami zostały zainicjowane przez Zygmunta Szafrańskiego, śpiewającego w obu chórach.
Na zakończenie obydwa chóry wykonały wspólnie utwór „Kom” współczesnej szwedzkiej kompozytorki Moniki Aslund. Zaprezentowany program został dobrze przyjęty przez słuchaczy. Koncert zapowiadała Maria Laskowska. Dzięki prof. Andrzejowi Trybule dostępne będą nagrania koncertu na płytkach.
Zamieszczamy plakat, szczegółowy program koncertu oraz zdjęcia, których autorami są: Anna Młotkowska, Tomasz Paczkowski, Ryszard Żukowski, Grażyna i Jerzy Kilirenko.

Maria Laskowska


Oprawa muzyczna Mszy św. w Kościele św. Anny w Warszawie, poświęconej pamięci Victorii Jankowskiej
8 marca 2016 r.

Chór Amici Canentes przygotował oprawę muzyczną, wykonaną podczas Mszy św. poświęconej pamięci artystki Victorii Jankowskiej w Kościele św. Anny w Warszawie w dniu 8 marca 2016 r.
Wykonaliśmy pod dyr. Jerzego Sawickiego po raz pierwszy mszę współczesnego polskiego kompozytora Piotra Tabakiernika „Missa Brevis”, a także utwór Wacława z Szamotuł „Kryste, dniu naszej światłości.” Na organach akompaniował Kamil Steć.
W programie koncertu harfowego, poświęconego pamięci Victorii Jankowskiej, który odbył się bezpośrednio po Mszy, wystąpili m.in. – w utworze Bartosza Kowalskiego (ur. 1977) „Circles on the water II” na harfę i kwartet skrzypcowy – Ilina Sawicka (harfa), Jerzy Sawicki (altówka), Piotr Nermer (I skrzypce), Iga Wasilewska (II skrzypce), Can Kehri (wiolonczela).
Prowadzący koncert przekazali dużo informacji o repertuarze i tajnikach gry na harfie. Załączamy biografię artystyczną Victorii Jankowskiej, której poświęcony był wieczór harfowy (link), oraz informację o założonej fundacji, mającej na celu zachowanie pamięci harfistki.

Maria Laskowska


Akademia Chóralna Seniora w Bydgoszczy, 19–21 lutego 2016
Grupa Amici Canentes z p. dyrygent Iliną Sawicką i p. Jerzym Sawickim uczestniczyła w lutym w Akademii Chóralnej Seniora w Bydgoszczy. W programie był międzynarodowy panel dyskusyjny, konferencja naukowa, otwarte warsztaty wokalne i koncerty. Organizatorzy imprezy to Akademia Muzyczna w Bydgoszczy, bydgoskie Miejskie Centrum Kultury, Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy oraz Federacja Caecilianum. Celem projektu było propagowanie śpiewu chóralnego w grupie seniorów zrzeszonych w zespołach wokalnych i chórach działających w organizacjach pozarządowych, ośrodkach kultury oraz w środowiskach parafialnych. Być może ktoś z naszych uczestników wzbogaci ten opis szczegółową relacją. Słyszymy, że był to ciekawy i udany wyjazd, a tego rodzaju impreza godna uwagi na przyszłość. Zamieszczamy kilka nadesłanych zdjęć.

(ML)


Udział w wykładzie prof. Hermana Lindqvista w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim – 15 lutego 2016 r.
Kierownictwo Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego zaprosiło chórzystów Amici Canentes na wykład prof. Hermana Lindqvista ze Szwecji, który odbył się 16 lutego br. w znanej nam siedzibie Towarzystwa przy ul. Senatorskiej 11.
Tematem wykładu była historia dynastii Wazów, panującej w Szwecji i w Polsce w XVI i XVII wieku. Prof. Herman Lindqvist jest korespondentem zagranicznym, pasjonatem historii, autorem 59 książek i cyklu telewizyjnego „Historia Szwecji”. Podczas spotkania opowiedział o burzliwych losach rodu Wazów i skomplikowanych drogach do władzy i sukcesu. Wykład tłumaczyła na język polski żona profesora Lindqvista.
W spotkaniu, prowadzonym przez prezesa Towarzystwa Tomasza Kwiecińskiego, wzięli udział przedstawiciele środowisk polsko-szwedzkich, a także grupa chórzystów Amici Canentes. Zamieszczamy kilka zdjęć, wykonanych przez Stanisława Godulę.

Maria Laskowska


Pożegnanie ŚP. Ireny Matuszelańskiej – 1 lutego 2016 r.

1 lutego 2016 roku w Kościele przy ul. Nobla 16 na Saskiej Kępie pożegnaliśmy ŚP. Irenę Matuszelańską, nestorkę warszawskiej chóralistyki, członkinię Akademickiego Koła Muzycznego Uniwersytetu Warszawskiego z lat 1935–1939, z zawodu biologa i lekarza neurologa, Honorową Członkinię Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW.
Przybyli na uroczystość pogrzebową chórzyści i dyrygenci Chóru Akademickiego UW i Chóru Amici Canentes TPChUW zaśpiewali podczas Mszy m.in. „Ave verum” Mozarta, psalmy Mikołaja Gomółki i utwory Wacława z Szamotuł. W pożegnalnej mowie księdza zostały przypomniane czasy studenckie Pani Irenki w Chórze UW w latach trzydziestych, Jej trudne losy w okresie okupacji, a także bogaty i pełen sukcesów okres pracy zawodowej w medycznych placówkach Warszawy w czasach powojennych.
Po Mszy żałobnej Rodzina, Bliscy i chórzyści odprowadzili Zmarłą na Cmentarz Powązkowski, gdzie została pochowana w rodzinnym grobowcu.
Pozostanie w naszej pamięci jako Osoba o szlachetnym sercu i wielkiej wrażliwości na sprawy innych ludzi, pełna optymizmu i dobrej energii. Pozostanie symbolem międzywojennej historii Chóru Akademickiego UW – jako ostatnia chórzystka tego zespołu z lat trzydziestych ubiegłego wieku, a współcześnie Honorowa Członkini naszego Towarzystwa, chętnie uczestnicząca w spotkaniach pokoleń i koncertach Amici Canentes.
W zakładce Pożegnania zamieszczamy wspomnienia Elżbiety Jędrych, którą łączyły z Panią Ireną więzy bliskiej przyjaźni. Zamieszczamy też trochę zdjęć z pożegnalnej uroczystości.

Maria Laskowska


Koncert dla Teodora – 31 stycznia 2016 r.
W dniu 31 stycznia 2016 r. Chór Amici Canentes uczestniczył w charytatywnym koncercie kolęd „Dla Teodora”, który odbył się w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61. Koncert prowadziła Maryla Ochimowska-Teper, mama Teodora, nasza koleżanka, chórzystka zespołu UW w latach studenckich. Chórem dyrygowali Ilina Sawicka i Jerzy Sawicki. Zaśpiewaliśmy kilka najstarszych kolęd polskich i kilka obcych, kończąc występ kolędą „Bóg się rodzi”. Wśród wykonawców byli instrumentaliści grający na skrzypcach, trąbce, organach i harfie. Wystąpiły dwie młode harfistki ze szkoły muzycznej z Sulejówka, które akompaniowały też chórowi przy wykonaniu kilku kolęd wspólnie ze słuchaczami. Można było posłuchać solowych utworów w wykonaniu Maryli Ochimowskiej-Teper (sopran koloraturowy) i nabyć nagrane przez Nią płyty: „Cantares” – z pieśniami hiszpańskimi, i „Veni Consolator” – z repertuarem sakralnym.
Załączamy bogaty program koncertu oraz zdjęcia, wykonane przez Edwarda Capałę.

(ML)


Zwiedzanie wystawy fotografii: Efez, perła Wybrzeża Egejskiego – 28 stycznia 2016 r.
28 stycznia 2016 roku grupa chórzystów Amici zwiedziła wystawę fotograficzną Marii Laskowskiej w Bibliotece m.st. Warszawy przy ul. Świętojańskiej 5. Zamieszczamy folder wystawy, kilka zdjęć oraz link do strony internetowej Biblioteki z wybranymi zdjęciami z Efezu.

(ML)


Koncert w Kościele św. Jana Bożego – 24 stycznia 2016 r.
Chór Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej w dniu 24 stycznia 2016 wykonał koncert kolęd w Kościele św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej 12. W programie koncertu były także utwory kolędowe młodych harfistów ze Szkoły Muzycznej „Paderevianum” w Sulejówku. O naszym wspólnym koncercie pisze Ula Capała w zakładce Piszemy. Zamieszczamy tez zdjęcia z koncertu, wykonane przez Helenę Mackiewicz i Krystynę Sobich.

(ML)


Koncert kolęd w Kościele Narodzenia NMP przy Al. Solidarności w Warszawie – 17 stycznia 2016
Był to nasz drugi koncert w tym pięknym, zabytkowym kościele, wzbogacony tym razem programem kolędowym zespołu młodych harfistów pod kierunkiem Iliny Sawickiej. Chórem Amici Canentes dyrygował Jerzy Sawicki. Więcej o programie koncertu można dowiedzieć się z relacji Wiktorii Melech w zakładce Piszemy. Zamieszczamy też trochę zdjęć wykonanych przez P. Tomasza Kwiecińskiego i P. Piotra Moroza.

(ML)


Spotkanie noworoczne członków i sympatyków TPChUW – 9 stycznia 2016
W bogatym programie spotkania, które odbyło się w siedzibie Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego, przewidziany był krótki koncert kolęd w wykonaniu Chóru Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej, kabaret Grażynki i wspólne śpiewy. O aktywności i entuzjazmie Śpiewających Przyjaciół można przeczytać więcej w relacji Uli Capały, w zakładce Piszemy. Zamieszczone zdjęcia mówią same za siebie – rozpoczęliśmy jubileusz 15-lecia Amici Canentes z optymizmem i dużym potencjałem pozytywnej energii. Autorami zdjęć są: P. Tomasz Kwieciński, P. Izabela Borzym, Marek Kaniewski, Maria Laskowska, Michał Proniewski, Andrzej Zieliński.

(ML)


Koncert kolęd w Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2 – 19 grudnia 2015
Chór Amici Canentes wystąpił 19 grudnia 2015 – jako jeden z kilku zaproszonych zespołów – podczas Wieczoru Kolędowego, zorganizowanego przez Dyrekcję Centrum Promocji Kultury Praga Południe, przy bardzo licznie zgromadzonej publiczności w sali widowiskowej CPK. Pod dyr. Iliny Sawickiej zaśpiewaliśmy kilka najstarszych kolęd polskich, rozpoczynając XVI-wieczną kolędą „Do szopy, hej pasterze”, następnie kilka utworów obcych, kończąc występ najbardziej znaną na świecie kolędą „Cicha noc” w opracowaniu muzycznym Davida Wikandera, ze słowami polskimi z 1930 roku autorstwa Piotra Maszyńskiego, pierwszego dyrygenta Chóru Akademickiego UW. Koncert zapowiadała Maria Laskowska. Załączamy zdjęcia, wykonane przez p. Karolinę Stępniewską, p. Grzegorza Dąbrowskiego i p. Edwarda Capałę.

(ML)


Koncert w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim podczas uroczystości św. Łucji – 13 grudnia 2015
Chór Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej wziął udział w niezwykłej uroczystości Święta Światła, czyli Dnia św. Łucji w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim, która odbyła się 13 grudnia 2015 roku, z udziałem Gości ze Szwecji i środowisk polonijnych. Wspólnie ze studentami skandynawistyki Uniwersytetu Psychologii Społecznej, czyli z orszakiem św. Łucji, zaśpiewaliśmy podczas uroczystości pieśń „Sankta Lucia” oraz kilka szwedzkich kolęd i pastorałek. Następnie nasz Chór wystąpił z recitalem szwedzkich pieśni i kolęd. Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać w zakładce Piszemy. Załączamy też zdjęcia, wykonane przez Andrzeja Zielińskiego i Stanisława Godulę.

(ML)


Wyjazd integracyjny do Bachotka – 4 - 6 września 2015
Nowy sezon 2015/2016 Towarzystwo rozpoczęło wrześniowym wyjazdem do Bachotka, miejsca sentymentalnych wspomnień, gdzie w czasach studenckich odbywały się obozy chóru. Dlaczego po tylu latach nieustannie tam wracamy – o tym można się dowiedzieć z ciekawej relacji Grażynki Pijet. Można też obejrzeć zdjęcia z Bachotka.


Koncert Chóru Amici Canentes pod dyr. Iliny Sawickiej w Domu Kultury „Włochy” – 23 października 2015
Na zaproszenie kierownictwa Domu Kultury we Włochach Chór Amici Canentes wystąpił z koncertem muzyki sakralnej i świeckiej różnych epok. Był to koncert inaugurujący obecny sezon artystyczny, z nową Panią Dyrygent Iliną Sawicką. Licznie przybyła publiczność przyjęła nasz występ bardzo serdecznie. Załączamy plakat, zaprojektowany przez Panią Ilinę Sawicką oraz zdjęcia z koncertu.

(ML)

Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze TPChUW- 11 czerwca 2015 r.
Pod przewodnictwem kol. Andrzeja Zielińskiego odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa, którego celem było podsumowanie pracy kończącego kadencję Zarządu i wybór nowych władz Towarzystwa.

Nowo wybrany Zarząd ukonstytuował się następująco:
Prezes: Elżbieta Chojecka
Wiceprezes: Helena Pawlik
Skarbnik: Elżbieta Dudzińska
Sekretarz: Wiktoria Melech
Członek: Anna Młotkowska
Członek: Eugeniusz Melech
Członek: Jolanta Sikorska-Lis

Komisja Rewizyjna będzie pracować w składzie:
Przewodnicząca: Barbara Szlachetko
Członek: Elżbieta Jędrych-Pordes
Członek: Maria Piotrkiewicz

Elżbieta Chojecka


Spotkanie noworoczne – 10 stycznia 2015
10 stycznia 2015 r. odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne naszego Towarzystwa. Zebraliśmy się - tak jak w ubiegłym roku - w siedzibie zaprzyjaźnionego z nami Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego przy ulicy Senatorskiej.
Spotkanie uświetnił przyjęty z aplauzem kabarecik przygotowany przez kolegów pod przewodem Grażynki Pijet. Czas minął przyjemnie na rozmowach przy zastawionym suto stole i na wspólnym kolędowaniu.
Załączamy zdjęcia.


Koncert kolęd w Centrum Promocji Kultury – 16 stycznia 2015
16 stycznia 2015 r. chór nasz uczestniczył w wieczorze kolęd i pastorałek zorganizowanym przez Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej, gdzie zwykle odbywają się nasze próby. Tego wieczoru nie byliśmy jedynymi wykonawcami, mogliśmy więc zaśpiewać tylko osiem kolęd z naszego repertuaru, m.in. "Chwalmyż wszyscy z weselem", "W Betlejem przy drodze" i "Deck the Halls".
Załączamy zdjęcia.


Koncert kolęd w Kościele Rektorskim św. Jana Bożego – 17 stycznia 2015
17 stycznia po mszy św. wieczornej daliśmy koncert kolęd w Kościele Rektorskim św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej. Zawsze chętnie śpiewaliśmy w tym kościele ze względu na jego piękne wnętrze i świetną akustykę, jesteśmy więc wdzięczni Księdzu Rektorowi, że nam to w tym roku umożliwił, a nawet, dziękując po koncercie, podarował nam śpiewnik ze stu kolędami z różnych krajów.
Zaśpiewaliśmy czternaście kolęd, w tym motet "Magnum nomen Domini". Koncert, który prowadziła znakomicie Maja Laskowska, podobał się licznie zgromadzonej publiczności.
Załączamy zdjęcia.

Agnieszka Rabińska


Koncert w auli dawnej BUW z okazji 15-lecia TPChUW – 12 kwietnia 2015
Był to koncert jubileuszowy, z okazji 15 lat działalności Towarzystwa, w wykonaniu Chóru Amici Canentes i Chóru Akademickiego UW, zakończony serdecznymi gratulacjami dla Jubilatów, "Vivatem" i wspólnym wykonaniem "Maków" z młodymi chórzystami. Koncert prowadziła Marysia Bychawska. Przybyli liczni członkowie Towarzystwa, w tym niektórzy członkowie-założyciele, z pierwszą prezes Olimpią Zaborską. Zamieszczamy listy gratulacyjne, otrzymane z okazji Jubileuszu Towarzysta od Chóru Akademickiego UW oraz od Dyrekcji Centrum Promocji Kultury Praga-Południe.
Załączamy też program koncertu i trochę zdjęć oraz artykuł, wydrukowany w kwietniowym Piśmie Uczelni "UW" w związku z Jubileuszem Towarzystwa.


Koncert w Pałacu Staszica podczas Zgromadzenia Ogólnopolskiej Komisji Historycznej Ruchu Studenckiego, z okazji 65 rocznicy powstania ZSP – 14 kwietnia 2015
Po przewidzianym w programie koncercie Chóru Amici Canentes wykonano wspólnie pieść studencką "Gaudeamus igitur". Zamieszczamy program koncertu i uroczystości ZSP oraz kilka zdjęć.

(ML)

Powyższe wydarzenia utrwalili na zdjęciach: Edward Capała, Maria Laskowska, Barbara Paczkowska, Tomasz Paczkowski, Marian Rylski, Łucja Szlachetko, Andrzej Zieliński.