1 lutego 2016 roku w Kościele przy ul. Nobla 16 na Saskiej Kępie pożegnaliśmy ŚP. Irenę Matuszelańską, nestorkę warszawskiej chóralistyki, członkinię Akademickiego Koła Muzycznego Uniwersytetu Warszawskiego z lat 1935–1939, z zawodu biologa i lekarza neurologa, Honorową Członkinię Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW.

Przybyli na uroczystość pogrzebową chórzyści i dyrygenci Chóru Akademickiego UW i Chóru Amici Canentes TPChUW zaśpiewali podczas Mszy m.in. „Ave verum” Mozarta, psalmy Mikołaja Gomółki i utwory Wacława z Szamotuł. W pożegnalnej mowie księdza zostały przypomniane czasy studenckie Pani Irenki w Chórze UW w latach trzydziestych, Jej trudne losy w okresie okupacji, a także bogaty i pełen sukcesów okres pracy zawodowej w medycznych placówkach Warszawy w czasach powojennych.

Po Mszy żałobnej Rodzina, Bliscy i chórzyści odprowadzili Zmarłą na Cmentarz Powązkowski, gdzie została pochowana w rodzinnym grobowcu.

Pozostanie w naszej pamięci jako Osoba o szlachetnym sercu i wielkiej wrażliwości na sprawy innych ludzi, pełna optymizmu i dobrej energii. Pozostanie symbolem międzywojennej historii Chóru Akademickiego UW – jako ostatnia chórzystka tego zespołu z lat trzydziestych ubiegłego wieku, a współcześnie Honorowa Członkini naszego Towarzystwa, chętnie uczestnicząca w spotkaniach pokoleń i koncertach Amici Canentes.

W zakładce Pożegnania zamieszczamy wspomnienia Elżbiety Jędrych, którą łączyły z Panią Ireną więzy bliskiej przyjaźni. Zamieszczamy też trochę zdjęć z pożegnalnej uroczystości.

Maria Laskowska