Wyjazd integracyjny Brok 2012

W dniach 22-26 sierpnia 2012 odbył się wyjazd integracyjny do ośrodka "Rzemieślnik" w Broku. W spotkaniu wzięło udział 29 osób. Czas upływał nam pracowicie, na ćwiczeniu nowego repertuaru do konkursu Varsovia Cantat, który czeka nas 27-28 października 2012. W wolnych chwilach można było wybrać sie na grzyby, wycieczkę rowerową, zwiedzanie miasta lub na plażę. Wieczorami - spotkania przy ognisku, śpiewy w altance, a także podziwianie małych tancerzy z Łodzi, którzy także przebywali w naszym domu wczasowym.

Zamieszczamy zdjęcia.


Chór Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak uczestniczył w VIII edycji Festiwalu Varsovia Cantat, organizowanym od 2005 roku przez członków i sympatyków Towarzystwa Śpiewaczego Lira, we współpracy z Agencją Artystyczną Melody. W festiwalu wzięło udział 18 zespołów z dziewięciu krajów: Polski, Łotwy, Estonii, Indonezji, Macedonii, Słowenii, Rumunii, Rosji i Szwecji. Międzynarodowemu jury, w skład którego wchodziły wybitne osobistości światowej chóralistyki, przewodniczył prof. Romuald Twardowski. Szerzej o festiwalu pisze Majka na zakładce "piszemy". Zamieszczamy też zdjęcia.


Koncert kolęd w Pałacu Kazimierzowskim - 13 grudnia 2012

13 grudnia 2012 o godz. 16.30 Chór Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak wystąpił z koncertem kolęd w Pałacu Kazimierzowskim, w holu rektorskim, przed czwartkowym spotkaniem członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Uniwersytetu Warszawskiego oraz prelekcją pt. "Tekla z Bądarzewskich-Baranowska, autorka nieśmiertelnej La priere d'une Vierge ". Prelekcję wygłosiła Pani mgr Beata Michalec z Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. W koncercie kolęd, który upłynął w miłej świątecznej atmosferze, przy choince, wzięli udział członkowie Towarzystwa Przyjaciół Uniwersytetu Warszawskiego z Przewodniczącym Zarządu Panem Profesorem Piotrem Roniewiczem oraz członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW. Był to nasz trzeci koncert w Pałacu Kazimierzowskim, miejscu sentymentalnym, do którego wracamy po latach ze wzruszeniem jako absolwenci tej szacownej uczelni.

Maria Laskowska

Załączamy program koncertu i zdjęcia. Fot. Edward Capała.


19 grudnia 2012 na zaproszenie Fundacji Klasa Kobiet wystąpiliśmy z koncertem kolęd w Centrum Kultury na ul. Łowickiej. Potem śpiewaliśmy kolędy wspólnie z publicznością przy fortepianowym akompaniamencie naszej dyrygentki. Wieczór zakończył się spotkaniem opłatkowym i składaniem życzeń świąteczno-noworocznych.

Zamieszczamy trochę zdjęć.


Koncert kolęd w Kościele św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej w Warszawie - 13 stycznia 2013

Rok 2013 Chór Amici Canentes rozpoczął koncertem kolęd, który odbył się w niedzielę 13 stycznia w Kościele św. Andrzeja Apostoła przy ul. Chłodnej. Informację o Towarzystwie i naszym zespole zamieszczono wcześniej w biuletynie parafialnym wraz z zapowiedzią koncertu.

(M.L.)

Załączamy plakat i trochę zdjęć z koncertu. Fot. Edward Capała.


Spotkanie noworoczne w Dziekance - 19 stycznia 2013

Doroczne styczniowe spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa odbyło się tym razem w pięknej sali koncertowej Dziekanki. Przybyło ponad 40 osób, niektórzy dawni chórzyści UW zjawili się po raz pierwszy po latach. Wystąpił tradycyjnie kabaret Grażynki, były wspólnie śpiewane kolędy pod dyr. Zali, były zbiorowe zdjęcia i kameralne rozmowy, a wszystko działo się w miłej atmosferze, przy bogato zastawionym stole z całą gamą smakołyków i napojów. Tak rozpoczął się trzynasty, a więc z zasady szczęśliwy rok. Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW.

(M.L.)

Bardziej szczegółowa informacja w drodze. Załączamy część zdjęć (fot. M. Laskowska, E. Capała, A. Zieliński).


28 kwietnia 2013 - Koncert w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina

W trzynastym roku działalności Towarzystwa Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego Chór Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak wystąpił 28 kwietnia 2013 z tradycyjnym wiosennym koncertem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W programie znalazły się utwory acappella polskie i obce różnych epok, sakralne i świeckie, a także pieśni polskich kompozytorów w wykonaniu Maryli Ochimowskiej-Teper, z akompaniamentem Anny Kornackiej-Kundziołki. Koncert zapowiadała Maria Bychawska. Przybyło liczne grono członków i sympatyków Towarzystwa oraz prezesi Zarządu Chóru Akademickiego UW. Koncert poprzedziła uroczystość związana z Jubileuszem 100-lecia urodzin Pani Ireny Matuszelańskiej, Honorowej Członkini Towarzystwa, śpiewającej w Chórze UW w latach trzydziestych ub. wieku. Życzenia oraz list gratulacyjny Dostojnej Jubilatce przekazała w imieniu Towarzystwa prezes Barbara Szlachetko, a kolorowy kosz kwiatów wręczył Eugeniusz Melech. Życzenia i kwiaty przekazała Jubilatce obecna na uroczystości przedstawicielka Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Pani Iwona Kaczorowska. Chór zaśpiewał na cześć Pani Ireny "Vivat!". Zamieszczamy szczegółowy program koncertu, zdjęcia, jubileuszowy List gratulacyjny oraz relację Elżbiety Jędrych. Autorami zdjęć są: Andrzej Gaweł, Maria Laskowska, Joanna Makulińska, Barbara Paczkowska.

Maria Laskowska


Koncert w kościele św. Katarzyny, 19 maja 2013

Dnia 19 V 2013 na zaproszenie księdza Józefa Maja chór nasz pod dyrekcją Zuzanny Kuźniak koncertował w kościele św. Katarzyny na warszawskim Służewie. Podczas Mszy św. o godz. 18 śpiewaliśmy m.in. psalmy Mikołaja Gomółki i Ave Maria Jacoba Arcadelta, a po mszy daliśmy koncert muzyki religijnej, w którego programie znalazły się takie utwory, jak Laudate Stanisława Moryto czy Kryste, dniu naszej światłości Wacława z Szamotuł. Koncert prowadziła Maria Bychawska. Koncertowi przysłuchiwał się gospodarz - ks. Józef Maj, który niebawem kończy swoją posługę proboszcza parafii św. Katarzyny i odchodzi na emeryturę. Ksiądz proboszcz położył dla kościoła na Służewie wielkie zasługi, przeprowadził jego ogromny remont i konserwację, dzięki czemu świątynia jest teraz we wspaniałym stanie i zachwyca swą urodą. Zasługą księdza Maja jest także wybudowanie na terenie przykościelnym pomnika Męczenników terroru komunistycznego.


Koncert w kościele św. Augustyna

W niedzielę 16 czerwca 2013 roku wykonaliśmy ostatni koncert w tym sezonie. W kościele św. Augustyna przy ulicy Nowolipki o godzinie 14:00, po mszy świętej zaśpiewaliśmy utwory o zróżnicowanym charakterze . Najpierw pięć polskich utworów religijnych: Laudate Dominum _ Stanisława Moryty, dwa psalmy Mikołaja Gomółki: Boże wiecznej mocy oraz Czekałem z cierpliwością i dwa utwory Wacława z Szamotuł: Kryste dniu naszej światłości oraz Już się zmierzka. Następnie cztery utwory muzyki cerkiewnej: Triswiatoje _ Denisowa; Iże cheruwimy _ Bortniański; Błagosłowi dusze moja, Gospoda _ Ippolitow-Iwanow; Swietie tichyj _ Aziejewa. Ostatnie pięć pozycji naszego koncertu to utwory z różnych stron świata: Shalom aleichem; Cantilena; Kom! ; Thula baba, thula sana; Siyahamba. Koncert opatrzyła fachowym komentarzem Marysia Bychawska. Nasza dyrygentka, Zuzanna Kuźniak dostała od chórzystów wiązankę kwiatów. Słuchacze przyjęli nas życzliwie. Po koncercie poszliśmy do pobliskiej restauracji włoskiej aby przy pizzy i innych przekąskach podsumować miniony sezon.


List pani Ireny Matuszelańskiej

Warszawa 9 czerwca 2013

Słowa "Króla olch"

Kto w straszna tę noc

Tam mknie przez las

Zbłąkany jeździec

Z nim synek wraz

Jak liść chłopczyna

Tuląc się drżał

Spiął jeździec konia

Pędzi w cwał

Ty drżysz nic złego

Nie stanie się nam

Ach ojcze patrz

Król olch stoi tam

Koronę złotą

Płaszcz długi ma

Dziecino nie

To tylko mgła

I tak mknął dalej

Po śladach dróg

Aż z drętwych rąk jeźdźca

Spadł trup.

Mili członkowie Tow. Przyjaciół Chóru Ak. U.W. Jestem bardzo zaskoczona i uradowana taką uroczystością jaką mi chórzyści urządzili 28 kwietnia b. roku. Mój chór to było zgrupowanie młodych ludzi spotykających się raz w tygodniu w Zachęcie wieczorem (mam zdjęcie na schodach ale czy akurat je znajdę?) i śpiewających polskie pieśni np.: "Rosła kalina", "Cichy wieczór już zapada", "Nad pięknym modrym Dunajem". Jedyną pieśnią poważniejszą był "Król olch" Schuberta, którą ja zapamiętałam i nucę do dziś. Moglibyście ja włączyć do swego repertuaru dla zachowania "ciągłości chórów". Jest melodyjna, ale ja nie potrafię już odtworzyć melodii na pięciolinii, ale nuty na pewno są dostępne a słowa napiszę. Poza tym śpiewaliśmy na uroczystościach państwowych np. podczas wizyty np. króla Rumuńskiego z synem - hymn rumuński, który też częściowo pamiętam (bo uczyłam się na pamięć). Dyrygentem był pan Kieseweter, który w czasie wojny zarabiał grą na pianinie w kawiarni w Zakopanem. Chciałam przekazać trochę informacji o "moim" chórze, który różnił się od obecnych chórów; wtedy nie były jeszcze odnalezione pieśni sakralne więc myśmy śpiewali to co można było śpiewać.

Raz serdecznie dziękuję.

Irena Wiesława Matuszelańska


Koncert w Kościele św. Augustyna - 16 czerwca 2013

W dniu 16 czerwca 2013 w Parafii św. Augustyna na Nowolipkach odbył się ostatni w sezonie letnim koncert muzyki chóralnej w wykonaniu chóru Amici Canentes. Po koncercie podziękowaliśmy naszej Dyrygent za cały rok pracy.