Oprawa muzyczna uroczystości ślubnej Basi Paczkowskiej w Kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej – 17 sierpnia 2018

Ach, co to był za ślub! Subtelna, uduchowiona Panna Młoda, w szlachetnej bieli i kolorowym wianuszku kwiatów we włosach, i pełen powagi, przystojny Pan Młody! Basia i Maciej zawarli związek małżeński w Kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej w dniu 17 sierpnia br., zapraszając do udziału także nas, chórzystów Amici Canentes. Z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie.

Pod dyr. Iliny Sawickiej chór wykonał podczas uroczystości kilka przygotowanych utworów: przed rozpoczęciem mszy psalm Mikołaja Gomółki „Kleszczmy rękoma”, następnie Johna Ruttera „Clare Benediction”, a na specjalne życzenie Panny Młodej – najnowszy utwór Piotra Dorosza „Ave Maris Stella”. Jeden z psalmów wykonała solo Pani dyrygent Ilina Sawicka.

Nastrój ceremonii był bardzo uroczysty. Po złożonej przysiędze Małżonkowie otrzymali ważne przesłania i życzenia od zaprzyjaźnionego księdza. Radosnego tonu dodawały swym wyglądem koleżanki Panny Młodej, przystrojone w kolorowe wianki na głowach.

W Kościele św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, zaprojektowanym w 1932 roku przez Brunona Zborowskiego, można było obejrzeć ciekawe dzieła artystów: Stanisława Słoniny i Gustawa Zemły. Uświetniają one wnętrza kościoła, który ma obecnie charakter świątyniogrodu, usytuowanej w samym centrum Podkowy, miasta-ogrodu.

Po mszy chór zaśpiewał na cześć Młodej Pary „Vivat!” oraz afrykańską pieśń „Siyahamba”. Młodym Małżonkom życzymy dużo szczęścia na nowej drodze życia! Najlepsze życzenia składamy też Rodzicom Panny Młodej – Marysi, chórzystce Amici i członkini Zarządu TPChUW, oraz Tomkowi, autorowi wielu udanych fotografii zespołu.

(M.L.)

Link do zdjęć


Udział Amici Canentes w Festiwalu XI Spotkania Muzyczne w Szklarskiej Porębie – lipiec 2018

Chór Amici Canentes wziął udział w Festiwalu pn. XI Spotkania Muzyczne w Szklarskiej Porębie, który odbył się pod patronatem Pani Prof. Ewy Marchwickiej w dniach 29 czerwca – 8 lipca 2018

Wykonaliśmy podczas festiwalu trzy koncerty: w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze (3 lipca br.), w hotelu Mała Bawaria w Szklarskiej Porębie (4 lipca br.) i w Ośrodku KRUS w Szklarskiej Porębie (5 lipca br.). Dyrygowali Ilina Sawicka i Jerzy Sawicki, zapowiadając jednocześnie kolejne sekwencje repertuaru. Oprócz owacji i kwiatów zespół otrzymał także  pamiątkowy puchar.

Ważnym doświadczeniem dla chórzystów była próba z udziałem Prof. Ewy Marchwickiej i cenne wskazówki dotyczące interpretacji utworów.

Codzienne pracowite próby były rekompensowane przez wycieczki turystyczne  – zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, organizowane przez Leszka i Jolę. W ogrodzie „Królowej Karkonoszy” można było pośpiewać wspólnie przy ognisku i wpatrywać się w wolnych chwilach w malowniczy górski krajobraz z widokiem na Szrenicę i Śnieżne Kotły. Przed wyjazdem wykonaliśmy na pożegnanie dodatkowy mini koncert dla Kierownictwa i Pracowników stołówki pensjonatu.

Zamieszczamy plakat i kilka zdjęć z koncertów.

(M.L.)


Koncert muzyki chóralnej w Centralnej Bibliotece Rolniczej na zakończenie sezonu artystycznego 2017/2018

W auli Centralnej Biblioteki Rolniczej Chór Amici Canentes wykonał 27 czerwca 2018 koncert dla członków i sympatyków TPChUW na zakończenie bieżącego sezonu artystycznego.

Dyrygowała Ilina Sawicka, a repertuar składał się z części sakralnej, pieśni staropolskich, piosenek ludowych i utworów współczesnych.

Przy wykonaniu przez Chór najnowszego utworu współczesnego kompozytora Piotra Dorosza „Christus surrexit hodie” Chórowi towarzyszył akompaniament harfy, na której zagrała Sara Rosłon, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie harfy Zuzanny Elsner. O programie koncertu i wykonawcach opowiedziała Maria Laskowska.

Niespodziankę taneczną przy pieśniach staropolskich przygotowali: Agata Kotlicka, pasjonatka tańca dawnego, oraz Michał Żelechowski.

Na zakończenie zaśpiewaliśmy razem ze słuchaczami piosenkę Jerzego Wasowskiego z 1959 roku – „Warszawa da się lubić”. Chórowi akompaniowali: na bandżo Maciej Mościcki (alias Heniek Małolepszy), na gitarach Leszek Lubański i Karol Wydrzyński.

Dyrekcji Biblioteki serdecznie dziękujemy za umożliwienie nam wykonania koncertu w tej pięknej auli.

Załączamy program, plakat i zdjęcia.

Maria Laskowska


 

Koncert z okazji zakończenia roku akademickiego Staromiejskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  – 20 czerwca 2018

Chór Amici Canentes został zaproszony do udziału w uroczystości zakończenia roku akademickiego Staromiejskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która odbyła się 20 czerwca 2018 w auli Centralnej Biblioteki Rolniczej im. M. Oczapowskiego w Warszawie.

Na prośbę Kierownictwa SUTW rozpoczęliśmy koncert studenckim hymnem z XVIII wieku „Gaudeamus igitur”, zaśpiewanym wspólnie ze słuchaczami. Program koncertu, którym dyrygował Jerzy Sawicki, składał się z części sakralnej, pieśni staropolskich i dwóch utworów współczesnych. Na bis zaśpiewaliśmy razem ze słuchaczami piosenkę Jerzego Wasowskiego z 1959 roku – „Warszawa da się lubić”, do słów Bronisława Broka. Jerzy Sawicki akompaniował w tym utworze na akordeonie, Karol Wydrzyński na gitarze. Koncert zapowiadała Maria Laskowska.

Warto wspomnieć, że zabytkowy gmach Biblioteki Rolniczej, położony w samym sercu stolicy, dzielił z nią bardzo burzliwe dzieje. W połowie XV wieku  założono tu klasztor oo. Bernardynów, spalony podczas potopu szwedzkiego jako ważny punkt oporu, a następnie odbudowany w  stylu barokowym. Świeckie funkcje budynków klasztornych datuje się po rozbiorach Polski. Podczas pobytu wojsk napoleońskich klasztor służył jako szpital wojskowy, a w refektarzu urządzono wytwórnię pałaszy. Następnie czynny udział zakonników w Powstaniu Styczniowym przyczynił się do likwidacji klasztoru w 1865. W budynkach poklasztornych mieściło się przez dwa lata seminarium duchowne, następnie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Od 1883 roku właścicielem zabudowań stało się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Po przebudowie gmachu otwarto bibliotekę Muzeum liczącą 466 dzieł w 749 tomach treści przemysłowej, technicznej, przyrodniczej i artystycznych wzorów rzemieślniczych. Założono też stację meteorologiczną. W latach 1890–1891 w pracowni fizycznej i chemicznej prowadziła doświadczenia Maria Skłodowska (później Curie). W 1939 roku podczas bombardowania Warszawy budynek Muzeum wraz ze zbiorami uległ zniszczeniu. Wnętrze spłonęło doszczętnie od bomb zapalających. Odbudowany po wojnie, w 1955 roku został przeznaczony na Centralną Bibliotekę Rolniczą.

Księgozbiór Biblioteki liczy około 380 tys. wol. wydawnictw, w tym 207 tys. wydawnictw zwartych, 131 tys. wydawnictw ciągłych i 42 tys. zbiorów specjalnych. Liczba tytułów czasopism bieżących wynosi 598. W zbiorach Biblioteki znajdują się dwie cenne kolekcje: stare druki (828 wol. XVI–XVIII w.) i polonika XIX-wieczne (ok. 8200 wol.). Obie kolekcje – w językach polskim, łacińskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim – stanowią unikatowy w Polsce, bogaty zbiór obejmujący problematykę rolnictwa i nauk przyrodniczych, leśnictwa oraz szeroko pojętą wiedzę praktyczną o gospodarowaniu, w tym m.in. pszczelarstwo i jeździectwo.

Ta zasłużona dla kraju placówka propaguje poprzez wieki polską kulturę i naukę i pełni rolę społecznego mecenatu nad nauką.

W auli Biblioteki zorganizowany był jubileusz 90-lecia Chóru UW i spotkania wszystkich pokoleń chórzystów. Z tym większą przyjemnością wykonaliśmy tu koncert dla słuchaczy Staromiejskiego UTW.

Załączamy kilka zdjęć.

Maria Laskowska


Piknik chórzystów w Brwinowie – 9 czerwca 2018

Brwinów przywitał nas w tym roku piękną pogodą. Tradycyjne spotkanie członków i sympatyków TPChUW odbyło się jak zwykle w zielonych ogrodach Zagrody – zabytkowego dworku, zwanego też Bartkiewiczówką. Mieszkał tu bowiem Zygmunt Bartkiewicz, pisarz i regionalista, który zbudował dworek w latach 1905–1910. Od końca lat 70. ubiegłego stulecia mieści się w nim siedziba Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa. Dziękujemy Pani Krystynie Nowickiej z Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa za udostępnienie obiektu i wspólne chwile. W spotkaniu wzięło udział około 30 osób. Przybyła także Pani Dyrygent Ilina Sawicka z Gośćmi.

Zaopatrzenie kulinarne zapewnili uczestnicy i koleżanki z Zarządu: Ela, Jola i Marysia. Atrakcją dla smakoszy były lody firmy Koral, ufundowane przez Jolę, czerwcową solenizantkę i nową Prezes, której zaśpiewaliśmy chórowy Toast. Śpiewom towarzyszył akompaniament dwóch gitar – Leszka i Karola. Popłynęły biesiadne przeboje i znane piosenki z lat 60. i 70. Leszek zaśpiewał nową wersję Sokołów, a Karol wykonał fragment Ave Maris Stella Piotra Dorosza, „we własnym opracowaniu na gitarę”. Pozujący do zdjęć przed Zagrodą piknikowy chór zaśpiewał spontanicznie i bez nut Anusieńkę. Dalsza część wieczoru upłynęła na wspólnych śpiewach przy ognisku, w znakomitych nastrojach. Załączamy zdjęcia.

Maria Laskowska


Oprawa muzyczna Mszy św. w Kościele Seminaryjnym w Warszawie – 5 czerwca 2018

                                                                             

Do udziału w jubileuszowej Mszy św. z okazji 35-lecia małżeństwa zaprosiła nas koleżanka z sopranów Ewa Świątkowska. Kameralny skład Amici Canentes pod dyr. Jerzego Sawickiego wykonał na chórze Kościoła Seminaryjnego przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 następujące utwory: dwa psalmy Mikołaja Gomółki – Kleszczmy rękoma oraz Nieście chwałę, mocarze, następnie Wacława z Szamotuł – Ach, mój Niebieski Panie, Piotra Dorosza – Ave Maris Stella i Johna Ruttera – Clare Benediction.

Po oficjalniej uroczystości zaśpiewaliśmy Jubilatom przed kościołem tradycyjne Sto lat, zapraszając przybyłych Gości na nasz koncert 27 czerwca br. w auli Centralnej Biblioteki Rolniczej.

Kościół Seminaryjny ma bardzo bogatą historię. Został zbudowany w latach 1661–1681 na planie krzyża z dwiema bocznymi nawami w stylu barokowym według projektu Isadoro Affaita starszego dla karmelitów bosych. Na stronie internetowej Kościoła zamieszczono ciekawe „spostrzeżenia renowacyjne” w wyniku badań świątyni i jej renowacji w 2012 roku.


Koncert Chóru Akademickiego UW w Sali Kolumnowej UW – 27 kwietnia 2018

Chór Akademicki UW zaprosił członków TPChUW na koncert promujący wydanie najnowszej płyty zespołu z „Całonocnym czuwaniem”, ostatnim i wyjątkowym dziełem wybitnego kompozytora Siergieja Rachmaninowa. Koncert odbył się 27 kwietnia br. w Sali Kolumnowej UW. Dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy Pani Dyrygent Irinie Bogdanovich oraz młodym chórzystom kolejnego sukcesu! Zamieszczamy kilka zdjęć z koncertu.

(M.L)


Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze TPChUW – 20 kwietnia 2018

Zorganizowane 20 kwietnia 2018 Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa podsumowało pracę kończącego kadencję Zarządu i dokonało wyboru nowych władz Towarzystwa. Zebranie prowadził kol. Andrzej Zieliński.


Przyjęto wnioski do realizacji w następnej kadencji.

Nowo wybrany Zarząd ukonstytuował się następująco:

Jolanta Sikorska-Lis – prezes


Maria Laskowska – wiceprezes


Elżbieta Dudzińska – skarbnik


Andrzej Trybuła – członek, przewodniczący Rady Programowej


Izabela Borzym – członek


Maria Paczkowska – członek


Grzegorz Urbaniak – członek

 

Komisja Rewizyjna będzie pracować w składzie:


Barbara Szlachetko – przewodnicząca


Elżbieta Jędrych-Pordes – członek


Maria Piotrkiewicz – członek

 

Kronikarzami nadal są:

Maria Laskowska


Maria Piotrkiewicz (współpraca artystyczna)


Wiosenny koncert Śpiewających Przyjaciół 2018

Warto przypomnieć, że Chór Amici Canentes, działający od 2001 roku jako zespół Towarzystwa Przyjaciół Chóru Uniwersytetu Warszawskiego, obchodzi w tym roku 17. urodziny. Z tej okazji wykonał 13 kwietnia br. wyjątkowo różnorodny pod względem repertuaru wiosenny koncert w auli Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który zorganizowano w ramach studiów doktoranckich naszej Pani Dyrygent Iliny Sawickiej, prowadzonych pod kierunkiem Pani Prof. Ewy Marchwickiej.

Zespół ma już bogaty dorobek – był to nasz sto dwudziesty koncert. Bardziej urozmaicony niż zwykle program składał się z kilku części: sakralnej w wykonaniu Chóru Amici Canentes, instrumentalnej w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Sulejówku, chóralnych pieśni staropolskich oraz melodii ludowych. Występ rozpoczęliśmy „Preludium e-moll” Fryderyka Chopina, wykonanym na harfie i wiolonczeli przez młode artystki ze Szkoły Muzycznej, a dedykowanym naszym Przyjaciołom, którzy odeszli na zawsze w ostatnich latach. Wspomniała o tym witając słuchaczy prezes TPChUW Elżbieta Chojecka.

W części sakralnej Chór zaśpiewał pod dyr. Iliny Sawickiej dwa XVI-wieczne utwory: „Ach, mój Niebieski Panie” Wacława z Szamotuł i psalm „Nieście chwałę, mocarze” Mikołaja Gomółki.

Największe owacje otrzymały w tej części najnowsze, skomponowane dla Chóru Amici Canentes utwory współczesnego kompozytora Piotra Dorosza, etnomuzykologa i muzyka, absolwenta Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prawykonanie przez nasz zespół tych lirycznych utworów było dla nas ciekawym wydarzeniem muzycznym. Były to następujące utwory: pieśń „Ave Maris Stella”, skomponowana do słów średniowiecznej antyfony łacińskiej, której początek w polskim przekładzie brzmi: Bądź pozdrowiona Gwiazdo Morza, Matko Boża Panno; „Święta Panieneczka”, do której Piotr Dorosz napisał także słowa (Chórowi towarzyszył akompaniament harfy, na której zagrała Sara Rosłon, studentka UMFC); pieśń „Wiatr po stajni hula”, z muzyką i słowami Piotra Dorosza; i najnowszy utwór, skomponowany na tegoroczny okres Wielkanocny – łaciński hymn rozpoczynający się słowami: „Christus surrexit hodie, humano pro solamine”, co w polskim przekładzie brzmi: Chrystus dziś zmartwychwstał, ku pocieszeniu ludzi.

Prawykonanie tych utworów oceniał razem ze słuchaczami obecny na sali kompozytor – Piotr Dorosz, którego prowadząca koncert Maria Laskowska zaprosiła następnie na scenę, by wykonawcy mogli złożyć podziękowania za skomponowanie specjalnie dla naszego Chóru tych pięknych utworów. Była to dla nas ogromna radość, że mogliśmy przygotować i zaprezentować tak ciekawe muzyczne dzieła.

W części instrumentalnej wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku, o czym opowiedziała Dyrygent Ilina Sawicka, która pełni funkcję pedagoga w tej szkole.

W następnej części pojawiły się zapowiedziane wiosenne niespodzianki. Podczas wykonywania przez Chór jednego z utworów staropolskich na scenie pojawiła się para w strojach z epoki, wykonując przygotowany układ taneczny. Tancerzami byli: Agata Kotlicka, pasjonatka tańca dawnego, oraz Michał Żelechowski.

Wśród anonimowych utworów staropolskich z XVII wieku zaśpiewaliśmy trzy pieśni w opr. Włodzimierza Sołtysika: „Serdeczna dziewczyno”, „Skarżęć się, matusiu moja” oraz „Sużyłem ja tobie”. Anonimowe melodie tych utworów pochodzą z rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej, i stanowią – w połączeniu z barokowymi tekstami – cenny zabytek polskiej kultury muzycznej i literackiej XVII wieku. W naszym zespole jest wielu miłośników muzyki dawnej i pieśni staropolskich, śpiewanych w czasach studenckich w Chórze Akademickim UW, z czym wiążą się sentymentalne wspomnienia. Sentymentalny jest też dla niektórych z nas powrót po latach na scenę UMFC, gdyż w czasach górnej młodości śpiewaliśmy tu podczas Jubileuszu 50-lecia Chóru Akademickiego UW (w ówczesnej PWSM).

W ostatniej części koncertu zaprezentowaliśmy polskie pieśni ludowe. Wykonawcami byli: Chór Amici Canentes pod dyr. Jerzego Sawickiego oraz nasi specjalni goście, członkowie Zespołu Pieśni i Tańca SGH w Warszawie, którzy przybyli w kolorowych strojach ludowych. Zaśpiewaliśmy wspólnie trzy pieśni ludowe w opr. Tadeusza Sygietyńskiego: „Kukułeczkę”, „Pod borem” i „Furmana”, w którym partie solowe wykonał (bisując) dyrygent Jerzy Sawicki. Chórowi towarzyszył akompaniament – na fortepianie zagrał gościnnie Wiktor Kowalski, na trąbce Michał Żelechowski.

Nasz wiosenny koncert zakończyliśmy starą warszawską piosenką (z 1959) „Warszawa da się lubić”, z muzyką Jerzego Wasowskiego i słowami Bronisława Broka. Do wspólnego zaśpiewania refrenu zostali zaproszeni wszyscy słuchacze. Zwrotki solo wykonał Maciej Mościcki (alias Heniek Małolepszy), akompaniowali mu: skrzypek Jerzy Sawicki oraz gitarzyści Leszek Lubański i Karol Wydrzyński.

Mimo późnej pory na życzenie słuchaczy wykonanych zostało kilka bisów. Powodzenie miały w tej części polskie pieśni ludowe. Podsumowanie koncertu odbyło się w pobliskiej „Kameralnej”, kawiarni z dawnym artystycznym klimatem. Potwierdziła się zasada, że trzynasty i piątek to szczęśliwy dzień, zwłaszcza z muzyką chóralną w tle. Zamieszczamy plakatzdjęcia z koncertu.

Maria Laskowska


Koncert w kościele Św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej - 28 stycznia 2018

Zwiastunem koncertu było wykonanie przez Elżbietę Chojecką kolędy „Gdy śliczna panna”, z akompaniamentem harfowym Iliny Sawickiej, w czasie Mszy Świętej o godz. 11.30. Po nabożeństwie chór Amici Canentes wykonał koncert kolęd polskich i zagranicznych. Zachęceni przez dyrygentkę Ilinę Sawicką, śpiewali później wspólnie z chórzystami kolędy licznie zgromadzeni w kościele słuchacze. Akompaniowała na harfie Ilina Sawicka. W czasie koncertu chór Amici Canentes podziękował obecnemu w kościele kompozytorowi dwóch kolęd wykonanych przez chór, Piotrowi Doroszowi. W imieniu zespołu wręczyła kwiaty i wyraziła podziękowania Jolanta Sikorska. Koncert zapowiadała Maria Laskowska. Załączamy zdjęcia.


Kolędowanie w CPK - 24 stycznia 2018

Chór Amici Canentes pod dyrekcją Iliny i Jerzego Sawickich wystąpił w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga-Południe z koncertem kolęd polskich i zagranicznych. Po koncercie, na zaproszenie dyrygentki i przy jej akompaniamencie harfowym, kolędowali wspólnie zgromadzeni słuchacze i chórzyści. Załączamy zdjęcia.


Spotkanie świąteczno-noworoczne 13 stycznia 2018

Doroczne spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW, podobnie jak ostatnie, odbyło się w siedzibie zaprzyjaźnionego z nami Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego. Gośćmi szczególnymi byli przedstawiciele naszego macierzystego Chóru UW, z p. dyrygent Iriną Bogdanovich i prezesem Hubertem Świątkiem.

Uczestnicy spotkania czuli się zobowiązani do dostarczenia jakiegoś smakołyku: a to wędlinki, a to paszteciku, a to sałateczki. Trunków też nie zabrakło.

Prezes Towarzystwa Elżbieta Chojecka powitała zebranych gości i przedstawiła plany naszej działalności w najbliższej przyszłości. Następnie zaprosiła gości do wysłuchania koncertu polskich kolęd w wykonaniu Amici Canentes. Zaśpiewaliśmy m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, „ Wiatr po stajni hula”, Święta panieneczka” (dwie ostatnie napisane specjalnie dla nas przez kompozytora Piotra Dorosza).

Po części oficjalnej nastąpiła część konsumpcyjna przy suto zastawionych stołach. Wszyscy czekali z niecierpliwością na „clou” wieczoru, czyli kabarecik. Wreszcie się zaczął! Kabarecik w reżyserii Grażynki Pijet oparty na tekstach o nieporozumieniach małżeńskich autorstwa znanych polskich satyryków. Wyróżnił się Władzio Mackiewicz „strojem i szykiem”, w dialogu z Izą Mazurowską. Ale najbardziej „zadała szyku” Iza Gac swoim talentem aktorskim . Wygłosiła monolog żony zatrzymanej za domniemane molestowanie męża. Wzbudziła prawdziwy entuzjazm sali.

Goście wrócili do konsumpcji, śpiewów i tańców, co obrazują fotografie wykonane przez Marię Laskowską, Krzysztofa Rostowskiego, Andrzeja Zielińskiego i Henryka Baczyńskiego prezentowane w zakładce Zdjęcia.

Urszula Capała


Dzień Świętej Łucji z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim

16 grudnia 2017 do Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu przybyło liczne grono zaproszonych gości, których przywitał Prezes TPS Tomasz Kwieciński. Następnie uroczyście wkroczył orszak Świętej Łucji, na czele z naszą koleżanką Agatą Kotlicką występującą w roli Św. Łucji. Chór Amici Canentes pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej wykonał po szwedzku stosowne na to święto piosenki, a po przerwie przeznaczonej na konsumpcję tradycyjnego „łucjowego” menu, kilka kolęd po polsku i angielsku.

Elżbieta Chojecka

Dokumentację fotograficzną wydarzenia można obejrzeć w zakładce „Zdjęcia


Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Towarzystwa Przyjaciół Chóru

Uniwersytetu Warszawskiego 18.10.2017


Warsztaty emisji głosu z p. Joanną Łukaszewską 11 października 2017


Udział członków Amici Canentes w koncercie Ad Hoc 30 września 2017

Koncert pod dyrekcją Iliny Sawickiej odbył się w AMFC jako zwieńczenie warsztatów Ad Hoc


Bachotek 1-3 września 2017

W dniach 1 -3 września 2017 roku tradycyjnie już spędzaliśmy czas w Bachotku. Tym razem wybraliśmy się wspólnie z grupą chórzystów z „ARS CHORI” – chórem, w którym śpiewa również nasza koleżanka Grażyna Pijet.

Ponieważ nie było nas dużo (24 osoby) zrezygnowaliśmy z autokaru, a dojechaliśmy na miejsce prywatnymi samochodami.

Chociaż już wiele razy byliśmy w Bachotku to jednak piękna Brodnica pozostawała na uboczu. Tym razem postanowiliśmy zwiedzić to urocze miasto angażując jako przewodników Lenkę i Mirka Pawlików. Pogoda trochę płatała figle, ale udało się nam zwiedzić Kościół Farny pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i stare kolorowe kamieniczki. Była to dla nas miła przerwa w podróży.

Do Bachotka dojechaliśmy w godzinach popołudniowych. Po zakwaterowaniu niespodzianka – nasza koleżanka Jola Sikorska ugościła nas pysznymi własnoręcznie przygotowanymi daniami. Chciała w ten sposób podziękować za udział chóru w uświetnieniu uroczystości zaślubin jej córki Oli. Jedzenie było pyszne, nasza koleżanka ma również talent kulinarny – przekazano więc wiele wspaniałych życzeń dla młodej pary oraz podziękowań dla Joli.

W sobotę mieliśmy 2 próby, które poprowadziła nasza prezes Zala, ponieważ dyrygentka Ilina nie mogła uczestniczyć w wyjeździe, a chcieliśmy, jak zawsze, zaśpiewać podczas niedzielnej mszy w pobliskim Pokrzydowie. Były pewne problemy z liczebnością w poszczególnych głosach, ale wsparli nas koledzy z „ARS CHORI”. Przygotowaliśmy następujące utwory: „Bóg Wszechmogący”, „Nieście chwałę mocarze”, „A Clare Benediction” i „Kleszczmy rękoma”.

Pogoda nas nie rozpieszczała, ale co to za wyjazd do Bachotka bez regat kajakowych?! Odważnymi żeglarzami byli Grzegorz Urbaniak, Iza Borzym i Witek Zieliński. Wszystko zakończyło się szczęśliwie, naszym śmiałkom (Grzegorzowi i Izie) udało się okrążyć wyspę na jeziorze i wrócić w chwale do Stanicy w Bachotku, gdzie nagrodziliśmy ich gromkimi brawami oraz wręczyliśmy nagrodę ufundowaną przez Stefana Chełstowskiego. A kiedy zapadł wieczór zebraliśmy się przy ognisku. Nadszedł czas złożenia życzeń solenizantowi Stefanowi, który przygotował dla wszystkich wspaniały poczęstunek. Życzenia i wiwaty na jego cześć rozbrzmiewały długo, a potem było wspólne śpiewanie z akompaniamentem gitar, na których grali Leszek Lubański, Karol Wydrzyński i Piotr Łobodziński z „ARS CHORI”.

W niedzielę wybraliśmy się do Pokrzydowa na mszę. Na szczęście pogoda się poprawiła i mogliśmy bez przeszkód spacerkiem dotrzeć na miejsce. Tam dołączyła do nas Lenka Pawlik i pod dyrekcją naszej nieocenionej Zali wykonaliśmy zaplanowane utwory podczas mszy. Słuchacze przyjęli nasze śpiewanie bardzo serdecznie i szkoda, że nie mogliśmy wykonać dla nich koncertu po nabożeństwie. Trzeba to będzie naprawić w przyszłości. A po powrocie z Pokrzydowa czekał na nas obiad, po którym trzeba było już wracać do domu. Czas w Bachotku upływa przyjemnie i bardzo szybko. Mamy więc nadzieję spotkać się w tym uroczym miejscu za rok.

W zakładce Zdjęcia można obejrzeć fotografie wykonane przez Elżbietę Dudzińską, Marię Laskowską i Leszka Lubańskiego.

Ela Dudzińska


Kościół Benedyktynów w Warszawie 15 lipca 2017

Chór Amici Canentes pod dyrekcją Magdaleny Przybysz wykonał kilka utworów jako oprawę muzyczną ślubu Oli, córki Joli Sikorskiej


Szklarska Poręba 3-9 lipca 2017

Tegoroczny sezon artystyczny zakończyliśmy w „pięknych okolicznościach przyrody”, uczestnicząc w „X Spotkaniach Muzycznych- Szklarska Poręba 2017”. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym imprezy była kolejny już raz Pani Profesor Ewa Marchwicka, która pracując głównie z Karkonoską Wakacyjną Orkiestrą Kameralną, przeprowadziła również z nami kilka zajęć warsztatowych.

Mieszkaliśmy w pięknie położonym pensjonacie „Królowa Karkonoszy”, skąd blisko było do ośrodka kultury, gdzie codziennie ćwiczyliśmy nasze wokalne umiejętności pod czujnym okiem i uchem naszej nieocenionej dyrygentki – Iliny Sawickiej. Każdą chwilę, która nie była zagospodarowana muzycznie, wykorzystywaliśmy na podziwianie uroków Karkonoszy. Świetnym organizatorem turystycznych wypadów był Leszek Lubański- wymyślał trasy, koordynował dowóz busami i czuwał, żebyśmy zdążyli na czas wrócić, bo przecież w Szklarskiej mieliśmy wykazywać się głównie artystycznie.

Wspólnie z orkiestrą (nazywaną przez p. prof. pieszczotliwie KWOKĄ) wykonaliśmy 3 koncerty, ciepło przyjęte przez publiczność: 6 lipca 2017 w CRR KRUS, 7 lipca 2017 w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach oraz 8 lipca 2017 w Muzeum Hauptmana w Jagniątkowie. Dużą radość sprawiło nam wykonanie z młodziutkimi członkami orkiestry utworu W. Steca „Chóry”. Po ostatnim koncercie „o ciptaszku” śpiewali już chyba wszyscy uczestnicy Spotkań.

Wyjechaliśmy ze Szklarskiej Poręby bogatsi o nowe doświadczenia, z nadzieją, że spotkamy się w tym uroczym miejscu za rok. Zdjęcia z naszego wyjazdu można obejrzeć tutaj.

Maria Paczkowska