Wiosna dla Doroty,
koncert charytatywny dla Doroty Krzemińskiej 
– 31 marca 2019

W Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. KEN na warszawskim Ursynowie odbył się 31 marca br. koncert charytatywny „Wiosna dla Doroty”, połączony ze zbiórką funduszy na leczenie Doroty Krzemińskiej, dyrygent zespołu L’Estro Cantando, współpracującej i zaprzyjaźnionej z Towarzystwem Przyjaciół Chóru UW i Chórem Amici Canentes.
Organizatorem koncertu była Fundacja Ars Chori, a organizacjami  wspierającymi – Towarzystwo Przyjaciół Chóru UW, Fundacja im. Victorii Jankowskiej, Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego i Studio Realizacji Graficznych Kwintesencja.
Inicjatorami i koordynatorami koncertu byli Ilina Sawicka i Hubert Baraniecki. Koncert prowadził Marcin Kumosiński z Fundacji Ars Chori. O inspiracje muzyczne w Komitecie Organizacyjnym koncertu zadbała z właściwym sobie zaangażowaniem i energią dyrygent Ilina Sawicka. Chórem Amici Canentes dyrygował Jerzy Sawicki.
Koncert, w którym wzięło udział sześć warszawskich zespołów, poprzedzony był Mszą św. w intencji Doroty, w kościele górnym. Przed mszą Chór Amici Canentes pod dyr. Jerzego Sawickiego wykonał a cappella XVI-wieczną pieśń „Bóg wszechmogący”. Podczas Mszy kilka połączonych chórów zaśpiewało pod dyr. Zbigniewa Tupczyńskiego „Ave verum Corpus” W.A. Mozarta i „Clare benediction” Johna Ruttera. Na organach akompaniował Krzysztof Łazutka.
Podczas koncertu w kościele dolnym wystąpiło z przygotowanym programem sześć zespołów wokalnych. Wykonano utwory, których muzyczny klimat jest bliski Dorocie. Chór Amici Canentes zaśpiewał „Stabat Mater” Zoltána Kodálya, „Triswiatoje” Iriny Denisowej i „Alleluja, chwalcie Pana” Wacława z Szamotuł.
Zapowiadający koncert Marcin Kumosiński przekazał Dorocie, wspólnie z Iliną Sawicką, najlepsze życzenia od chórzystów i zebranych na widowni licznych przyjaciół Doroty. 
Wierzymy, że wkrótce Dorota powróci do aktywnej działalności artystycznej. Założony przez Nią w 2014 roku zespół L’Estro Cantando zdobył w 2017 roku pod Jej dyrekcją I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu. Otrzymał też nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie muzyki Mikołaja Zieleńskiego.
Zespół ten wystąpił dwa lata temu z Chórem Amici Canentes w UMFC podczas Wiosennego koncertu TPChUW. Mieliśmy wówczas przyjemność posłuchać znakomitego wykonania utworów w muzycznym opracowaniu Doroty, podobnie jak podczas innych warszawskich koncertów. Oczekujemy na Jej szybki powrót i kolejne muzyczne sukcesy.
Załączamy program i zdjęcia z koncertu. 

Maria Laskowska


Oprawa muzyczna Mszy św. w Kościele św. Anny w Warszawie – 8 marca 2019

W intencji Śp Victorii Jankowskiej, harfistki, studentki UMFC, w szóstą rocznicę śmierci odbyła się 8 marca br. Msza św. w Kościele św. Anny w Warszawie. Oprawę muzyczną zapewniły dwa chóry: Amici Canentes i Varietas pod dyr. Iliny Sawickiej i Jerzego Sawickiego. Wykonano wspólnie następujące utwory: Anonima z XVI wieku „Bóg wszechmogący”, „J. Ruttera „Clare Benediction”, W.A. Mozarta „Ave verum”, Z. Kodya „Stabat Mater”. Chór Varietas zaśpiewał „Kyrie”, „Sanctus” i Agnus Dei”. Na organach akompaniował Kamil Steć.


Koncert kolęd w Centrum Promocji Kultury Praga-Południe – 23 stycznia 2019

Na zakończenie sezonu kolędowego odbył się 23 stycznia br. wspólny koncert dwóch zespołów: Chóru Amici Canentes i Chóru Varietas z warszawskiego Bródna. Salę widowiskową Centrum Promocji Kultury Praga-Południe wypełnili liczni słuchacze, sympatycy obu zespołów. Dyrygował chórami Jerzy Sawicki. Przy wykonywaniu kolędy Stanisława Moryto „Zaśpiewam Jezuskowi” akompaniowała na tamburynie Ilina Sawicka, a na skrzypcach dyrygent Jerzy Sawicki.

Program koncertu składał się z kolęd polskich i obcych. Część utworów wykonały wspólnie obydwa chóry. Zapowiadały koncert dwie osoby: o utworach Chóru Varietas mówiła Marika Lis, a o programie Amici Canentes – Maria Laskowska. Słuchacze uznali koncert za udany, zachęcając nas do bisu.

(M.L.)


Spotkanie noworoczne TPChUW 2019

Na spotkanie noworoczne, które odbyło się 19 stycznia 2019, przybyło ponad 50 osób – oprócz dyrygentów i chórzystów Amici Canentes także członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW. Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele kierownictwa Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego i Towarzystwa Polska – Finlandia, Pani dyrygent Chóru UW Irina Bogdanovich, prezes Zarządu Chóru UW Hubert Świątek, Pani Teresa Gręziak, instruktor zespołu, oraz członkowie Zarządu i chórzyści: Jakub Gniadzik i Jędrzej Lepieszko. Obecni byli także zaproszeni członkowie zespołu „Teatralnia”, działającego w Komorowie przy Stowarzyszeniu K 40, którzy w dalszej części wieczoru wystąpili z przygotowanym programem poetyckim. Powitała przybyłych gości i sympatyków prezes TPChUW Jolanta Sikorska.

Chór Amici Canentes wykonał krótki koncert kolęd pod dyr. Jerzego Sawickiego. Występ rozpoczęto najnowszym utworem z repertuaru Chóru – współczesną kolędą „Zaśpiewam Jezuskowi” z muzyką Stanisława Moryto, zmarłego w czerwcu br. polskiego kompozytora 
i organisty, rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w latach 2005–2012, 
o czym opowiedziała przed występem Maria Laskowska. Akompaniowali w tym utworze chórowi: dyrygent Ilina Sawicka na tamburynie, oraz na skrzypcach dyrygujący równocześnie Jerzy Sawicki. Chór zaśpiewał następnie trzy utwory Piotra Dorosza, łącznie z najnowszą „Usypianką”, wykonaną po raz pierwszy. Występ zakończyliśmy afrykańską „Siyahambą”, razem z młodymi chórzystami UW. Druga część wieczoru odbyła się w sali biesiadnej.

Nie zabrakło pozdrowień i noworocznych życzeń od dawnych dyrygentów i chórzystów 
z lat studenckich. Na spotkaniu pojawili się członkowie Towarzystwa z różnych pokoleń. 
Z tych najstarszych stażem byłych chórzystów przybyli: Maria Koziołkiewicz, Maria Piotrkiewicz, Ewa Jellenta, Elżbieta Jędrych i Tadeusz Szumowski z Ostrołęki. Przyjechał także Krzysztof Surma ze Sztokholmu. Już za dwa lata Chór Akademicki UW, nasze Towarzystwo i Chór Amici Canentes obchodzić będą Jubileusz 100-lecia Chóru UW i 20-lecia TPChUW. Rada Programowa Amici Canentes pod kierunkiem prof. Andrzeja Trybuły opracowuje propozycje repertuaru na Jubileusz, z uwzględnieniem utworów z czasów studenckich. W skład Rady wchodzą starsi stażem chórzyści: Eugeniusz Melech, Aleksander Rutkowski, Zygmunt Szafrański i Halina Rylska. Przedstawiono podczas spotkania plany artystyczne Chóru na najbliższą przyszłość, dokonując jednocześnie krótkiego podsumowania półrocznej działalności nowego Zarządu TPChUW. Od maja 2018 do stycznia 2019 Chór wykonał 12 koncertów. Najważniejszy w tym półroczu koncert Amici Canentes zaplanowany jest na 17 maja br. w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Wszystkich członków i sympatyków Towarzystwa już teraz serdecznie zapraszamy.

Maria Laskowska

Link do zdjęć


Koncert w Szkole Głównej Handlowej – 19 grudnia 2018

Na zaproszenie kierownictwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie Chór Amici Canentes wystąpił 19 grudnia 2018 podczas uroczystości wigilijnej. Program koncertu składał się z kolęd polskich i obcych. Dyrygowała Anna Falkowska, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH p. Krystyna Lewkowicz złożyła uczestnikom wigilijnego wieczoru serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.

(M.L.)


Uroczystość św. Łucji w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim – 17 grudnia 2018

Chór Amici Canentes wystąpił podczas dorocznej uroczystości św. Łucji, która odbyła się 17 grudnia 2018 w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim przy ul. Senatorskiej 11. Po powitaniu Gości przez prezesa Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego Tomasza Kwiecińskiego Chór pod dyr. Iliny Sawickiej i Jerzego Sawickiego wykonał koncert kolęd szwedzkich i tradycyjnych kolęd polskich. Atrakcją wieczoru był orszak św. Łucji, złożony z dzieci i młodzieży.

Autorem zamieszczonych zdjęć jest Stanisław Godula z Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego.

(M.L.)

Link do zdjęć


Koncert kolęd w Pałacu Kazimierzowskim - 13 grudnia 2018

Dzięki współpracy Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW z Towarzystwem Przyjaciół Uniwersytetu Warszawskiego Chór Amici Canentes występował już kilkakrotnie przed szacownym Gronem Profesorów, członków Towarzystwa Przyjaciół UW, uczestniczących w czwartkowych prelekcjach w Pałacu Kazimierzowskim. Występowaliśmy z programem z okazji Święta Uniwersytetu i koncertami kolęd w okresie świąteczno-noworocznym.

13 grudnia br. w Sali Senatu odbyła się prelekcja Ks. Prof. Józefa Klocha z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – „O tradycji świętowania Bożego Narodzenia”. Dziękujemy Panu Dziekanowi, Prof. Januszowi Adamowskiemu za zaproszenie nas do wykonania po prelekcji koncertu kolęd. Swoją obecnością na koncercie zaszczycili nas: Ks. Prof. Józef Kloch, P. Prof. Joanna Pinińska, P. Prof. Krzysztof Wrocławski, P. Marzena Pindelska i inni pracownicy naukowi Uniwersytetu. Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia także naszym miłym Gościom z zaprzyjaźnionych instytucji oraz Członkom i Sympatykom Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW.

W zabytkowych wnętrzach Pałacu, w holu rektorskim, Chór Amici Canentes przy świątecznej choince wykonał pod dyr. Jerzego Sawickiego – w kameralnym tym razem składzie – kilkanaście kolęd, w tym siedem polskich, a wśród nich dwie skomponowane dla naszego chóru przez Piotra Dorosza: „Święta Panieneczka” i „Wiatr po stajni hula”.

Z uniwersytecką tradycją związana jest historia polskiej wersji słów kolędy „Cicha noc”. Ta najbardziej znana na świecie kolęda, przetłumaczona na ponad 300 języków i dialektów, po raz pierwszy została wykonana podczas pasterki w austriackim Oberndorfie w 1818 roku. Autorem oryginalnych słów niemieckich był wikariusz parafii Joseph Mohr, a melodię napisał Franz Xawer Gruber. Ciekawostkę stanowi fakt, że słowa w języku polskim napisał w 1930 roku Piotr Maszyński, polski kompozytor, dyrygent i pedagog – pierwszy dyrygent Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku (ówczesna nazwa to Chór mieszany Akademickiego Koła Muzycznego, którego założycielem i kierownikiem artystycznym był Piotr Maszyński). Przed zbliżającym się stuleciem Chóru Akademickiego UW jest okazja, by przypomnieć jego pierwszego dyrygenta, mającego swoją ulicę w pobliżu Senatu RP.

Zainteresowanie wzbudziła też jedna z kolęd obcych. Dlaczego kolęda „Ding dong! Merrily on high!” w opr. Charlesa Wooda ma słowa angielskie, skoro jest to utwór francuski? Dziękuję Pani Profesor za dociekliwość. Otóż (według dostępnych źródeł) jest to angielska kolęda, wydana w 1924 roku jako część zbioru „The Cambridge Carol-Book…” autorstwa anglikańskiego księdza George’a R. Woodwarda. Ale muzyka powstała o wiele wcześniej – jej autorem był bowiem francuski kompozytor renesansowy Jehan Tabourot (1519-1593), który stworzył utwór muzyczny z myślą o nauce tańca. A wzorem dla Woodwarda w ułożeniu słów była renesansowa kolęda francuska „Les anges dans nos campagnes”.

Bardzo dziękujemy za skierowane do nas po koncercie serdeczne słowa Pani Prof. Joannie Pinińskiej, członkini Zarządu Towarzystwa Przyjaciół UW. To dla nas zaszczyt i wielka przyjemność wystąpić przed tak znamienitym Gronem Słuchaczy. Dziękujemy także P. Marcie Piekut z Biura Rektoratu za pomoc logistyczną w przygotowaniu koncertu.

Historyczne wnętrza Pałacu Kazimierzowskiego, z portretami Rektorów UW, są dla wielu z nas, absolwentów Uczelni, miejscem sentymentalnym – symbolem lat studenckich i pięknej przygody z Chórem UW.

Zamieszczamy program koncertu oraz zdjęcia, wykonane przez P. Martę Piekut i P. Mariana Pawlika.

Maria Laskowska

Link do zdjęć


Polsko-szwedzki wieczór muzyczny – 22 września 2018

Koncertem w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim Chór Amici Canentes pod dyrekcją Iliny Sawickiej rozpoczął 22 września nowy sezon artystyczny 2018/2019. Mieliśmy przyjemność wystąpić przed członkami Towarzystwa Szwedzko-Polskiego ze Sztokholmu, których przywitał Pan Tomasz Kwieciński, Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego.

Program koncertu składał się z utworów sakralnych, pieśni ludowych oraz patriotycznych. Kilka znanych utworów, takich jak „Kum i kuma” Moniuszki, „Pierwsza kadrowa” czy „Ułani, ułani”, część słuchaczy o polskich korzeniach śpiewała razem z nami. O zespole i repertuarze, a także o kontaktach z zespołami szwedzkimi opowiedziała Maria Laskowska, a tłumaczył tekst na język szwedzki Arthur Sehn ze Sztokholmu.

Miłą niespodzianką była wiadomość, że jeden ze słuchaczy śpiewał w Chórze UW w latach 60. i uczestniczył w wyjeździe do Finlandii, razem z niektórymi obecnymi chórzystami Amici. Albo świat jest bardzo mały, albo… Chór UW jest bardzo duży… – co stwierdziła niegdyś dyrygent Chóru UW Irina Bogdanovich. Wyjazd do Finlandii został opisany w wydanej przez TPChUW monografii „Gaudeamus. 80 lat Chóru UW”.

Na bis wykonaliśmy Siyahambę, z efektami wizualnymi, do czego włączyli się spontanicznie niektórzy słuchacze. Po koncercie, w miłej atmosferze toczyły się rozmowy z Gośćmi ze Sztokholmu, z Kierownictwem Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego oraz członkami Towarzystwa Polska-Finlandia. Dużym zainteresowaniem uczestników spotkania cieszyła się Historyczna tablica genealogiczna dynastii Wazów – autorstwa Tomasza Kwiecińskiego, prezesa Towarzystwa Polsko- Szwedzkiego.

Dołączamy zdjęcia z uroczystości, wykonane przez Dorotę Krzemińską, Izabellę Mazurowską i Grażynę Nowodworską.

Maria Laskowska

Link do zdjęć


Bachotek 2018

Ostatni weekend tegorocznych wakacji (31 sierpnia – 2 września) tradycyjnie spędziliśmy w Bachotku. Program pobytu przewidywał obchody imienin Stefana, które świętowaliśmy w piątkowy wieczór, do późnych godzin nocnych. Dużą radość sprawiła nam obecność Basi Niemirowicz (byłej prezes Chóru UW), która przypomniała nam dawno niesłyszane piosenki chórowe.

Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem aktywności fizycznej – regaty, spacery i nowa fińska gra MÖLKKY.

Z przyjemnością uczestniczyliśmy w próbie, prowadzonej przez dyrygenta Jerzego Sawickiego, w sali konferencyjnej Stanicy Wodnej. Wieczorem pośpiewaliśmy przy ognisku. W niedzielę, jak co roku, udaliśmy się do Pokrzydowa, aby w tamtejszym kościele zaśpiewać podczas Mszy św.

I znów trudno było się rozstać z urokliwym miejscem, gdy po obiedzie zebraliśmy się przed historyczną stołówką. Pani prezes każdemu wręczyła pamiątkowy dyplom, bo przecież każdy miał swoje zasługi w tym, że wyjazd był tak udany.

Maria Paczkowska

Link do zdjęć