Jubileusz 90-lecia Chóru UW - 2011
W roku 2011 obchodziliśmy Jubileusz 90-lecia Chóru Akademickiego UW. Członkowie Towarzystwa uczestniczyli w jubileuszowych koncertach Chóru Akademickiego UW - w Studiu im. W. Lutosławskiego, w Bibliotece Uniwersyteckiej i w Filharmonii Narodowej, a także w Wielkim Zjeździe Chórzystów, który odbył się 2 grudnia w Warszawie. Podczas bankietu wszystkich pokoleń chórzystów (w Centralnej Bibliotece Rolniczej) można było razem uczcić wspólny Jubileusz, pośpiewać, potańczyć, powspominać dawne piękne czasy w chórze, także sukcesy zespołu, obejrzeć wyświetlane na planszy zdjęcia z różnych okresów działalności chóru i przypomnieć sobie historyczne stroje chórzystów dzięki przygotowanej prezentacji.
Przed spotkaniem wszystkich pokoleń chórzystów odbył się koncert Chóru Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak w Kościele Akademickim św. Anny (w zał. program). Uznany został za udany koncert (najlepsze dotychczas wykonanie Iże chieruwimy Bortnianskiego), przy znakomitej akustyce i żywej reakcji słuchaczy. Było nam niezwykle miło, ponieważ kościół wypełniony był do ostatniego miejsca, głównie przez znajomych i sympatyków naszego chóru.

(ML)

A oto zdjęcia z tych uroczystości.


Koncert w Centrum Kultury Łowicka - 3 stycznia 2012
Nowy Rok powitaliśmy koncertem zespołu Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak w Centrum Kultury Łowicka w dniu 3 stycznia 2012 r. W programie znalazły się zarówno utwory kompozytorów dawnych wieków, jak i współczesne, a także kolędy; ostatnią zaśpiewaliśmy razem ze słuchaczami. Zapowiadała Maria Bychawska. Zamieszczamy trochę zdjęć z koncertu.

(ML)


Spotkanie świąteczno-noworoczne 2012 w Dziekance
7 stycznia 2012 odbyło się tradycyjne spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa w Dziekance, ze śpiewem kolęd w części pierwszej, oraz specjalnym scenariuszem dla uhonorowania Pani Dyrygent w części drugiej. Mija bowiem piąty rok naszej owocnej współpracy z Dyrygent Zuzanną Kuźniak. Były z tej okazji kwiaty dla Pani Dyrygent, życzenia i podziękowania - zwłaszcza za Szamotuły i Szwecję - potem Vivat, a na koniec przedstawienie kabaretowe pod hasłem: Wesołe jest życie chórzysty/chórystyki. Autorką scenariusza była Grażynka, zaś ucharakteryzowani aktorzy tworzyli kabaretowy zespół śpiewając i tańcząc (solo i w korowodach). Dostarczyli wszystkim dużo humoru i wywołali burzę oklasków.
Atmosferę wieczoru (przygotowanego organizacyjnie przez Basię) mogą przybliżyć załączone zdjęcia.

(ML)


Pożegnanie Magdaleny Iżykowskiej

Iżykowska

We wtorek, 21 lutego 2012 roku pożegnaliśmy na Bródnie Magdalenę Iżykowską.
Kościół murowany na Cmentarzu Bródnowskim wypełniony był przez bliskich, przyjaciół i kolegów z różnych środowisk, w których lubiana i ceniona była Magdalena.
Przed ołtarzem stanął poczet sztandarowy z PTTK.
Liczna grupa chórzystów z Amici Canentes zgromadziła się na kościelnym chórze. W homilię ksiądz włączył życiorys Magdaleny wspominając jej długoletnią pracę w różnych wydawnictwach, działalność jako przewodniczki PTTK oraz uczestnictwo w Chórze UW.
Zaśpiewaliśmy psalm XL : Czekałem z cierpliwością - Mikołaja Gomółki, Ave Verum Corpus - Mozarta z towarzyszeniem organów oraz My Lord what a mourning - Negro Spirituals.
Pieśń: Być bliżej Ciebie chcę, o Boże mój - zaśpiewał Janek Kłoskowski z organami.
W silnym wietrze, brnąc po zlodowaciałych koleinach śniegowych, kondukt żałobny dotarł do miejsca wiecznego spoczynku.
Nad grobem wspominali Magdalenę kolega i koleżanka z grona przewodników PTTK.

 

 

 


30.03.2012 - Udział Towarzystwa w wernisażu wystawy Marii Laskowskiej w Bibliotece przy ul. Świętojańskiej 5.
Zamieszczamy relację ze spotkania. 

 

 

 

 

 


Koncert w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina - 15 kwietnia 2012
Nasz Chór wystąpił 15 kwietnia br. z dorocznym wiosennym koncertem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, na który przybyło dość liczne grono członków i sympatyków Towarzystwa. Tym razem Chór zaprezentował repertuar świecki, od utworów XVI-wiecznych kompozytorów do współczesności. W programie znalazły się utwory G. Gastoldiego, T. Morleya, J. Arcadelta, Juana del Enciny, Orlanda di Lasso, P. Passereau, M. Aslund oraz kompozytorów anonimowych. Zapowiadała Maria Bychawska.
Był to 69 koncert w jedenastoletniej historii Chóru Amici Canentes, i - co dla nas bardzo ważne - 46 koncert pod dyrekcją Zuzanny Kuźniak. Drogiej Pani Dyrygent bardzo dziękujemy za znakomitą ponad pięcioletnią już współpracę, która przynosi nam dużo satysfakcji. Podsumowanie występu odbyło się w kresowej "Hawirze".
Załączamy program koncertu i trochę zdjęć.

Maria Laskowska


Pożegnanie Ś.P. Kazimierza Burcharda

7 maja 2012 roku w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie w licznym gronie chórzystów i członków Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW pożegnaliśmy Ś.P. Kazimierza Burcharda, naszego Drogiego Kolegę i Przyjaciela.
Członkowie Chóru Akademickiego UW i Chóru Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak zaśpiewali podczas Nabożeństwa żałobnego Ave verum corpus Mozarta i Już się zmierzka Wacława z Szamotuł, a Janek Kłoskowski wykonał pieśń żałobną z akompaniamentem organów. Przy Kolumbarium zaśpiewaliśmy psalm Mikołaja Gomółki Czekałem z cierpliwością i My Lord, what a morning Negro Spiritual. Wzruszające wspomnienia z przeżytych z Kaziem w chórze długich i jakże pięknych lat przywołali Olimpia Zaborska i Marek Trojanowicz, przypominając Jego liczne zasługi dla polskiej kultury i środowiska muzycznego. W pożegnaniu uczestniczył zasłużony dyrygent Chóru UW Mirosław Perz i wiele znanych osób związanych z zespołem.
O Kazimierzu można też przeczytać na zakładce "pożegnania" lub obejrzeć kilka zdjęć (na zakładce "zdjęcia"). 

 

 

 

 


Wspólny koncert zespołu Forenade Nationmanskoren z Lund i Chóru Amici Canentes - w Towarzystwie Polsko-Szwedzkim - 5 maja 2012.
O występie i spotkaniu pisze Grażyna Pijet (w zakładce "piszemy..").
Załączamy program koncertu i zdjęcia.


Wyjazd na Litwę, 1-3 czerwca 2012
Na zaproszenie Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego Chór Amici Canentes pod dyr. Zuzanny Kuźniak przebywał w dniach 1-3 czerwca 2012 na Litwie. Celem wyjazdu był udział naszego chóru w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach, w którym uczestniczyło 27 zespołów z Litwy, Łotwy, Białorusi i Polski.
Szerzej o festiwalu pisze Majka (w zakładce "piszemy.."). Są też zdjęcia.
Koncert w Ogrodach BUW z okazji Dnia Absolwenta UW - 16 czerwca 2012.
Załączamy plakat.


Koncert w Kościele św. Katarzyny w Warszawie (i spotkanie po koncercie na zakończenie sezonu) - 17 czerwca 2012
Załączamy program koncertu i zdjęcia z obu wydarzeń