Andrzej Zbikowski

Andrzej Zbikowski


Pożegnanie Andrzeja Zbikowskiego – 5 lutego 2018 r.

Andrzej Zbikowski

5 lutego 2018 r. z głębokim żalem pożegnaliśmy naszego Kolegę i serdecznego Przyjaciela Śp. Andrzeja Zbikowskiego, członka Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego w czasach studenckich, członka Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW od 2000 r., aktywnego chórzystę zespołu Amici Canentes od 2001 roku aż do ostatnich dni. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w Kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach. W pożegnaniu uczestniczyła liczna grupa przyjaciół Andrzeja z dawnego Chóru UW oraz aktualni członkowie Chóru Amici Canentes, którzy wykonali podczas mszy cztery utwory:

    • psalm M. Gomółki „Czekałem z cierpliwością”
    • pieśń „Bóg wszechmogący”
    • „Ave verum corpus” Mozarta
    • „My Lord, what a mourning”

Po mszy nastąpiło odprowadzenie do grobu rodzinnego na Starych Powązkach. Nasz kolega Piotr Grajkowski pożegnał Andrzeja w imieniu własnym i licznego grona przyjaciół. Zamieszczamy kilka zdjęć z uroczystości pożegnania.


Koncert w kościele Św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej - 28 stycznia 2018 r.
Zwiastunem koncertu było wykonanie przez Elżbietę Chojecką kolędy „Gdy śliczna panna”, z akompaniamentem harfowym Iliny Sawickiej, w czasie Mszy Świętej o godz. 11.30. Po nabożeństwie chór Amici Canentes wykonał koncert kolęd polskich i zagranicznych. Zachęceni przez dyrygentkę Ilinę Sawicką, śpiewali później wspólnie z chórzystami kolędy licznie zgromadzeni w kościele słuchacze. Akompaniowała na harfie Ilina Sawicka. W czasie koncertu chór Amici Canentes podziękował obecnemu w kościele kompozytorowi dwóch kolęd wykonanych przez chór, Piotrowi Doroszowi. W imieniu zespołu wręczyła kwiaty i wyraziła podziękowania Jolanta Sikorska. Koncert zapowiadała Maria Laskowska. Załączamy zdjęcia.


Kolędowanie w CPK - 24 stycznia 2018 r.
Chór Amici Canentes pod dyrekcją Iliny i Jerzego Sawickich wystąpił w Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga-Południe z koncertem kolęd polskich i zagranicznych. Po koncercie, na zaproszenie dyrygentki i przy jej akompaniamencie harfowym, kolędowali wspólnie zgromadzeni słuchacze i chórzyści. Załączamy zdjęcia.


Spotkanie świąteczno-noworoczne 13 stycznia 2018r.
Doroczne spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW, podobnie jak ostatnie, odbyło się w siedzibie zaprzyjaźnionego z nami Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego. Gośćmi szczególnymi byli przedstawiciele naszego macierzystego Chóru UW, z p. dyrygent Iriną Bogdanovich i prezesem Hubertem Świątkiem.
Uczestnicy spotkania czuli się zobowiązani do dostarczenia jakiegoś smakołyku: a to wędlinki, a to paszteciku, a to sałateczki. Trunków też nie zabrakło.
Prezes Towarzystwa Elżbieta Chojecka powitała zebranych gości i przedstawiła plany naszej działalności w najbliższej przyszłości. Następnie zaprosiła gości do wysłuchania koncertu polskich kolęd w wykonaniu Amici Canentes. Zaśpiewaliśmy m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, „ Wiatr po stajni hula”, Święta panieneczka” (dwie ostatnie napisane specjalnie dla nas przez kompozytora Piotra Dorosza).
Po części oficjalnej nastąpiła część konsumpcyjna przy suto zastawionych stołach. Wszyscy czekali z niecierpliwością na „clou” wieczoru, czyli kabarecik. Wreszcie się zaczął! Kabarecik w reżyserii Grażynki Pijet oparty na tekstach o nieporozumieniach małżeńskich autorstwa znanych polskich satyryków. Wyróżnił się Władzio Mackiewicz „strojem i szykiem”, w dialogu z Izą Mazurowską. Ale najbardziej „zadała szyku” Iza Gac swoim talentem aktorskim . Wygłosiła monolog żony zatrzymanej za domniemane molestowanie męża. Wzbudziła prawdziwy entuzjazm sali.
Goście wrócili do konsumpcji, śpiewów i tańców, co obrazują fotografie wykonane przez Marię Laskowską, Krzysztofa Rostowskiego, Andrzeja Zielińskiego i Henryka Baczyńskiego prezentowane w zakładce Zdjęcia.

Urszula Capała


Dzień Świętej Łucji z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim
16 grudnia 2017 r. do Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu przybyło liczne grono zaproszonych gości, których przywitał Prezes TPS Tomasz Kwieciński. Następnie uroczyście wkroczył orszak Świętej Łucji, na czele z naszą koleżanką Agatą Kotlicką występującą w roli Św. Łucji. Chór Amici Canentes pod dyrekcją Doroty Krzemińskiej wykonał po szwedzku stosowne na to święto piosenki, a po przerwie przeznaczonej na konsumpcję tradycyjnego „łucjowego” menu, kilka kolęd po polsku i angielsku.

Elżbieta Chojecka

Dokumentację fotograficzną wydarzenia można obejrzeć w zakładce „Zdjęcia


Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Członków Towarzystwa Przyjaciół Chóru
Uniwersytetu Warszawskiego 18.10.2017


Warsztaty emisji głosu z p. Joanną Łukaszewską 11 października 2017


Udział członków Amici Canentes w koncercie Ad Hoc 30 września 2017
Koncert pod dyrekcją Iliny Sawickiej odbył się w AMFC jako zwieńczenie warsztatów Ad Hoc


Bachotek 1-3 września 2017
W dniach 1 -3 września 2017 roku tradycyjnie już spędzaliśmy czas w Bachotku. Tym razem wybraliśmy się wspólnie z grupą chórzystów z „ARS CHORI” – chórem, w którym śpiewa również nasza koleżanka Grażyna Pijet.
Ponieważ nie było nas dużo (24 osoby) zrezygnowaliśmy z autokaru, a dojechaliśmy na miejsce prywatnymi samochodami.
Chociaż już wiele razy byliśmy w Bachotku to jednak piękna Brodnica pozostawała na uboczu. Tym razem postanowiliśmy zwiedzić to urocze miasto angażując jako przewodników Lenkę i Mirka Pawlików. Pogoda trochę płatała figle, ale udało się nam zwiedzić Kościół Farny pod wezwaniem Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i stare kolorowe kamieniczki. Była to dla nas miła przerwa w podróży.
Do Bachotka dojechaliśmy w godzinach popołudniowych. Po zakwaterowaniu niespodzianka – nasza koleżanka Jola Sikorska ugościła nas pysznymi własnoręcznie przygotowanymi daniami. Chciała w ten sposób podziękować za udział chóru w uświetnieniu uroczystości zaślubin jej córki Oli. Jedzenie było pyszne, nasza koleżanka ma również talent kulinarny – przekazano więc wiele wspaniałych życzeń dla młodej pary oraz podziękowań dla Joli.
W sobotę mieliśmy 2 próby, które poprowadziła nasza prezes Zala, ponieważ dyrygentka Ilina nie mogła uczestniczyć w wyjeździe, a chcieliśmy, jak zawsze, zaśpiewać podczas niedzielnej mszy w pobliskim Pokrzydowie. Były pewne problemy z liczebnością w poszczególnych głosach, ale wsparli nas koledzy z „ARS CHORI”. Przygotowaliśmy następujące utwory: „Bóg Wszechmogący”, „Nieście chwałę mocarze”, „A Clare Benediction” i „Kleszczmy rękoma”.
Pogoda nas nie rozpieszczała, ale co to za wyjazd do Bachotka bez regat kajakowych?! Odważnymi żeglarzami byli Grzegorz Urbaniak, Iza Borzym i Witek Zieliński. Wszystko zakończyło się szczęśliwie, naszym śmiałkom (Grzegorzowi i Izie) udało się okrążyć wyspę na jeziorze i wrócić w chwale do Stanicy w Bachotku, gdzie nagrodziliśmy ich gromkimi brawami oraz wręczyliśmy nagrodę ufundowaną przez Stefana Chełstowskiego. A kiedy zapadł wieczór zebraliśmy się przy ognisku. Nadszedł czas złożenia życzeń solenizantowi Stefanowi, który przygotował dla wszystkich wspaniały poczęstunek. Życzenia i wiwaty na jego cześć rozbrzmiewały długo, a potem było wspólne śpiewanie z akompaniamentem gitar, na których grali Leszek Lubański, Karol Wydrzyński i Piotr Łobodziński z „ARS CHORI”.
W niedzielę wybraliśmy się do Pokrzydowa na mszę. Na szczęście pogoda się poprawiła i mogliśmy bez przeszkód spacerkiem dotrzeć na miejsce. Tam dołączyła do nas Lenka Pawlik i pod dyrekcją naszej nieocenionej Zali wykonaliśmy zaplanowane utwory podczas mszy. Słuchacze przyjęli nasze śpiewanie bardzo serdecznie i szkoda, że nie mogliśmy wykonać dla nich koncertu po nabożeństwie. Trzeba to będzie naprawić w przyszłości. A po powrocie z Pokrzydowa czekał na nas obiad, po którym trzeba było już wracać do domu. Czas w Bachotku upływa przyjemnie i bardzo szybko. Mamy więc nadzieję spotkać się w tym uroczym miejscu za rok.
W zakładce Zdjęcia można obejrzeć fotografie wykonane przez Elżbietę Dudzińską, Marię Laskowską i Leszka Lubańskiego.

Ela Dudzińska.


Kościół Benedyktynów w Warszawie 15 lipca 2017
Chór Amici Canentes pod dyrekcją Magdaleny Przybysz wykonał kilka utworów jako oprawę muzyczną ślubu Oli, córki Joli Sikorskiej


Szklarska Poręba 3- 9 lipca 2017
Tegoroczny sezon artystyczny zakończyliśmy w „pięknych okolicznościach przyrody”, uczestnicząc w „X Spotkaniach Muzycznych- Szklarska Poręba 2017”. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym imprezy była kolejny już raz Pani Profesor Ewa Marchwicka, która pracując głównie z Karkonoską Wakacyjną Orkiestrą Kameralną, przeprowadziła również z nami kilka zajęć warsztatowych.
Mieszkaliśmy w pięknie położonym pensjonacie „Królowa Karkonoszy”, skąd blisko było do ośrodka kultury, gdzie codziennie ćwiczyliśmy nasze wokalne umiejętności pod czujnym okiem i uchem naszej nieocenionej dyrygentki – Iliny Sawickiej. Każdą chwilę, która nie była zagospodarowana muzycznie, wykorzystywaliśmy na podziwianie uroków Karkonoszy. Świetnym organizatorem turystycznych wypadów był Leszek Lubański- wymyślał trasy, koordynował dowóz busami i czuwał, żebyśmy zdążyli na czas wrócić, bo przecież w Szklarskiej mieliśmy wykazywać się głównie artystycznie.
Wspólnie z orkiestrą (nazywaną przez p. prof. pieszczotliwie KWOKĄ) wykonaliśmy 3 koncerty, ciepło przyjęte przez publiczność: 6.07.17 w CRR KRUS, 7.07.17 w Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach oraz 8.07. 17 w Muzeum Hauptmana w Jagniątkowie. Dużą radość sprawiło nam wykonanie z młodziutkimi członkami orkiestry utworu W. Steca „Chóry”. Po ostatnim koncercie „o ciptaszku” śpiewali już chyba wszyscy uczestnicy Spotkań.
Wyjechaliśmy ze Szklarskiej Poręby bogatsi o nowe doświadczenia, z nadzieją, że spotkamy się w tym uroczym miejscu za rok. Zdjęcia z naszego wyjazdu można obejrzeć tutaj.

Maria Paczkowska