Zapraszamy na

Charytatywny koncert

KOLĘDOWANIE


dla TEODORA

Maryla Ochimowska-Teper

sopran

Weronika Kułaga

skrzypce

Krzysztof Tomaszewski

trąbka

Przemysław Mikołajczyk

organy

Chór Amici Canentes

Ilina Sawicka

dyrygent

Jerzy Sawicki

dyrygent

Weronika Moroz

harfa

Marysia Łepkowska

harfa

31 stycznia 2016 r.

godzina 17:45

Sanktuarium św. A. Boboli

Warszawa, ul. Rakowiecka 61

Dochód z koncertu będzie przeznaczony na turnus
rehabilitacyjny dla Teodora Tepera,
syna Maryli Ochimowskiej –Teper.
Do nabycia będą
płyta ”Cantares” z pieśniami hiszpańskimi i
płyta „Veni Consolator” z repertuarem sakralnym.

Wstęp wolny

W siedzibie Biblioteki przy ul. Świętojańskiej 5 odbył się 30 marca 2012 roku wernisaż wystawy fotografii Marii Laskowskiej, w którym wzięło udział około 40 osób, w tym Dyrekcja Biblioteki w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Kierownictwo Wypożyczalni nr 43 i Czytelni Naukowej oraz 30-osobowa grupa chórzystów zespołu Amici Canentes TPChUW wraz z Panią Dyrygent Zuzanną Kuźniak. Chór wykonał - przy znakomitej akustyce stylowych wnętrz zabytkowej kamienicy - dwa utwory anonimowych kompozytorów przygotowane na kwietniowy koncert - "Siyahamba" i "Tourdion". Przyjęto nasz śpiew oklaskami, bardzo ciepło i serdecznie.
Autorka fotografii przekazała na ręce Pani Dyrektor Marii Wyszyńskiej zaproszenie na najbliższy koncert naszego Chóru w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz folder zespołu i książkę "Gaudeamus, 80 lat Chóru UW", opracowaną przez członków Towarzystwa. Opowiedziała w skrócie o naszej historii i pasji śpiewania, łączącej nas od czasów studenckich, a także o aktywności Chóru - w ciągu 11 lat wykonaliśmy już bowiem około 70 koncertów. Są więc powody do satysfakcji, zwłaszcza że pod dyrekcją Zuzanny Kuźniak zdobyliśmy w 2009 roku drugą nagrodę na III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł.
Autorka wystwy opowiedziała następnie o swoich fascynacjach nadmorskim pejzażem Bałtyku, utrwalanym na zdjęciach od wielu lat (jest to jej druga wystawa poświęcona tej tematyce), a także o bliskich związkach z Biblioteką - korzystała z jej zbiorów jako studentka polonistyki, a następnie jako redaktor książek i autorka koncepcji serii wydawniczych. Wybrane książki i artykuły w jej opracowaniu można było obejrzeć w gablotach obok wystawy. Jedną z gablot poświęcono działalności Towarzystwa i Chóru "Amici Canentes" - jest tu monografia "Gaudeamus, 80 lat Chóru UW", folder Towarzystwa i Chóru, są artykuły o nas zamieszczone w piśmie "UW", programy naszych koncertów i płytki z nagraniami. Na sztaludze obok plakatu znalazła się fotografia autorki "Statek w słońcu", wyróżniona w grudniu 2011 roku w konkursie "Fotki z podróży".

W Księdze pamiątkowej wystawy pojawiło się kilka stron recenzji.
Oto fragmenty niektórych:
"Dziękujemy, że mogliśmy drugi raz podziwiać Twoje piękne zdjęcia i czuć się jak w plenerze. Wiktoria i Eugeniusz Melechowie."
"Wystawa piękna... Dziękujemy za wspaniałe przeżycie estetyczne. Myszka i Zbyszek Kłonowscy."
"Coś wspaniałego, cudne zdjęcia, gratulacje! Andrzej i Jagoda Trybułowie."
"Od najbliższego pobytu nad Bałtykiem będę patrzył Twoimi oczami. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich prac. Stefan Chełstowski."
"Daj Boże wszystkim takiego zmysłu artystycznego, takiego oka. Gratuluję. Maria Bychawska."
"Jestem prawdziwie oczarowana i głęboko wzruszona (...) Morze zawsze było dla mnie drogą do Nieba na tej Ziemi. Hanna Bulska."
"Piękne zdjęcia, piękne krajobrazy... Dalszych pomysłów na fotografowanie. Grażyna Legucka."
"Jestem zauroczony wystawą. Twoje krajobrazy uduchowione przemawiają całą głębią ludzkiej duszy. Życzę, aby te obrazy były uwidocznione szerszej publiczności. Władek Mackiewicz."
"Twoje zdjęcia są piękne. Krajobrazy te również fotografowałem w Poddębiu k. Ustki. Andrzej Zieliński."
"Tak olbrzymia Twoja wrażliwość na piękno natury jest fascynująca. Gratulujemy! Mirek i Lena."
"Piękna wystawa. Brakuje bowiem fotografii rejestrującej w kreatywny sposób urok materii świata, zauważającej też wprost poetycki kontekst odbioru świata. Ekspozycja wychodzi naprzeciw tym potrzebom. T.Grygiel."
"Jestem pod wrażeniem Pani wrażliwości (...)" Podpis mało czytelny.

Pod niektórymi zdjęciami zamieszczono cytaty klasyków o morzu i urokach przyrody, wybrane przez autorkę zdjęć. Znalazło się też kilka sentencji autorki, m.in.: "Najcenniejsze bogactwo, czyli piękno natury, bywa w zasięgu wzroku" i "Przyroda jest najlepszym terapeutą duszy."
Piękno jest wokół nas, i okazuje się, że jest w nas samych, czego dowodem jest subtelna wystawa fotograficzna Majki. Można mieć nadzieję, że liczne przejawy twórczości i wrażliwości naszych chórzystów w połączeniu z talentem Zuzi, naszej ukochanej Pani Dyrygent, utorują drogę do dalszych sukcesów zespołu - możliwie już w najbliższym czasie.

Władysław Mackiewicz

Zamieszczamy trochę zdjęć z tego miłego spotkania.

Linki do wystaw Majki:

Nadmorskie pejzaże (wystawa w 2010 w Bibliotece nr 6 przy ul. Dzikiej 4)

Uroda Bałtyku (wystawa w 2012 w Bibliotece przy ul. Świętojańskiej 5).

Pracowity i bogaty w wydarzenia był dziesiąty rok działalności Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW, obchodzony w 2010 r. Zorganizowano wiele koncertów i spotkań. Był to rok dużej aktywności artystycznej chóru towarzystwa, noszącego nazwę Amici Canentes.
Rok 2010 chór rozpoczął koncertem kolęd w kościele oo. Bonifratrów. W kwietniu towarzystwo zorganizowało koncert na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie oprócz Amici Canentes wystąpił gościnnie Chór Attmarkóren ze Szwecji. W maju chór ponownie wystąpił na Uniwersytecie Muzycznym. W koncercie czerwcowym, zorganizowanym przez towarzystwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie, wzięły udział trzy chóry środowiska uniwersyteckiego: Chór Akademicki UW pod dyrekcją Iriny Bogdanovitch, Collegium Musicum UW pod dyrekcją Andrzeja Borzyma i Amici Canentes pod dyrekcją Zuzanny Kuźniak.
Nowy sezon zespół rozpoczął we wrześniu koncertem w Brwinowie z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Zaś w połowie listopada chór wystąpił w Pałacu Kazimierzowskim; koncertowi towarzyszył wykład prof. Zofii Helman z Instytutu Muzykologii UW zatytułowany "Chopin a Uniwersytet", Towarzystwo opracowało historyczne nagrania koncertów Chóru UW, odnalezionych w zbiorach archiwalnych Uniwersytetu Muzycznego.
Po zakończeniu prac dotyczących pozostałych nagrań planowane jest - wspólnie z Chórem Akademickim UW - utrwalenie dorobku artystycznego chóru na płytach.

 

Uniwersytet Warszawski nr 1 (51) luty 2011 - Opr. Maria Laskowska

W niedzielę 19 września wystąpiliśmy, kolejny już raz, w Brwinowie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. W pięknej scenerii Zagrody - dworku, otoczonego zielonym parkiem, w którym mieści się Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa - wystąpiły dwa chóry. Przygotowano stos ogniskowy, wokół krzesła na których zasiedli Krewni i Znajomi Królika. Na tle dworku stanął najpierw chór Warszawianka. Zaśpiewali kilkanaście utworów ze swojego repertuaru. Były to polskie pieśni patriotyczne z XIX i XX wieku, między innymi pieśni z powstania styczniowego i powstania warszawskiego. Chór Amici Canentes śpiewał głównie utwory muzyki dawnej. Zaśpiewaliśmy: Shalom aleichem, tradycyjną pieśń izraelską, następnie piękny utwór - Cantilena, szwedzkiego kompozytora Erlanda von Kocha z 1977roku. Potem dwa utwory z XVI wieku: Matona mia cara Orlanda di Lasso i Tanzen und Springen Hansa Leo Hasslera. Z utworów staropolskich wykonaliśmy dwa anonimy: Do Kasie i Nie złodziejem oraz Przestrach na złe sprawy do słów Mikołaja Reja. Następnie zaśpiewaliśmy włoską melodię ludową E l'allegrie, a na koniec dwa utwory z XVI wieku Il est bel et bon Pierre'a Passereau oraz Tourdion - starofrancuski anonim. W ten sposób razem z chórem Warszawianka zajęliśmy się europejskim dziedzictwem kulturowym. Nastąpiła część nieoficjalna. Najpierw poczęstunek: smakowicie doprawiona grochówka, herbata, ciasta w nastrojowych wnętrzach Zagrody .Potem usiedliśmy przy ognisku. Niektórzy śpiewali. Wnuczka Izy i Zuzanna dorzucały chrustu do ognia. Był piękny, słoneczny dzień późnego lata.

Ola

Dużo więcej zdjęć.

Tradycyjnie we wrześniu odbył się siódmy z kolei wyjazd integracyjny Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW.
Spotkanie zostało zorganizowane w dniach 10-12 września w Broku nad Bugiem. Dobra pogoda oraz bliskość lasów sprawiła, że pobyt przebiegał pod znakiem grzybobrania. Zbieranie grzybów, spacery, znakomite posiłki, próby naszego chóru, a wieczorem śpiewy przy ognisku - zajęć było sporo, a czas upływał szybko i przyjemnie.
Wielką radość sprawiło nam, że w spotkaniu uczestniczył kolega Jerzy Czarnocki, nasz chórowy "Szwagier".

Basia