Chór Amici Canentes pod dyrekcją Zuzanny Kuźniak zajął drugie miejsce w kategorii chórów stowarzyszeń i towarzystw śpiewaczych na III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł, który odbył się w dniu 14 listopada 2009 roku Szamotułach k. Poznania. Konkurs zorganizowany był przez Fundację Kultury Zamek Górków w Szamotułach oraz Miasto i Gminę Szamotuły w ramach XIII Spotkań Zespołów Chóralnych Świat Wacława z Szamotuł. W bardziej niż zwykle kameralnym składzie (23 osoby) zaśpiewaliśmy Glorię Mariana Sawy, psalm Panu ja ufam Mikołaja Gomółki, Modlitwę, gdy dziatki spać idą Wacława z Szamotuł oraz Iże cheruwimy Dymitra Bortniańskiego. Ten ostatni utwór wypadł najlepiej, ale wykonaniu wszystkich czterech konkursowych utworów towarzyszyło duże skupienie i koncentracja. Atmosfera pięknego barokowego wnętrza kościoła Świętego Krzyża i dobra akustyka sprawiały, że patrząc na naszą charyzmatyczną Panią Dyrygent można było - pamiętając o zasadach wykonawstwa - śpiewać także z potrzeby duszy, dla przyjemności. Jest to z pewnością - obok dobrego przygotowania repertuaru - jedna z przyczyn naszego sukcesu. Tym bardziej doceniamy profesjonalizm naszej Dyrygent Zuzanny Kuźniak i Jej harmonijną, trzyletnią już współpracę z chórem, co wpływa na coraz większe zaangażowanie i wkład pracy zespołu.
Podczas trzydniowego pobytu w Poznańskiem wszędzie przyjmowano nas bardzo serdecznie, zarówno w Pniewach, gdzie mieszkaliśmy w bursie przy ul. Św. Ducha, obok zabytkowego pałacu, jak i w Szamotułach, gdzie organizatorzy udostępnili nam pomieszczenia szkolne na próbę przed koncertem. Miłym wydarzeniem była uroczystość ogłoszenia wyników konkursu w kościele Świętego Krzyża przez jury, które obradowało pod przewodnictwem prof. Leszka Bajona, i występ laureata konkursu, zespołu młodych kameralistów z Warszawy. Program wyjazdu był opracowany przez zarząd znakomicie pod każdym względem. W drodze powrotnej zwiedziliśmy Zamek w Kórniku ze zbiorami Działyńskich i Zamoyskich, miejsce o wielkich tradycjach patriotycznych (obecnie Biblioteka i Muzeum PAN). Panią przewodnik i zwiedzających pałacowe wnętrza z legendarną Białą Damą oraz skarbami naszej historii pożegnaliśmy psalmem Nieście chwałę mocarze Mikołaja Gomółki. Wspaniała akustyka, może tu kiedyś wrócimy - mamy zaproszenie od pani kustosz.
Cieszy nas fakt, że tuż przed jubileuszem 10-lecia Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW nasz zespół odniósł sukces w Szamotułach, miejscu urodzenia najwybitniejszego przed Chopinem polskiego kompozytora, którego utwory (m.in. Ego sum pastor bonus i Nunc scio vere) śpiewaliśmy w czasach studenckich w Chórze Uniwersytetu Warszawskiego. Kontynuowanie tej pasji sprawia nam do dziś przyjemność i przynosi satysfakcję.
Maria Laskowska