Dawni chórzyści, śpiewający w latach studenckich w Chórze Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego, obchodzą w roku 2010 jubileusz 10-lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Chóru UW

Myśl o powołaniu towarzystwa zrodziła się w połowie 1998 r., gdy Chór Akademicki UW rozpoczął przygotowania do obchodów 80-lecia działalności. Towarzystwo zostało zarejestrowane 17 kwietnia 2000 r. jako zrzeszenie mające na celu upowszechnianie wiedzy o historii i dorobku Chóru Akademickiego UW oraz przyczynianie się do integracji środowiska jego byłych członków.

Towarzystwo tworzą osoby, które połączyła w czasach studenckich i łączy niezmiennie do dziś wspólna pasja: muzyka i śpiew chóralny. Dla tej pasji znajdowali niegdyś czas między wykładami i egzaminami, dzięki niej sięgali po laury na konkursach w kraju i za granicą. Ta nieodłączna wrażliwość na piękno muzyki spowodowała po latach sentymentalny powrót do dawnego zespołu.

Na jubileusz 80-lecia Chóru Akademickiego UW obchodzony w maju 2001 r., towarzystwo przygotowało monografię "Gaudeamus. 80 lat Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego".

W wyniku starań towarzystwa została też wydana płyta zawierająca 35 nagrań chóru z lat 1963-1997.

Towarzystwo liczy 100 członków zwykłych i 7 honorowych, wśród nich są m.in. prof. Mirosław Perz i Maciej Jaśkiewicz, dwaj byli dyrygenci Chóru UW, prof. Ryszard Zimak, były rektor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Kazimierz Burchard, były instruktor Chóru UW oraz Olimpia Zaborska, pierwsza prezes towarzystwa.

Towarzystwo organizuje spotkania noworoczne oraz wycieczki połączone z występami. Zajmuje się działalnością koncertową, współpracuje z Chórem Akademickim UW oraz Collegium Musicum. W marcu 2003 r. chór towarzystwa przyjął nazwę Amici Canentes. Od stycznia 2007 r. dyryguje nim Zuzanna Kuźniak.

Chór Amici Canentes liczy obecnie 36 osób. W ciągu dziewięciu lat działalności wykonał ponad 50 koncertów, biorąc udział w konkursach i festiwalach. Repertuar obejmuje muzykę a cappella sakralną i świecką, utwory dawne i współczesne. Chór zdobył m.in. II Nagrodę na III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł. W 2009 r. towarzystwo otrzymało Dyplom Honorowej Nagrody Ogólnopolskiej Komisji Ruchu Studenckiego za kontynuację tradycji zbiorowego śpiewania, rozpoczętej w czasach studenckich.

W kwietniu br. planowany jest koncert na Uniwersytecie Muzycznym. F. Chopina, gdzie obok Chóru Amici Canentes i solistek wystąpi gościnnie chór ze Szwecji. W czerwcu przewidywany jest jubileuszowy koncert trzech chórów środowiska uniwersyteckiego: Chóru Akademickiego UW Collegium Musicum UW i Amici Canentes. Towarzystwo zamierza też utrwalić na płytach odnalezione w zbiorach archiwalnych historyczne nagrania koncertów Chóru UW, które świadczą o jego bogatym dorobku artystycznym.

"Uniwersytet Warszawski" nr 2(46) marzec 2010

opr. Maria Laskowska