W siedzibie Biblioteki przy ul. Świętojańskiej 5 odbył się 30 marca 2012 roku wernisaż wystawy fotografii Marii Laskowskiej, w którym wzięło udział około 40 osób, w tym Dyrekcja Biblioteki w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Kierownictwo Wypożyczalni nr 43 i Czytelni Naukowej oraz 30-osobowa grupa chórzystów zespołu Amici Canentes TPChUW wraz z Panią Dyrygent Zuzanną Kuźniak. Chór wykonał - przy znakomitej akustyce stylowych wnętrz zabytkowej kamienicy - dwa utwory anonimowych kompozytorów przygotowane na kwietniowy koncert - "Siyahamba" i "Tourdion". Przyjęto nasz śpiew oklaskami, bardzo ciepło i serdecznie.
Autorka fotografii przekazała na ręce Pani Dyrektor Marii Wyszyńskiej zaproszenie na najbliższy koncert naszego Chóru w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz folder zespołu i książkę "Gaudeamus, 80 lat Chóru UW", opracowaną przez członków Towarzystwa. Opowiedziała w skrócie o naszej historii i pasji śpiewania, łączącej nas od czasów studenckich, a także o aktywności Chóru - w ciągu 11 lat wykonaliśmy już bowiem około 70 koncertów. Są więc powody do satysfakcji, zwłaszcza że pod dyrekcją Zuzanny Kuźniak zdobyliśmy w 2009 roku drugą nagrodę na III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł.
Autorka wystwy opowiedziała następnie o swoich fascynacjach nadmorskim pejzażem Bałtyku, utrwalanym na zdjęciach od wielu lat (jest to jej druga wystawa poświęcona tej tematyce), a także o bliskich związkach z Biblioteką - korzystała z jej zbiorów jako studentka polonistyki, a następnie jako redaktor książek i autorka koncepcji serii wydawniczych. Wybrane książki i artykuły w jej opracowaniu można było obejrzeć w gablotach obok wystawy. Jedną z gablot poświęcono działalności Towarzystwa i Chóru "Amici Canentes" - jest tu monografia "Gaudeamus, 80 lat Chóru UW", folder Towarzystwa i Chóru, są artykuły o nas zamieszczone w piśmie "UW", programy naszych koncertów i płytki z nagraniami. Na sztaludze obok plakatu znalazła się fotografia autorki "Statek w słońcu", wyróżniona w grudniu 2011 roku w konkursie "Fotki z podróży".

W Księdze pamiątkowej wystawy pojawiło się kilka stron recenzji.
Oto fragmenty niektórych:
"Dziękujemy, że mogliśmy drugi raz podziwiać Twoje piękne zdjęcia i czuć się jak w plenerze. Wiktoria i Eugeniusz Melechowie."
"Wystawa piękna... Dziękujemy za wspaniałe przeżycie estetyczne. Myszka i Zbyszek Kłonowscy."
"Coś wspaniałego, cudne zdjęcia, gratulacje! Andrzej i Jagoda Trybułowie."
"Od najbliższego pobytu nad Bałtykiem będę patrzył Twoimi oczami. Jestem pod ogromnym wrażeniem Twoich prac. Stefan Chełstowski."
"Daj Boże wszystkim takiego zmysłu artystycznego, takiego oka. Gratuluję. Maria Bychawska."
"Jestem prawdziwie oczarowana i głęboko wzruszona (...) Morze zawsze było dla mnie drogą do Nieba na tej Ziemi. Hanna Bulska."
"Piękne zdjęcia, piękne krajobrazy... Dalszych pomysłów na fotografowanie. Grażyna Legucka."
"Jestem zauroczony wystawą. Twoje krajobrazy uduchowione przemawiają całą głębią ludzkiej duszy. Życzę, aby te obrazy były uwidocznione szerszej publiczności. Władek Mackiewicz."
"Twoje zdjęcia są piękne. Krajobrazy te również fotografowałem w Poddębiu k. Ustki. Andrzej Zieliński."
"Tak olbrzymia Twoja wrażliwość na piękno natury jest fascynująca. Gratulujemy! Mirek i Lena."
"Piękna wystawa. Brakuje bowiem fotografii rejestrującej w kreatywny sposób urok materii świata, zauważającej też wprost poetycki kontekst odbioru świata. Ekspozycja wychodzi naprzeciw tym potrzebom. T.Grygiel."
"Jestem pod wrażeniem Pani wrażliwości (...)" Podpis mało czytelny.

Pod niektórymi zdjęciami zamieszczono cytaty klasyków o morzu i urokach przyrody, wybrane przez autorkę zdjęć. Znalazło się też kilka sentencji autorki, m.in.: "Najcenniejsze bogactwo, czyli piękno natury, bywa w zasięgu wzroku" i "Przyroda jest najlepszym terapeutą duszy."
Piękno jest wokół nas, i okazuje się, że jest w nas samych, czego dowodem jest subtelna wystawa fotograficzna Majki. Można mieć nadzieję, że liczne przejawy twórczości i wrażliwości naszych chórzystów w połączeniu z talentem Zuzi, naszej ukochanej Pani Dyrygent, utorują drogę do dalszych sukcesów zespołu - możliwie już w najbliższym czasie.

Władysław Mackiewicz

Zamieszczamy trochę zdjęć z tego miłego spotkania.

Linki do wystaw Majki:

Nadmorskie pejzaże (wystawa w 2010 w Bibliotece nr 6 przy ul. Dzikiej 4)

Uroda Bałtyku (wystawa w 2012 w Bibliotece przy ul. Świętojańskiej 5).